За останні кілька років безлактозне харчування стало таким самим популярним, як вегетаріанство. І ми особисто переконується в цьому, коли заходимо у кав’ярню біля роботи та чуємо при кожному замовленні запитання: «А яке альтернативне молоко у вас є?». У такі моменти починаєш думати, що ти єдина людина у цьому місті, яка не вірить у існування алергії на лактозу. Адже про яку непереносимість можуть говорити люди, які в дитинстві їли сухий «Роллтон» чи шоколадне масло, запиваючи склянкою теплого молока?
Проте людей, які мають алергію на лактозу, стає дедалі більше. Наприклад, є люди які кілька років живуть з діагнозом «хронічний гастрит», поки заради інтересу не здадуть аналізи і не дізнаються, що насправді мали весь цей час непереносимість молочки. Взагалі, 65% населення має знижену здатність перетравлювати лактозу. А найцікавіше, що, за словами лікарів, з’являється непереносимість у дорослому віці, коли організм перестає виробляти фермент, необхідний для травлення молочних продуктів.
Newsoboz вирішив розібратися, чи існує насправді в медицині термін «непереносимість лактози», чи за останні роки споживання безлактозних молочних продуктів та напоїв на рослинному молоці стало просто черговим трендом.
Що являє собою непереносимість лактози?
Спочатку давай визначимося, що таке лактоза. Якщо дуже просто – це вуглевод, який міститься у молочних продуктах. До речі, лактозу ще називають молочним цукром, оскільки вона складається з глюкози та галактози, які у поєднанні один з одним створюють солодкуватий смак, що викликає звикання організму.
За розщеплення лактози в людини відповідає фермент зі схожою назвою – лактаза. Однак з різних причин він може не утворитися у достатній кількості або не утворюватись зовсім. Саме в такому випадку і виникає стан, який називають непереносимістю лактози.
Безлактозне харчування – це природа людини чи новий тренд?
Спочатку в генотипі людини було закладено зниження активності лактази (ферменту, який розщеплює лактозу) відразу після завершення періоду грудного вигодовування. Існує навіть історична гіпотеза формування такої стійкості. Відповідно до неї, приблизно 10 тисяч років тому у популяції людей виникла і закріпилася мутація гена. А оскільки в нормі у кожної людини після завершення грудного вигодовування потреба в лактозі відпадає, то вийшло, що її переносимість і стала мутацією.
Як виявити в собі нестерпність лактози?
Серед основних симптомів виділяють таке:
- біль в животі;
- метеоризм;
- діарея;
- Висипання на шкірі;
- Слабкість.
Останні кілька років стали модними аналізи IgG на харчову непереносимість. Вартість їх починається від 10 тисяч рублів, пропозицій маса, але насправді вони не мають під собою наукового обґрунтування та перевіряють лише платоспроможність клієнта. За результатом аналізу пацієнту буде заборонено ті продукти, які він їв нещодавно. IgG антитіла показують, що організм знайомий з білками цих продуктів і толерантний до них, і нічого більше.
Якщо сумніваєшся, чи ти маєш непереносимість лактози, можеш кілька тижнів вести харчовий щоденник самоспостереження. Записуй усе, що їв, та фіксуй самопочуття. Якщо сумніви досі залишилися, заміни молочку на безлактозні продукти та продовжуй спостереження. Це просто та безкоштовно.
Лактоза міститься лише у молочних продуктах?
Останнім часом лактозу можна знайти в практично будь-яких продуктах. Вона стала широко застосовуватися як у харчовій індустрії, так і у фармацевтичній промисловості, – говорять експерти. – Лактоза використовується як підсолоджувач та як спінюючий агент, надає продуктам приємного смаку та формує привабливу текстуру при виробництві хлібобулочних виробів, безалкогольних та алкогольних напоїв, м’ясних продуктів та ін.
У фармацевтичній промисловості лактоза широко використовується як наповнювач у складі лікарських препаратів
Чи варто повністю виключати молочні продукти?
Молочні продукти є джерелом жиророзчинних вітамінів та мінералів, у тому числі кальцію, який потрібен для міцних кісток та зубів, м’язових скорочень та підтримки імунітету. Однак, коли є реакція навіть на малу кількість лактози, варто проконсультуватися з фахівцем, чим можна замінити вітаміни, що знаходяться в заборонених продуктах.
Читайте також: Зелена дієта: як правильно худнути на овочах