Взимку організм виснажується занадто швидко без достатньої кількості сонця і зелені за вікном. Важливо заповнити втрачений за зиму баланс вітамінів для зміцнення імунної системи. Якнайкраще допоможуть врятувати виснажений організм після холодної пори року тільки весняні продукти, які містять багато корисних вітамінів, мінералів і мікроелементів.
Найчастіше навесні організму не вистачає вітаміну А, вітамінів групи В, вітаміну С, Е і D.
Вітамін А
Вітамін А сприяє підвищеній стійкості організму до вірусних інфекцій у холодний період року. Найкраще вітамін А засвоюється в поєднанні з вітаміном Е, нестача якого перешкоджає засвоєнню вітаміну А, з вітамінами групи В та вітаміном D.
Він також відповідає за здоровий стан зубів, волосся і шкіри, забезпечує нормальне функціонування слизових оболонок та печінки. Навіть незначний дефіцит вітаміну А погіршує зір. Добова норма вітаміну А для дорослої людини – 1 мг на добу, безпечна – 3 мг на добу. Де шукати цей вітамін? Основні джерела вітаміну А: м’ясо, яєчні жовтки, печінка тріски, твердий сир, капуста, морква, картопля, яблука, персики. Більше про вітамін А.
Вітамін В12
Вітамін В12 накопичується в печінці. У нормі в організмі людини є запас цього вітаміну на кілька років, але потім він може вичерпатися. Нестача вітаміну В12 спричиняє сонливість і хронічну втому, появу «туману в голові», оніміння кінцівок та погіршення пам’яті.
Найчастіше нестача вітаміну В12 проявляється у людей з пониженою кислотністю шлунку, з хронічними хворобами кишківника, хворих на СНІД, старших за 50 років, у тих, що приймають антациди, метформін для лікування діабету, веганів. Цим людям необхідно додатково споживати вітамін В12, але перед початком слід обов’язково проконсультуватися з лікарем. Добова потреба у вітаміні В12 для дорослих становить 2,4 мкг на день. Вітамін В12 міститься в продуктах тваринного походження: у червоному м’ясі, печінці й рибі, яйцях і молоці.
Вітамін В9
Вітамін В9 або фолієва кислота покращує роботу серцево-судинної та нервової системи, сприяє кращому функціонуванню імунітету, забеспечує нормальний перебіг вагітності. За нестачі вітаміну В9 з’являються зморшки, запальні ураження ротової порожнини, розвивається стеатоз та атеросклероз, знижуються інтелектуальні здібності. Добова потреба вітаміну В9 дорослої людини – 200 мкг. Жінкам у період вагітності та лактації слід споживати 400 мкг на день. Варто пам’ятати, що надлишок вітаміну В9 може викликати зниження концентрації вітаміну В12. Вітамін В9 міститься в сої, пророщеній пшениці, петрушці, крупах, моркві, грибах.
Вітамін С
Вітамін С (аскорбінова кислота) допомагає підтримувати здоров’я імунної системи. Також цей вітамін важливий для синтезу колагену, оскільки він бере участь у відновленні шкіри, кісток, суглобів, у процесі згортання крові. Добова потреба організму в ньому складає 70–100 мг. За нестачі вітаміну С починають боліти суглоби, легко з’являються синці, кровоточать ясна, випадає волосся. Основним джерелом вітаміну С є цитрусові, ківі, ягоди, перець, квашена капуста. Найчастіше він потрапляє в наш організм зі споживаною їжею і косметичними продуктами. Про зв’язок вітаміну С із коронавірусом.
Вітамін Е
Вітамін Е – вітамін життя, молодості і краси. Він затримує процеси старіння шкіри, має сильні антиоксидантні властивості й надзвичайно важливий для нормального протікання вагітності. Добова норма вітаміну Е – 10–20 мг. Найбільш поширеними причинами дефіциту вітаміну Е є незбалансоване харчування та обмеження жирів у раціоні. За нестачі вітаміну Е руйнуються м’язові волокона і нервові клітини, можливе збільшення ризику виникнення раку, атеросклерозу, артриту й катаракти. Найвища концентрація вітаміну Е в кукурудзяній олії, волоських горіхах, квасолі, вівсяній каші, броколі.
Вітамін D
Вітамін D – це сонце, якого взимку замало. Ми отримуємо вітамін D, побувши на сонці або разом з їжею: жирною рибою та яйцями. І зазвичай цього достатньо для того, щоб здорова людина отримала свою порцію вітаміну. Нестача вітаміну D призводить до рахіту, підвищеного потовиділення, зростання схильності до певних видів раку й недоумства. Продукти з вітаміном D: червона риба, тунець, яєчний жовток, шпроти. Більше про вітамін D.
Збалансоване харчування – найголовніший рятувальник від нестачі вітамінів. Весняна дієта повинна обов’язково містити весь спектр поживних речовин: білків, жирів і вуглеводів, які можна знайти в м’ясі, крупах, овочах та фруктах. Крім збалансованого харчування, необхідно частіше гуляти на свіжому повітрі, виконувати фізичні вправи, мати достатню кількість сну, які на сто відсотків покращать здоров’я і загальне самопочуття.
Раніше newsoboz.org рекомендував як краше харчуватися на фоні стресу