У багатьох навесні загострилися невралгії — болять ноги чи спина. Це можливо, у постковідного синдрому багато варіантів, і невралгія один з них. Найчастіше люди приймають сильні протизапальні, але це не вирішення питання.
Розповідаємо, як визначити, що з вами відбувається, які обстеження та аналізи необхідно зробити та як лікувати постковідний синдром.
Як розвивається постковідний синдром?
Єдиний механізм патології – постковідний синдром розвивається у 10-20 відсотків людей, що перенесли гострий ковід. Це велика цифра. Але розвивається він не відразу, а приблизно через місяць після гострої фази захворювання.
Захворювання, як тепер вже однозначно зрозуміло, пов’язане з аутоімунним ураженням дрібних судин, які живлять нервову тканину. Нервова тканина знаходиться скрізь – це головний і спинний мозок, нерви, що проводять імпульси до м’язів, нерви, що сприймають біль, нерви, що керують діяльністю внутрішніх органів, включаючи дихання, серцебиття та артеріальний тиск.
До яких невралгій призводить постковід?
Поразка у різних відділах нервової системи, тобто, прояви можуть бути різними. Наприклад, синдром Гійєна-Барре, гострий полірадикулоневрит: ушкодження,
яке за кілька годин повністю знерухомлює людину, порушується дихання, травлення. Якщо цей синдром не розпізнати вчасно та не лікувати, то людина може залишитися інвалідом. Але лікарі погано знайомі з цим захворюванням і затягують із терапією.
Але частіше нерви уражаються не настільки драматично: порушується рух, з’являються печіння шкіри, висипання, загальна слабкість, туман у голові, розфокусування зору, шум у вухах. У когось випадає волосся, у когось збільшуються лімфовузли.
Єдиний механізм патології
Експертна група професора, побачивши постковідний синдром влітку 2020 року, одразу припустила, що така різна патологія має бути обумовлена єдиним механізмом. А таким механізмом є тромби, які описувалися при ковіді з перших днів.
«Те, що мають бути тромби, ми писали ще до початку загальної тотальної істерії з приводу цієї хвороби, — пояснює Воробйов. — Зазвичай при інфекціях відбувається поразка судин легень, нирок, серця, кишечника і набагато рідше — нервової тканини. А при ковіді саме симптоми, пов’язані з ураженням нервової системи, стали головними. Це порушення настрою, плаксивість, страхи, депресія, надзвичайно яскраві сни та проблеми зі сном, думки про смерть – все це зустрічалося у багатьох хворих. І виникало знову у постковідному періоді».
Лікування постковида
Якщо в лікуванні йдеться про тромбози, тромбоваскуліти, то тут використовуються антикоагулянти. Також хороші результати на хворих показав плазмаферез за раннього початку його застосування, продовжує експерт. Крім цього, вилікувати постковід допоможе електроміографія.
«У приблизно 15 відсотків хворих із явними ознаками поліневропатії лікар не знаходить змін за допомогою молоточка та голочок, — розповідає лікар. — А за електроміогарфії вони є. Але ж не робити всім електроміографію — метод менш поширений, вимагає спеціальний навичок».
Якісь прояви постковідного синдрому можна побачити на МРТ головного та спинного
мозку, але також не всім це можна зробити. До речі, у МРТ можуть бути різні методики та апарати, що показують різні результати. «Лабораторно лише у незначної частини хворих із постковидним синдромом ми бачимо ознаки запалення: підвищений феритин, фібриноген, Д-димер, інтерлейкін 6, – продовжує лікар. — У більшості зустрічається підвищення рівня розчинних фібрин-мономірних комплексів.
Але й ці дослідження всім поспіль призначати не будеш. Тому поки що підтвердження діагнозу — не дуже добре опрацьована тема». Але головне: ковід поки що з нами, постковідного синдрому багато і раннє його лікування досить ефективне, підсумовує експерт.
Читайте також: Здоров’я, гармонійне тіло та секс: як підвищити рівень тестостерону