Коли кілька років тому сироїдіння стало новим трендом у ЗОЖ-культурі, у нього одразу ж з’явилися мільйони послідовників. У тому числі й зірки – Анджеліна Джолі, Джаред Літо, Мадонна та інші.
Проте лікарі досі не дійшли єдиної думки, чи корисне таке харчування. Взагалі, сироїдіння виключає будь-яку термічну обробку продуктів, чи це варіння, смаження, в’ялення або приготування на пару. Прихильники такого харчування стверджують, що продукти зберігають свої корисні властивості, нутрієнти і ензими, отже, приносять організму лише користь. Проте зафіксовано вже кілька нещасних випадків, коли подібна дієта закінчувалася для людей смертю.
Що таке сироїдіння?
Сироїдінням вважається система харчування, при якій їжа не обробляється і не пастеризується. Вона включає фрукти, овочі, горіхи, насіння, проросле зерно і бобові. Загалом, існує п’ять основних різновидів сироїдіння.
Вегетаріанське сироїдіння
Вегетаріанське сироїдіння – люди, які дотримуються такої системи, виключають зі свого харчування м’ясо та рибу, іноді також відмовляються від вживання яєць, але це відбувається не завжди. Якщо ж людина продовжує їсти яйця, то лише у сирому вигляді. Крім того, вегетаріанське сироїдство має на увазі присутність у раціоні молока та молочних продуктів, зрозуміло, непастеризованих.
Веганське сироїдіння
Веганське сироїдіння – цей тип сироїдіння вважається найпоширенішим, незважаючи на величезну кількість обмежень. Його прихильники повністю виключають молочні продукти, м’ясо та рибу, як і вегани, та не нагрівають їжу понад 40–49ºС.
Палеосироїдіння
Палеосироїдіння – даний тип харчування називають ще м’ясоїдним сироїдінням або харчуванням епохи палеоліту. Прихильники даного типу харчування майже повністю виключають із раціону фрукти, зате активно налягають на майже необроблені (їжу не можна піддавати тепловій обробці понад 40 ºС) яйця, рибу та м’ясо, вважаючи, що саме сира тваринна їжа сприяла доісторичному еволюційному розвитку мозку людини.
Фрукторіанство
Фрукторіанство – в ідеалі фрукторіанці повинні вживати лише термічно необроблені плоди фруктових рослин і за рідкісним винятком ягоди. Але здебільшого ті, хто називають себе фрукторіанцями, їдять також і сирі овочі. Відмінність фрукторіанців від сироїдів у тому, що вони не вживають в їжу горіхи, бобові та злакові.
Монотрофне сироїдіння
Монотрофне сироїдіння – кажучи простою мовою, це своєрідний мікс сироїдіння та роздільного харчування: за один прийом їжі прихильники цього типу харчування з’їдають лише один певний вид продуктів (наприклад, горіхи чи яблука).
Дозволені продукти
- Боби (природно, що не зазнали термічної обробки)
- Сухофрукти (висушені у природних умовах)
- Свіжі фрукти та овочі Свіжі фруктові та овочеві соки
- Зерно
- Молоко молодого кокосу
- Горіхи
- Очищена вода
- Морські водорості
- Насіння Інші органічні чи натуральні продукти, які не були оброблені
Переваги сироїдіння
Однією з основних переваг вживання сирих продуктів є їхня поживна цінність. Фрукти та овочі містять велику кількість вітамінів, мінералів та антиоксидантів, які сприяють зміцненню здоров’я в цілому. Відповідно, дієта, багата на сирі продукти, може допомогти знизити рівень холестерину і поліпшити травлення завдяки високому вмісту клітковини.
Крім того, сироїдіння є екологічно чистим варіантом харчування, оскільки зменшує кількість відходів від переробки чи надмірної упаковки продуктів.
Ризики, пов’язані зі здоров’ям
Деякі поживні речовини, наприклад, вітамін В12 містяться тільки в продуктах тваринного походження, які не включені в сиру дієту. Крім того, люди, які страждають на аутоімунні захворювання, при вживанні одних лише фруктів і овочів можуть спровокувати загострення деяких з них, таких як хвороба Крона або ревматоїдний артрит.
Також існує підвищена ймовірність алергічних реакцій при вживанні незнайомих або неприготовлених продуктів через непередбачуваний вміст поживних речовин.
Висновок: готувати чи ні?
Лікарі в один голос стверджують, що короткострокове сироїдіння може принести організму користь: очистить кишечник, зменшить рівень холестерину, допоможе скинути вагу і перетворить шкіру. Однак довгострокове вживання виключно сирої їжі може зрештою призвести до низки захворювань. Тому важливо у всьому знати міру. А головне правило, якому треба навчитися, – слухати саме свій організм, який краще знає, що йому підходить, а що ні.
Також раніше ми писали: Лимонний квас – рецепт