Антигістамінні препарати стали справжнім порятунком для тих, хто з настанням весни страждає від сезонних алергій. Коли природа розквітає, багато людей стикаються з неприємними симптомами — свербіжем в очах, нежитем, кашлем і головним болем. У таких випадках найчастіше на допомогу приходить таблетка антигістаміну, яку можна придбати без рецепта.
Попри свою ефективність, ці препарати мають не лише переваги, а й можливі побічні ефекти. Що саме потрібно знати перед вживанням — розповідає Woman&Home.
Стабілізують рівновагу та зменшують нудоту
Антигістамінні засоби не тільки знімають алергічні симптоми, але й здатні полегшити запаморочення, нудоту та навіть блювоту. Деякі з них впливають на ділянки мозку, що відповідають за баланс, зменшуючи інтенсивність нервових сигналів. За словами сімейного лікаря Раміта Сінгха Самб’яла, такі препарати можуть бути ефективними при порушеннях вестибулярного апарату.
Допомагають заснути, але не варто зловживати
Препарати з седативною дією здатні блокувати дію гістаміну в мозку — речовини, яка підтримує стан бадьорості. Через це деякі антигістаміни викликають сонливість і використовуються для боротьби з безсонням. Але, як наголошує лікар Самб’ял, при регулярному застосуванні організм звикає, і ефект зменшується.
Можуть покращити зовнішній вигляд очей
Запалення, спричинене алергією, часто проявляється у вигляді набряків під очима. Лікарка Дебора Лі зазначає, що деякі пацієнти помічають зменшення припухлості після кількох тижнів вживання антигістамінів. Проте самостійне призначення таких препаратів без консультації з лікарем може бути небезпечним.
Збільшують ризик деменції при тривалому прийомі
Препарати першого покоління мають здатність блокувати ацетилхолін — нейромедіатор, необхідний для запам’ятовування й навчання. Через це часте вживання пов’язують із поступовим зниженням когнітивних функцій. За словами доктора Самб’яла, варто віддавати перевагу сучаснішим антигістамінним засобам другого покоління.
Можуть викликати порушення травлення
Ацетилхолін також відповідає за моторну активність кишечника. Через його блокування можливий розвиток закрепу. Крім того, антигістамінні засоби іноді викликають сухість у роті. Щоб зменшити ці ефекти, лікарка Дебора Лі радить пити не менше двох літрів води щодня, вживати продукти з високим вмістом клітковини та більше рухатися.
Як уникнути ризиків при застосуванні антигістамінних засобів
Щоб уникнути побічних ефектів, дотримуйтеся рекомендацій на упаковці або зверніться до лікаря. Якщо на упаковці вказано, що препарат може викликати сонливість — утримайтеся від керування транспортом і обмежте алкоголь. Також слід пам’ятати, що деякі антигістаміни можуть зробити шкіру чутливішою до сонця — тому не забувайте про захист SPF.
Читайте також: Ретинол для чутливої шкіри: міф чи реальна можливість