Горіхи – плоди, багаті на корисні речовини. Вони відмінно підійдуть як здоровий перекус і можуть стати заміною шкідливим снекам. Горіхи можна сміливо віднести до категорії суперфудів – вкрай корисних продуктів, що мають високу харчову цінність. Серед їх основних переваг – доступність, вивченість корисних властивостей та приємний смак. Які горіхи вважаються найбільш корисними і при яких захворюваннях слід вживати їх у їжу, дізнавався newsoboz.
Чим корисні горіхи?
Медики відносять горіхи до категорії жири, а не білки. Незважаючи на те, що горіхи – це прекрасне джерело рослинного білка, за своїм амінокислотним складом цей білок неповноцінний у порівнянні з білком тваринного походження.
Горіхи – криниця корисних жирів, білків і клітковини
говорить лікар-дієтолог
При цьому спеціаліст зазначає, що рослинний білок повинен обов’язково бути присутнім у здоровому харчуванні. Проте його частка повинна перевищувати третини від добової кількості з’їденого білка.
Крім того, що горіхи багаті жирами, вони також відносяться до продуктів з високим вмістом клітковини. У 100 г горіхів — приблизно 10-13 грамів цієї поживної речовини. У цьому денна норма клітковини становить щонайменше 30 грамів. За словами Магомедової, клітковина важлива для повноцінної роботи шлунково-кишкового тракту, знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань та цукрового діабету ІІ типу.
30 грамів рекомендована денна порція горіхів
Які живильні речовини містять горіхи?
- магній;
- калій;
- кальцій;
- йод;
- марганець;
- вітаміни B1 та B2;
- вітамін E;
- фолієва кислота
Як правильно їсти горіхи?
Лікар-дієтолог звертає увагу, що горіхи — висококалорійний продукт, тому людям із надмірною масою тіла чи ожирінням варто їсти їх дозовано.
600-800 кілокалорій міститься у 100 грамах горіхів
Це більше, ніж у більшості солодощів: наприклад, у 100 грамах волоського горіха міститься 650 кілокалорій, тоді як у 100 грамах снікерсу – 507 кілокалорій. Переїдання горіхів також загрожує проблемами із шлунково-кишковим трактом, тому «передозування» ядрами може спричинити біль у животі.
Слід пам’ятати, що горіхи викликають алергію, тому як перекушування підходять далеко не всім людям. Крім алергії, деякі плоди небезпечні за мікробіологічними показниками: на їх поверхні можуть бути сальмонели, листерії та афлатоксини.
Перед тим як їсти горіхи необхідно їх промити, а потім просушити – найкраще в духовці при температурі 100-120 градусів. Зберігати горіхи рекомендують у герметичній тарі, у сухому темному місці.
Які горіхи найкорисніші та найдоступніші:
- мигдаль;
- волоський горіх;
- фундук;
- кедровий горіх; а
- арахіс.
Чим корисний мигдаль?
Мигдаль – це один з найбільш корисних горіхів. Він багатий кальцієм, фосфором, марганцем, вітамінами груп B та E. Також цей плід містить незамінні жирні кислоти, які покращують роботу мозку та серцевого м’яза.
Лікар-дієтолог зазначає, що мигдаль особливо багатий на магній. “Недостатнє споживання цього мікроелемента пов’язане зі збільшенням ризику розвитку остеопорозу, ожиріння, атеросклерозу”, – розповідає лікар.
Потреба в магнії підвищується при стресі, фізичних та розумових навантаженнях, тому вживання мигдального горіха в таких ситуаціях принесе організму максимальну користь.
Крім цього, регулярне вживання мигдального горіха сприяє зниженню рівня холестерину, покращує роботу травлення та мікрофлору кишечника. Цей горіх також корисний для людей із надмірною вагою: він нормалізує обмін речовин.
Мигдаль можна їсти у сирому та обсмаженому вигляді, додавати у різні страви: від салатів та закусок до соусів та випічки.
Чим корисний волоський горіх?
За словами дієтолога, волоські горіхи містять велику кількість поліненасичених жирних кислот Омега-3. Вони не можуть синтезуватися в організмі людини і надходять до неї лише з їжею.
