Їжа, що може спричинити приступ подагри, часто містить значну кількість пуринів. Після розщеплення пуринів ваш організм виділяє сечову кислоту як побічний продукт, який може призвести до розвитку подагри. Окрім продуктів з високим вмістом пуринів, якщо у вас є подагра, рекомендується обмежити споживання алкоголю.
Національна служба охорони Здоров’я Великобританії рекомендує не перевищувати споживання 14 одиниць алкоголю на тиждень (це відповідає приблизно півторій пляшці вина або 6 пінтам пива) і намагатися розподілити ці одиниці на кілька днів.
Що таке подагра та як на неї впливає їжа?
Подагра – це найпоширеніший вид запального артриту, який виникає внаслідок високого рівня сечової кислоти, що утворюється при розпаді пуринів. Цей стан відомий як гіперурикемія. Пурини – це природні речовини, які знаходяться в наших клітинах і деяких продуктах харчування, багатих білком. Сечова кислота є кінцевим продуктом розпаду пуринів.
Сечова кислота переноситься кров’ю до нирок, а звідти виводиться з організму через сечу. Хоча 60% пуринів походить від мертвих клітин, 35% надходить з їжею. Зазвичай організм виробляє сечову кислоту в нормальних кількостях, але якщо пурини надходять в надлишку, то рівень сечової кислоти підвищується, оскільки організм не може її вивести.
У разі подагри у суглобах або навколо них виникають кристали, які накопичуються під шкірою та утворюють тверді вузли, відомі як подагричні вузли або тофуси. Це призводить до набряків, запалення та болю в суглобах і сухожиллях. Існує близький зв’язок між стійкістю до інсуліну, продуктами з високим вмістом пуринів, гіперурикемією та приступами подагри.
Лікування цього захворювання включає базову терапію, яка включає в себе лікарські засоби, коректний спосіб життя і дієтичні обмеження.
Харчування при подагрі
Люди, у яких є подагра, обмежені в виборі їжі та змушені відмовлятися від деяких продуктів, замість того, щоб споживати все, що їм подобається.
В тривалому дослідженні, що було опубліковано у British Medical Journal, досліджувалася дієта майже 45 000 чоловіків протягом 26 років. В результаті було виявлено, що ті, хто дотримувався дієти, схожої на дієту DASH, мали менший ризик розвитку подагри, порівняно з тими, хто цього не робив.
Дієта DASH спрямована на боротьбу з гіпертонією та акцентує увагу на вживанні:
фруктів, овочів, горіхів, бобових, нежирних молочних продуктів та цільнозернових продуктів, водночас обмежуючи вживання солодких напоїв, солі, червоного та обробленого м'яса.
Учасники дослідження, які споживали типовий західний раціон, багатий червоним та обробленим м’ясом, картоплею фрі, рафінованими зернами та солодощами, мали вищий ризик розвитку подагри.
Що їдять при подагрі?
З яких продуктів повинно складатися меню людини з подагрою? В першу чергу, воно повинно включати багато овочевих супів, можливо з крупами, нежирних видів риби, кролика, крупи та макарони, низькожирні молочні продукти, такі як йогурти, сметана, сири. Можна використовувати кріп для покращення смаку і споживати як чорний, так і білий хліб.
Рекомендується замінити тваринні білки на рослинні. Яйця допускаються, але не більше одного на день. Меню можна розширити будь-якими овочами, крім тих, що заборонені, а також зеленими яблуками, всіма ягодами, окрім малини, апельсинами, мандаринами. Доцільно включити сухофрукти, за винятком родзинок, а також мед, горіхи та насіння в раціон. З задоволенням можна насолоджуватися зефіром, мармеладом і варенням.
При приготуванні їжі можна використовувати як вершкове, так і рослинне масло, але слід повністю відмовитися від твердих жирів, таких як свинина або баранина. Щодо напоїв, рекомендується віддавати перевагу зеленому чаю, чаю з молоком або лимоном, сокам та відварам з корисних рослин. Крім цього, можна споживати морс, квас, компоти з різних фруктів і ягід. Корисним є вживання спеціалізованої мінеральної води.