Ви коли-небудь заморожували лимон, а потім терли його на тертці? З першого погляду, це може здатися новітнім інтернет-трендом для масок для обличчя. Насправді, цей метод може суттєво покращити ваше здоров’я. Давайте розберемося, як саме.
Лимон відомий своїми численними корисними властивостями для нашого організму. Однак, не всі знають, що заморожений лимон має ще більше позитивних ефектів. Відомо, що лимони та деякі інші цитрусові містять природні речовини, які можуть мати протиракові властивості. Серед них особливу увагу приділяють модифікованому цитрусовому пектину та лимоноїдам. Хоча ці властивості поки що не були перевірені на людях, результати досліджень на тваринах та в лабораторних умовах виглядають обнадійливо.
Цитрусовий пектин
Модифікований цитрусовий пектин — це вуглевод, який міститься в шкірці цитрусових і змінений для кращого всмоктування в кишковому тракті. У своєму природному стані пектин є неперетравлюваною харчовою клітковиною. Дослідження на тваринах виявили, що модифікований пектин може перешкоджати поширенню раку передміхурової залози, молочної залози та шкіри в інші органи, а також ускладнює розвиток та поширення ракових клітин, хоча й не впливає на первинну пухлину.
Лимоноїди — це хімічні речовини, знайдені в шкірці цитрусових, які відповідають за гіркий смак лимонів. Дослідження показали, що при дуже високих концентраціях вони здатні сповільнювати ріст ракових клітин і викликати апоптоз (загибель клітин). Однак, дослідження були зосереджені на тваринах і культурах раку молочної залози людини in vitro (у лабораторних умовах). Отже, існує мало інформації про ефективність лимоноїдів у профілактиці або боротьбі з раком у людей.
Чому ж фахівці радять саме заморожувати лимон? Справа в тому, що так цитрус легше вживати разом зі шкіркою, оскільки саме в ній міститься найбільша кількість речовин, які допомагають у профілактиці раку. Для цього потрібно добре промити лимон, помістити його до морозильної камери, а потім натерти на дрібній терці.
Заморожену лимонну стружку можна використовувати в різних стравах: посипати салати, додавати до супів, макаронів, морозива або десертів. Це додасть вашим стравам пікантної нотки, а ваш організм отримає додаткову дозу корисних речовин і вітамінів. Додатково лимонна шкірка допомагає боротися з токсинами в організмі та зміцнювати здорові клітини.
Варто зазначити, що використовувати лимон як ліки від раку не рекомендовано. Проведено занадто мало досліджень, і більшість з них не були здійснені на людях. Проте як додаткове джерело вітамінів та поживних речовин лимон залишається дуже корисним продуктом для щоденного раціону.