Приписне посвідчення служить документом, який підтверджує включення особи до списків для призову до військової служби. Отримати його можуть юнаки, коли їм виповнюється 17 років.
Яка процедура отримання цього документа, та як діяти підліткам, які змінили своє місце проживання, роз’яснює Newsoboz.org
Що таке приписне посвідчення
Цей документ свідчить про те, що особа була включена до списку призовників у військкоматі. Згідно з законом, «приписка громадян України чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей».
Хто підлягає приписці громадян до призовних дільниць
До призовних дільниць приписуються допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років.
Хто не підлягає приписці до призовних дільниць
Громадяни України, які перебувають у виконанні покарань в установах або їм застосовано примусові медичні заходи, не можуть бути включені до списку осіб, які підлягають приписці до призовних дільниць.
Як здійснюється приписка до призовних дільниць
Приписка громадян до призовних дільниць проводиться щорічно протягом січня-березня та організовується військкоматами, які зараз називаються територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
На початку цього процесу допризовнику видають повістку, в якій вказується дата, коли він має з’явитися у військкоматі. Цю повістку можуть передати особисто за його адресою, через власників будинків, організації, навчальні заклади, адміністрацію тощо. Повістку обов’язково мають вручити не пізніше, ніж за п’ять днів до запланованої дати приписки.
Чи можна не з’явитися у військкомат для приписки
Явка на приписку обов’язкова.
Поважними причинами неприбуття до призовних дільниць вважаються лише:
- перешкода стихійного характеру,
- хвороба або інші обставини, які позбавили громадянина можливості особисто прибути;
- смерть або тяжка хвороба близького родича.
Причину неприбуття потрібно підтвердити відповідними документами.
Які документи потрібно брати у військкомат для приписки
До військового комісаріату із собою треба принести такі документи:
- паспорт або свідоцтво про народження;
- копію атестата, диплома, свідоцтва чи довідку про освіту;
- довідку з місця роботи або навчання;
- характеристику з місця роботи або навчання;
- чотири фотографії 3×4 см.
Також за наявності потрібні:
- посвідчення і довідки про складання спортивних розрядів;
- посвідчення водія;
- для тих, хто працює, — довідка про середній заробіток, підписану керівником та головним бухгалтером і засвідчену печаткою.
Що відбувається у військкоматі під час процесу приписки
У військкоматі, кандидати на призов зустрічаються з черговим посадовцем, який докладно пояснює процедуру приписки та роз’яснює їх права та обов’язки.
Після цього вони проводять бесіду з начальником другого відділення військкомату та перевіряють необхідні документи.
Далі ці кандидати проходять медичний огляд, після якого медична комісія приймає рішення щодо їх придатності до військової служби.
У деяких випадках комісія може вирішити вимагати додаткового обстеження або лікування. У такому випадку відвідування медичних закладів стає обов’язковим.
Яке рішення може ухвалити комісія у військкоматі
За результатами медогляду комісія ухвалює щодо допризовника одне з рішень:
- придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у ЗСУ чи іншому військовому формуванні;
- тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;
- підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);
- непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов’язаних;
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку;
- підлягає взяттю на військовий облік військовозобов’язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості, у тому числі із звільненням від відбування покарання;
- підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Отримання посвідчення про приписку
Після прийняття рішення комісією військкомату, хлопцю видають посвідчення про приписку. Починаючи з цього моменту, він вважається призовником, тобто особою, яка приписана до призовної дільниці. У мирний час, коли така особа досягає призовного віку (18 років), її можуть призвати на військову службу.
Що буде у разі втрати приписного посвідчення
У разі втрати посвідчення про приписку призовнику видається дублікат. Для цього юнак має подати заяву, де вказати обставини втрати. Після з’ясування цих обставин військовий комісар ухвалює рішення про видачу дублікату.
Кому не видають приписне посвідчення
Громадяни, які визнані непридатними до військової служби в мирний період (з обмеженою придатністю у воєнний час), або ті, які були засуджені, не підлягають призову на військовий облік. Вони отримують військовий квиток з відповідним позначенням на підставі рішення комісії з питань приписки.
Читайте також: