Історія України, її культура, суспільство, міста, села та природа приховують безліч захоплюючих та неймовірних подій, про які часто навіть самі українці не мають повної інформації. Поглибте своє знання про Україну, де розташовані факти, які вас вражатимуть. Країна має глибоку історію, і пройшла через безліч періодів, що сформували характер і світогляд її сучасних жителів. Крім того, розмаїтна культурна спадщина та вражаюча природа роблять Україну унікальною країною, яка приховує у собі непереліченну кількість захоплюючих фактів. Свідчать про це тисячі іноземців, які вирушають в подорож навіть під час непокійних часів.
У нашому матеріалі ми розкриваємо найцікавіші факти про Україну, які вразять не лише тих, хто раніше не чув про цю країну, а й самих українців.
100 цікавих фактів про Україну
- Українці – народ, який зберіг прагнення державності, хоча роками був позбавлений її. Втім з кожного періоду своєї історії ми винесли елементи, які утвердили цю державність. Від Київської Русі: тризуб, родовий знак Рюриковичів, Київ як столицю, гривню, як грошову одиницю, та назву Україна, яка вперше згадується в Іпатіївському літописі від 1187 року, а також християнство 988 року.
- Старший за Єгипетські піраміді та Стоунхендж, поблизу Мелітополя у запорізькому степу знаходиться таємничий комплекс Кам’яна могила, який є однією з цивілізаційних колисок світу.
- Острозька Біблія – перше повне друковане видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою, яке на замовлення українського князя Костянтина Острозького надрукував росіянин Іван Федоров. До речі, друкарню майстра у Москві спалили ченці, а сам він ледве втік через звинувачення у зв’язках з сатаною.
- Найпершу Конституцію в світі створив українець Пилип Орлик. 5 квітня 1710 в день обрання гетьманом запорізького війська він оголосив “Конституцію прав і свобод війська Запорізького”.
- Наприкінці X століття у Києві з’явилася перша кам’яна церква Київської Русі – Десятинна церква.
- Україна, а саме Львів, батьківщина гасової лампи. Зараз на місці її створення розташований львівський музей-ресторан “Гасова Лямпа”.
- Найстародавніша мапа, а також найстародавніше поселення Homo Sapiens знайдено в Україні у селі Межиріччя Рівненської області. Їм 14,5-15 тисяч років. Мапу вибито на кістці мамонта.
- Українські винахідники дали світу гелікоптер (Ігор Сікорський), безкровний аналіз крові (Анатолій Малихін), за 14 років до винаходу апарату – перший ренгенівський знімок скелету (Іван Пулюй), кінескоп (Йосип Тимченко), електричний трамвай (Федір Піроцький) та багато інших винаходів.
- Україна – батьківщина нобелівських лауреатів: економіста Семена Коваля, французького фізика українського походження Жоржа Шрапака та інших.
- Одна з найкращих кінострічок світу – “Земля” Олександра Довженка. Цікаво, що у фільмі Вуді Аллена “Манхеттен” герої йдуть у кіно, щоб подивитися саме творіння Довженка.
- Картинами самобутньої художниці Марії Примаченко захоплювався Пабло Пікассо, вони виставляються у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі, а 2009 рік рішенням ЮНЕСКО був визнаний роком Марії Примаченко.
- Український художник Іван Марчук увійшов до сотні геніїв сучасності. Він посів 72-е місце в цьому рейтингу за версією британської газети The Daily Telegraph.
- Пересопницьке Євангеліє – рукописна пам’ятка староукраїнської мови та мистецтва, датується XVI століттям.
- Статус Лаври мають лише шість монастирів у світі, три з них знаходяться в Україні. Це Києво-Печерська, Почаївська та Святогірська Лаври.
- Україна є одним з експортерів – лідерів зерна, ячменю, цукрових буряків, яєць, олії та картоплі.
- В Україні знаходиться унікальна колекція вин Масандри, до якої входить близько одного мільйона пляшок. Це найбільше зібрання вин у світі, яке занесене до Книги рекордів Гіннесса.
- Україна – найбільша країна в Європі з площею 603 628 км2. Вона розкинулася на стратегічних торговельних шляхах з Європи до Азії.
- У містечку Рахові в українських Карпатах розташований географічний центр Європи.
- Місто Дніпро по праву вважалося космічною столицею СРСР, а конструкторське бюро “Південне” було кузнею майже усіх радянських кадрів та винаходів у космічній галузі.
- Під керівництвом українця Сергія Корольова запустили перший штучний супутник Землі та відбувся політ Юрія Гагаріна у космос. Втім, зазначимо, що до того, на десять років його запроторили у сибірські табори, а пізніше позбавили Нобелівської премії.
