Чому мармелад рекомендується майже всім, які його корисні властивості, і хто повинен споживати його з обережністю.
Як виробляють мармелад
Мармелад — це солодощі, які можуть бути корисними для багатьох. Це обумовлено його складом. Традиційно мармелад виготовляють із фруктових соків, які випарюються до густої, еластичної маси. Найчастіше для цього використовують фрукти та ягоди, багаті на пектин, такі як яблука, абрикоси, айва, чорна смородина. Спочатку мармелад виготовляли саме з цих продуктів, пізніше почали використовувати й цитрусові соки. З часом у виробництві мармеладу почали застосовувати інші речовини, такі як желатин, пектин та агар-агар.
На сьогодні склад мармеладу змінився. У фруктовий сік або пюре додають цукор або патоку, випаровують рідину, змішують із желатином або агар-агаром, додають барвники та залишають до застигання. Найкорисніший мармелад виробляється з натуральних соків і барвників. Однак деякі виробники замість соку використовують хімічні концентрати, штучні ароматизатори та дешеві барвники.
Корисні властивості мармеладу
Пектин, який є основною речовиною для виготовлення мармеладу, зустрічається у багатьох фруктах і приносить значну користь організму. Він сприяє зниженню рівня поганого холестерину, нормалізує обмін вуглеводів і ліпідів, позитивно впливає на функціонування шлунково-кишкового тракту, стимулює швидке загоєння шкіри та допомагає виведенню важких металів із організму.
Агар-агар, який часто використовують для желювання мармеладу, сприяє очищенню печінки, виводячи токсини та шлаки, а також покращує перистальтику шлунка. Оскільки агар-агар добувається з водоростей і містить багато йоду, мармелад може бути корисним для людей із проблемами щитоподібної залози.
Крім того, мармелад корисний для суглобів, адже зміцнює хрящову тканину, покращуючи її стан.
Шкідливі аспекти мармеладу
Під час промислового виробництва мармелад може містити штучні барвники, ароматизатори та інші хімічні добавки, які здатні викликати алергічні реакції та інші негативні наслідки для здоров’я.
Саме тому важливо обирати мармелад, який не містить штучних компонентів і має мінімальний вміст цукру. Варто надавати перевагу натуральним продуктам, виготовленим із фруктових соків та натуральних барвників.
Однак навіть із “корисним” мармеладом слід бути обережними. Якщо він виготовлений на основі агар-агару, можливе перевищення рівня йоду в організмі.
Через високий вміст цукру мармелад не рекомендується для вживання людям із цукровим діабетом. Для них існують спеціальні види мармеладу без цукру, які є безпечними для їхнього здоров’я.
Читайте також: Чим корисні баклажани та кому їх краще не вживати