Нещодавно шотландські вчені спростували найпоширенішу харчову теорію – що людині потрібно щодня випивати 2 літри води. Разом із лікарями-дієтологами та ендокринологами newsoboz вирішив розібратися, скільки рідини насправді нам потрібно і в які ще міфи ми продовжуємо вірити.
Чому пити 2 літри води на день не потрібно?
Насправді ідея про два літри води – це найпоширеніший міф, у який беззастережно вірять. На основі даних Medical News Today, можна сказати наступне.
— Офіційно кількість води, яку людина має випивати за день, ніяк не регламентується. Існуючі рекомендації стосуються загальної кількості рідини, а це все напої, включаючи каву, чай, молоко, воду з їжі.
— Вся рідина, яка споживається у вигляді їжі та напоїв, незалежно від своєї форми, всмоктується та діє фізіологічно однаково.
— Є рекомендації щодо загальної кількості рідини за добу:
- 2,7 літра для жінок;
- 3,7 літри для чоловіків;
- 20% рідини з їжі, 80% з напоїв.
Але ці значення усереднені і не враховують індивідуальних потреб кожного організму та відмінностей у втраті води (наприклад, через спорт чи хворобу). Рекомендацій щодо споживання простої води немає. Тіло самостійно контролює баланс, тому нам залишається лише чути його та пити, коли з’являється почуття спраги. Причому навіть якщо денну норму води не досягнуто, жодного ризику здоров’ю немає, адже організм сам контролює процеси виділення рідини.
Кава не зневоднює організм
Ще один поширений міф – що кава зневоднює. Ще 1928 року було проведено дослідження, яке підтвердило, що при вживанні напоїв, що містять кофеїн, обсяг сечі не збільшується. Це підтвердили і пізніші дослідження – кофеїн не пов’язаний із зневодненням.
Також варто пам’ятати, що є медична норма води на день – 30 мл/кг. Вона використовується, коли людині необхідно споживати її через різні захворювання. Здорова людина може керувати спрагою.
Чи допомагає вода худнути?
Пити більше води – одна з перших рекомендацій, які ми чуємо на теренах Інтернету, коли вирішуємо схуднути. Користь споживання рідини ніхто не заперечує, але, знову ж таки, організму потрібна не саме вода. Тому й існують норми споживання саме рідини (яка є в їжі та навіть солодких напоях). Воду ж найчастіше рекомендують лише тому, що вона не містить калорій та цукру, що особливо важливо при схудненні.
З іншого боку, є дослідження, які підтвердили зв’язок схуднення та споживання води. Люди, які випивали на півлітра води більше, ніж раніше, втратили кілька десятків додаткових калорій. Результат є, але не суттєвий.
10 тисяч кроків на день – ще один міф?
Відмітка в 10 тисяч кроків з’явилася в 1964 перед олімпійськими іграми в Токіо завдяки крокоміру японської торгової марки Yamasa Clock. Він називався Manpo-kei, що в перекладі означає лічильник 10 000 кроків. Його автор заявив, що, якщо проходити цю кількість кроків щодня, можна забути про всі хвороби. З його боку, це був маркетинговий хід, а весь світ підхопив цю ідею.
Натомість дослідження Гарвардської школи на 16 тисячах жінок показало, що зниження кардіоваскулярної смертності досягалося на етапі понад 4 тисячі кроків на добу. Тому необов’язково досягати вигаданих норм. Бути фізично активним мінімум 30 хвилин на день – єдина рекомендація щодо цього на сьогоднішній день. Прогулянка, велосипед, спорт, прибирання – все, що потребує фізичної активності.
Читайте також: Квас з бузини: рецепт натурального напою з освіжаючим смаком