- Більше 125 тисяч історичних, археологічних пам’яток, музеїв. 10 мільйонів експонатів. 14 тисяч пам’яток архітектури. Більше тисячі об’єктів паркового мистецтва. 46 історичних культурних заповідників. Це все – в Україні.
- До переліку світової культурної спадщини ЮНЕСКО занесені українські Софія Київська, Печерська Лавра, фортеця у Кам’янці-Подільському, центр міста Львова (а це – близько 200 пам’яток архітектури). Унікальними вважаються національний заповідник Херсонес Таврійський, історичні центри Києва та Чернігова, а також замки Закарпаття і Галичини.
- Україна – єдина країна Європи з великою кількістю природно-ландшафтних зон: два моря, Кримський півострів, гірські масиви Карпат і Кримських гір, ліси, каньйони, пустеля, степовий заповідник Асканія Нова, Шацькі озера, соляні шахти Донбасу.
- Фільми “Форсаж”, “Титанік”, “Люди Ікс” зняли завдяки українцю. Два “Оскари” за свої винаходи отримав оператор Анатолій Кокуш: за надлегкий операторський кран, який дозволяє знімати сцени з різних висот і ракурсів. Другий – за 4-метровий кран, який встановлюють на даху авто і камера може плавно обертатися на 360 градусів, навіть якщо автомобіль рухається.
- В Україні винайшли гаджет, який дозволяє дистанційно грати зі своїм домашнім улюбленцем – Petcube. Він став одним з найуспішніших проєктів на краудфандинговій платформі Kickstarter і здобув перемогу на конкурсі стартапів 6 About to Break на виставці MacWorld-2014. Пристрій дуже популярний у США.
- В Україні працює близько 185 000 розробників і 4000 IT-компаній. Технологічний сектор став другою галуззю з експорту країни в 2018 році.
- Олександр Смакула – український вчений, що здійснив революцію в оптичних приладах. Його винаходом користується все людство вже не перше десятиліття. Лінзи на окулярах, об’єктиви фотокамер, біноклі, приціли й мікроскопи – яке б оптичне скло ви не взяли, воно містить технологію Смакули.
- Українка стала найсильнішою жінкою на планеті. ЦеОльга Лящук, вона подолала 240 метрів, несучи перед собою 82-кілограмовий мішок.
- Збірна України у 2016 році здобула на Паралімпіаді 117 медалей, серед яких 41 золота.У фінальному заліку в Ріо-де-Жанейро українці змогли обігнати США і зайняти почесне третє місце.
- Український літак Ан-225 Мрія встановив 462 авіаційних рекорди, з них понад 240 світові. Його спроєктували на Київському механічному заводі. Літак перевіз найтяжчий в історії авіації вантаж — 253,8 тонни.
- Українські інженери розробили найшвидший тримісний вертоліт – SL-231 SCOUT.
- Петриківський розпис, який сформувався в Дніпропетровській області в селищі Петриківка, включений до надбання ЮНЕСКО.
- У конкурсі NASA одним з лідерів став український проєкт. Це літак, який може здійснювати польоти над Марсом.
- Українець Антон Турчанович – людина, яка нагодувала всі армії світу. Бо саме він вигадав “польову кухню”.
- Винахід Турчановича помітили англійські, французькі, німецькі, австрійські й інші військові агенти Вже перед Першою світовою війною практично всі армії світу мали зручні похідні польові кухні.
- Харківські вчені з Національного технічного університету “ХПІ” розробили унікальну формулу сплаву, яким покривають зношену бойову техніку, відроджуючи в ній нове житя. Цей сплав кращий за хром, який використовують зараз, бо міцніший і стійкіший до корозії.
- Автор відомої мелодії “Summertime” Джордж Гершвін (її виконує Луї Армстронг та Ельза Фіджеральд) написав її після того, як надихнувся українською народною колисковою “Ой ходить сон біля вікон”.
- Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це “Щедрик”, яку записав український композитор Микола Леонтович. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. Пісня прозвучала в багатьох закордонних фільмах. Наприклад, у стрічці “Сам удома” вона є одним із головних саундтреків.
- Українець Микола Сядристий підкував блоху, як у казці. Блоху можна побачити в Київському музеї мініатюр.
- Українська мова посіла 2 місце в світі за мелодійністю після італійської. Також її визнали 3 найкрасивішою мовою у світі після французької та перської мов на мовному конкурсі у Парижі в 1934 році.
- Українский духовий інструмент трембіта — найдовший музичний духовий інструмент у світі. Він входить до Книги рекордів Гінесса.
- В Україні найбільші в світі запаси марганцевої руди – 2.3 мільярда тон або близько 11% від всього світового запасу.
