Методика для збереження емоційної стабільності під час кризового періоду
Ймовірно, кожному знайомий момент, коли нашарпані думки не дають спати, але і вкрай обтяжують кожен миттєвий аспект життя.
Тривогу та паніку можна подолати. Тому першим кроком управління таким станом може бути емоційна стабілізація. У таких випадках психологи рекомендують використовувати спеціальні техніки, які допомагають впоратися з такими ситуаціями, і зробити це можна самостійно, без залучення фахівців. Міністерство охорони здоров’я пропонує спробувати ефективну техніку під назвою “Сейф”.
За словами фахівців, метод “Сейф” вважається однією з найкращих релаксаційних та емоційно стабілізуючих технік для здолання сильної тривоги. Як і у багатьох подібних методиках, у нього може бути кілька варіацій.
Здолання сильної тривоги вважається ефективним, особливо на початковому етапі роботи з психологічними травмами, спрямований, перш за все, на стабілізацію емоційного стану людини. Однак стабілізація важлива не лише при роботі з травмами. Її можна та потрібно використовувати, коли сили для подолання проблем вже вичерпані, коли психіка та її ресурси дійшли до межі, і емоції переливаються через край.
Як подолати нав’язливі думки та сильну тривогу
- Перед тим, як почати, важливо знаходитися у стані розслаблення, можливо, зручно сісти чи лягти. Використання методики “Сейф” під час емоційної нестабільності може призвести до невеликої ефективності.
- Уявіть сейф. Він повинен бути міцним, надійним і достатньо великим. Придумайте його текстуру, колір, а при доторканні – яким ви відчуваєте його: твердим чи м’яким, теплим чи холодним. Придумайте спосіб його відкривання та закривання. Пам’ятайте, що ви єдині, хто знає, як він закривається, а ключ лишається тільки у вас, і ніхто інший не зможе його відкрити.
- Після уявлення надійного сейфу, згадайте усе, що робить вас нещасними протягом цього періоду вашого життя: речі, люди, ваші почуття. Зосередьтеся на всьому, що перешкоджає повністю насолоджуватися життям та відчувати себе щасливими. Згадайте все, намагаючись не забути про те, що заважає вам насолоджуватися життям зараз.
- Тепер треба покласти усе це в сейф. Закрийте дверцята сейфу та замкніть його ключем. Коли все, що робило вас нещасним, щільно замкнено в сейфі, подумайте, де ви б хотіли його помістити. Це може бути далеко від вас чи поруч, це неважливо – навіть в вашій кімнаті. Ключ повинен бути при вас. Важливо зберегти ключ.
- Пам’ятайте, що сейф надійно зберігає все, що в ньому є, але його неможливо знищити. Оскільки тоді все, що в ньому знаходиться, повернеться. Але поки негативне та шкідливе залишається в сейфі, ви можете відпочити, відновити сили та позбавитися від неприємних емоцій. Коли те, що приховано в сейфі, вже не буде таким страшним та шкідливим.
Звісно, специфіка виконання цієї техніки може змінюватися залежно від конкретних проблем. Можуть існувати відхилення та варіації використання, проте регулярне використання цієї методики щодня, а в особливо важких випадках – двічі на день у поєднанні з релаксаційними техніками – демонструє високу ефективність в досягненні емоційної стабільності в кризових ситуаціях.
Якщо самостійно подолати негативні стани не вдається, Міністерство охорони здоров’я рекомендує звертатися до фахівця чи сімейного лікаря.
Також рекомендуємо спробувати: Секрети швидкого засинання за 3 хвилини: ефективні рекомендації та помилки, яких слід уникати