Усі ми знаємо, виділення поту – це нормальний результат процесу терморегуляції, придуманий природою. Ми пітніємо, щоб охолодити наше тіло. Це, можна сказати, природний кондиціонер, який нам необхідний. Але якщо підвищене потовиділення стає проблемою, через яку ти не можеш вийти на вулицю або соромишся носити той чи інший одяг, його потрібно вирішувати. Як боротися з підвищеним потовиділенням, розповідають дерматологи та косметолог.
Що таке піт?
Виділення поту – рідина, яку виробляють потові залози. Вони складаються з води, але в ньому також є електроліти, продукти білкового обміну, амінокислоти та бактерії. Від чого залежить те, наскільки рясно людина пітніє? Людина з підвищеним потовиділенням – коли тіло нагрівається і йому потрібно охолонути. Ще це відбувається під час тривоги чи лихоманки. Але деякі люди мають такий стан, як гіпергідроз – підвищене відділення поту і дуже рідко гіпогідроз – знижене відділення поту. Гіпергідроз буває первинний та вторинний.
– Первинний гіпергідроз. Як правило, його симптоми розвиваються у дитинстві або підлітковому віці та зберігаються протягом усього життя. Він посилюється спекою чи емоційними подразниками. Може потіти якась одна частина тіла, наприклад пахвові западини, долоні, стопи чи голова.
– Вторинний гіпергідроз. Розвивається внаслідок будь-якого захворювання чи прийому ліків чи БАДів. Зазвичай після вилучення цих провокаторів підвищене потовиділення зникає.
Як зрозуміти, що я нормально потію?
Якщо ти не потієш у спокої, найімовірніше, у тебе нормальне потовиділення. А ось гіпергідроз – це секреція поту у кількостях, що перевищують фізіологічно необхідне для терморегуляції.
Як вирішити проблему сильного потовиділення?
Для корекції гіпергідрозу використовуються такі методи, як:
- Антиперспіранти;
- Ін’єкції ботулотоксину;
- Мікрохвильовий термоліз; –
- Хірургія.
Дезодоранты VS антиперспиранты
Дезодоранты предотвращают неприятный запах, маскируя его. В составе содержатся спирты, эфиры и другие косметические ингредиенты.
Антиперспиранты же уменьшают и предотвращают отделение пота, вследствие чего запах уменьшается. Обычно это происходит за счет солей алюминия в формуле средства.
Багато хто турбується, що антиперспіранти можуть викликати рак грудей, оскільки ці продукти містять алюміній та інші потенційно шкідливі інгредієнти. Ця теорія заснована на ідеї про те, що шкіра в ділянці грудей поглинає потенційно шкідливі інгредієнти, у тому числі солі алюмінію, які можуть впливати на рецептори естрогену в клітинах молочної залози.
Але американське онкологічне суспільство стверджує, що чіткого зв’язку між алюмінієм та раком молочної залози немає. У 2016 та 2021 році були проведені дослідження, які не виявили зв’язку між антиперсперантами, що містять солі алюмінію, та рак молочної залози. Лише невелика кількість алюмінію потрапляє до шкіри, і клітини раку молочної залози містять не більше алюмінію, ніж звичайні клітини молочної залози.
Ін’єкції ботоксу
Один з найпопулярніших способів боротьби з підвищеним потовиділенням – звернутися до ботоксу.
Ін’єкції ботоксу в зону пахв блокують передачу імпульсів від нервів до м’язів, і це паралізує роботу потових залоз. Пори залишаються відкритими, тому функція терморегуляції організму не порушується.
Як це працює?
Коли в шкіру вводиться ботулотоксин («Ботокс», «Диспорт», «Ксеомін»), він вбудовується всередину нервових закінчень (на кшталт «ключ – замок»), які підходять до потових залоз. Усередині них він блокує заслінки, які повинні відкриватися для виведення ацетилхоліну (нейромедіатора, який передає нервові імпульси в центральну нервову систему) назовні. В результаті ацетилхолін не виділяється і потова залоза не «включається».
Чи це безпечно?
Лікування гіпергідрозу ботулотоксинами – безпечна процедура. Дуже рідко, якщо людина має ВСД з вираженою гіперактивністю симпатичної нервової системи, через 10–14 днів може знадобитися повторне введення ботулотоксину. Ін’єкції ботоксу для усунення потовиділення допомагають усім за винятком одного відсотка людей, у кого є нечутливість до ботулотоксинів, відповідно дана маніпуляція не дасть потрібного ефекту.
Як виконується процедура?
Технічно ін’єкція виконується в такий спосіб.
– Пахвова зона обробляється анестетиком на основі лідокаїну, аплікаційно наноситься крем на пахву. Він витримується 15 хвилин, а потім забирається.
– Пахвова зона папульної технікою обколюється розчином ботулотоксину. Як правило, для цієї області використовують «Диспорт», тому що в офіційній інструкції цього препарату є показання – гіпергідроз.
Скільки триває ефект?
Дія препарату в середньому триває три-чотири місяці. Потім рецептори відновлюються та з’являються перші ознаки потовиділення. Тривалість ефекту залежить від індивідуальних особливостей людини – обміну речовин і життя. Якщо людина багато займається спортом, ефект буде коротшим. Якщо спосіб життя менш активний і метаболізм не такий швидкий, ефект буде довшим.
Це боляче?
Процедура досить комфортна, виконується з місцевою аплікаційною анестезією та триває 30–40 хвилин.
Коли настає ефект?
Дія ботулотоксину починає проявлятися приблизно через чотири дні і остаточно усуває роботу потових залоз протягом двох тижнів.
Мікрохвильовий термоліз
Це відносно новий метод лікування аксілярного (тобто пахвового) гіпергідрозу. Процедура проводиться за допомогою апарату, який точково впливає на потові залози надчастотною енергією, внаслідок чого вони руйнуються та більше не відновлюються.
Читайте також: Який вид родимок вважається найнебезпечнішим: думка лікаря