Ця свіжа зелень насичена вітамінами, мікроелементами і антиоксидантами, необхідними для підтримки здоров’я організму.
Це властиво кропу, який активно використовується в кулінарії як спеція для підвищення смаку та аромату страв. Проте його корисні властивості виходять за межі смакових якостей, а також сприяють загальному благополуччю. Розглянемо корисні властивості кропу для здоров’я, його лікувальні властивості та те, кому його слід вживати.
Кріп, найкорисніша зелень у світі, містить вітаміни та мінерали, які сприяють зміцненню імунітету. Крім того, ця зелень багата антиоксидантами, такими як флавоноїди, які зменшують ризик інсульту та поліпшують активність мозку. Терпеноїди, антиоксидантні сполуки, що містяться у кропі, захищають серце, печінку, нирки та мозок від хронічних захворювань. Кріп має антибактеріальні властивості завдяки наявності дубильних речовин.
Важливо зазначити, що крім цього, кріп є відмінним джерелом вітаміну С, який підтримує здоров’я шкіри, знижує артеріальний тиск і покращує когнітивні функції мозку, захищаючи від втрати пам’яті та концентрації.
Які хвороби можна лікувати кропом
Зазвичай цю рослину використовують як спецію або прикрасу для їжі. Але наукові дослідження підтверджують, що користь від кропу охоплює широкий спектр захворювань.
- Антимікробні властивості. Кріп містить ефірні олії, які борються зі шкідливими бактеріями та вірусами.
- Захист серця та судин. Антиоксиданти в кропі знижують рівень холестерину в крові, що допомагає захищати серце та судини від хронічних захворювань.
- Зміцнення кісток і суглобів. Кріп містить кальцій, магній, марганець і калій, які корисні для зміцнення кісток та еластичності суглобів.
- Зниження рівня цукру в крові. Регулярне вживання кропу може сприяти зниженню рівня глюкози та ризику розвитку цукрового діабету.
- Розрідження крові. Зелень містить залізо та вітамін К, які сприяють утворенню кров’яних тілець, насиченню крові киснем і розріджують її.
- Сповільнення процесів старіння. Кріп має велику кількість антиоксидантів і вітаміну С, які борються з вільними радикалами, запобігаючи передчасному старінню.
Хто не повинен вживати кріп
Лікарі наголошують, що кріп нешкідливий для здоров’я, якщо вживати його у помірній кількості. Однак при індивідуальній непереносимості може виникнути нудота, діарея, свербіж у роті, кропив’янка та набряки горла.
Кріп не рекомендується тим, хто має алергію на цю рослину. Також важливо уникати вживання кропу людям з алергією на моркву, оскільки може виникнути алергічна реакція на кріп.
Нагадаємо раніше ми повідомляли – Які види м’яса слід включити у свій раціон для користі здоров’я