Саме Омега-3 жирні кислоти знижують поганий холестерин, тим самим роблять профілактику розвитку атеросклерозу.
говорить лікар-дієтолог
За що ще відповідають Омега-3 жирні кислоти:
- регулюють згортання крові;
- відповідають за розвиток та функціонування головного мозку;
- підтримують репродуктивне здоров’я
Згідно з дослідженнями, волоські горіхи допомагають уповільнити пошкодження тканин мозку при хворобі Альцгеймера. А випробування, проведені на тваринах, показали, що цей продукт також ефективний для профілактики та лікування раку. Ще одна корисна властивість волоських горіхів – вони покращують когнітивні функції мозку, сприяють покращенню пам’яті.
Перегородки волоського горіха широко застосовують у народній медицині для виготовлення загальнозміцнюючих настоїв та відварів, а також у виробництві косметики – їх додають у скраби.
Волоські горіхи слід їсти у сирому та обсмаженому вигляді. Вони також стануть чудовим смаковим акцентом у салаті чи випічці, особливо якщо їх покришити. Крім того, волоські горіхи можна додавати в питні йогурти разом із ягодами та фруктами.
Чим корисний фундук?
Фундук також є чудовим джерелом незамінних жирних кислот і корисний для зниження рівня холестерину.
100% добової норми вітаміну Е міститься у 100 грамах фундуку
Цей вітамін здатний захищати клітини організму від ушкодження, а антиоксиданти, що містяться у фундуку, також допомагають знизити рівень холестерину в крові.
Дослідження показали, що фундук корисний людям з діабетом II типу — його регулярне вживання призводить до зниження рівня цукру в крові завдяки олеїновій кислоті, що міститься в горіху.
Фундук відмінно поєднується із сухофруктами, медом, а також використовується у випічці. Його можна додавати в салати або використовувати як самостійне перекушування.
Перед тим, як їсти фундук у сирому вигляді, його варто замочити у воді на 6-8 годин. Також можна додати невелику кількість солі чи лимонного соку
рекомендує лікар-дієтолог
Чим корисні кедрові горіхи?
До продуктів, багатих на Омега-3 жирними кислотами, дієтолог відносить і кедрові горіхи. Вживання цих плодів позитивно впливає на здоров’я серцево-судинної системи: вони сприяють зниженню рівня холестерину з допомогою високого вмісту ненасичених жирів.
Крім того, кедрові горіхи є одним із головних джерел фолієвої кислоти – форми вітаміну B9. Дієтолог наголошує, що цей водорозчинний вітамін корисний для вагітних жінок і тільки.
Чим корисна фолієва кислота:
- підвищує чутливість клітин до інсуліну;
- покращує когнітивні здібності;
- допомагає запобігти розвитку депресії.
Кедрові горіхи також багаті на антиоксиданти, які допомагають захистити клітини від впливу вільних радикалів і шкідливих бактерій. Тим самим вживання кедрових горіхів уповільнює процес старіння і підтримує еластичність шкіри. Калій, що міститься в кедрових горіхах, у свою чергу дозволяє нормалізувати водно-сольовий баланс і зменшити набряклість.
Кедрові горіхи можна додавати в салати, випічку, гарячі страви або використовувати як інгредієнт для приготування пасти та соусів.
Чим корисний арахіс?
Арахіс – один із серйозних алергенів. Його не рекомендується вживати вагітним і жінкам, що годують, оскільки у дитини може виникнути алергічна реакція на цей продукт
Цей горіх, який відноситься до бобових, багатий на антиоксиданти і відрізняється високим вмістом вітамінів A, B, D і E. Крім того, арахіс – це джерело міді, магнію, фосфору і кремнію.
Корисні властивості арахісу:
- зміцнення імунної системи;
- підвищення працездатності;
- відновлення гормонального балансу в жінок.
Арахіс позитивно впливає на здоров’я серцево-судинної системи. Цей горіх містить велику кількість ненасичених жирів, які, крім іншого, покращують стан кровоносних судин. Його можна вживати у сирому вигляді, у формі арахісової олії або додавати в такі страви, як пасти, соуси, салати та десерти.
Читайте також: «Зміїна отрута»: чому в жодному разі не можна залишати чайну заварку на ранок