- Українського пауерліфтера Дмитра Халаджі включали до Книги рекордів Гіннесса більше 20-ти разів. Один з його рекордів називається “Кузня диявола”, в якому Дмитро лежить на цвяхах і накритий 700-кг сталевою плитою, по якій б’ють кувалдами.
- На території України зосереджено одна четверта всіх запасів чорнозему на планеті.
- Син останнього українського гетьмана Андрій Розумовський був меценатом Бетховена. Той йому присвятив дві симфонії, 5-у та 6-у.
- В Україні розташована найбільша в Європі пустеля. Вона займає 210 000 га. Це піщаний масив Олешківські піски на Херсонщині.
- Український «Южмаш» (Дніпропетровск) виробляє найекологічніші ракетоносії в усьому світі. З їхньою допомогою до косомосу відправляють комерційні рейси.
- Перший університет Східної Європи – Острозька академія на Рівненщині. Академія була заснована 1576 року князем Василем Острозьким.
- Україна знаходилася на одному з найбільших торгових водних шляхів Європи “із варяг у греки”. Він мав протяжність 3 000 км, поєднував північ Київської Русі та Візантію.
- Українець Юрій Бурдяк врятував життя Вінстону Черчіллю. Під час англо-бурської війни в Африці він врятував тоді ще журналіста Черчілля від розстрілу. На знак подяки він забезпечив українцеві навчання в Оксфорді.
- В Україні знаходиться найдовша гіпсова печера у світі і друга за довжиною взагалі – «Оптимістична». Вона поступається лише Мамонтовій печері у США. Знаходиться на Поділлі на глибині 20 м і довжиною 216 км.
- Україна має найбільшу кількість фахівців у галузі ІТ в Європі. Наразі 100 тисяч українських IT-працівників заробляють на життя програмуванням.
- В україні є море, як на Мальдівах. Це на заповідному острові Джарилгач, що на Херсонщині. Там дивовижні пляжі з білим піском та прозорим блакитним морем, його флора й фауна занесені до Червоної книги. Колись на острові мешкали мустанги і верблюди.
- Перший український “Буквар”надруковано у 1574 року у Львові. До наших часів дійшов лише один примірник книги, який було знайдено 1927-го в Римі. Зараз стародрук зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.
- У відомого на весь світ виконавця Ленні Кравіца українські корені. Як виявилося, прадід Ленні був корінним киянином. Українське коріння має купа інших голівудських акторів та акторок: Девід Духовни, Міла Йович, Стівен Спілберг, Міла Куніс та інші.
- Україна має потужне сучасне письменництво: Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Василь Шкляр, Сергій Жадан, Марія Матіос, Андрій Курков, Ірен Роздобудько, Люко Дашвар та багато інших.
- Українська вишиванка стала натхненням для багатьох всесвітньо відомих дизайнерів.
- Українська мова є однією з найпоширеніших мов в світі і за кількістю носіїв займає 26-те місце. Також вона є другою за поширеністю серед мов слов’янського походження.
- Українці мають нині працюючий найстаріший навчальний заклад Східної Європи – Києво-Могилянську академію (рік заснування 1615).
- Перший рамковий вулик винайшов у 1814 році українець Петро Прокопович. Україна зберігає місце в трійці світових лідерів з виробництва меду і є першою в світі з виробництва меду на душу населення (1,5 кг).
- Україна з власної ініціативи відмовилася від третього у світі за величиною арсеналу ядерної зброї. У момент проголошення незалежності на території України було розташовано більше тисячі ядерних боєголовок і ракет.
- Після ІІ світової війни Україна, хоча входила до складу Радянського Союзу, стала однієї з 51 країни засновниць Організації Об’єднаних націй. Під час конференції в Думбартон-Оксі (серпень 1944), СРСР запропонував вважати всі свої республіки співзасновниками ООН. Москві відмовили. Проте на Ялтинській конференції (4–11 лютого 1945) Ф. Рузвельт і В. Черчилль погодилися прийняти до ООН Українську та Білоруську республіки за внесок у боротьбу з гітлерівською Німеччиною.
- Населення України належить до найбільш освічених, а кількість людей з вищою освітою на душу населення – вищий за середньоєвропейський рівень.
- Юрій Кнорозов — історик з Харкова – розшифрував древні ієрогліфи майя, які раніше бачив лише на фото.
- Енді Воргол – засновник поп-арту та ексцентричний ілюстратор – це українець з-під Карпат Андрій Варгола.
- Унікальна українська астрономка Олена Казимирчак-Полонська — чи не єдина у світі науковиця, що прийняла чернечий постриг та продовжила викладати в університеті. Саме вона запропонувала теорію про рух комет, якою і досі користуються під час запуску космічних зондів.
- Праця Зігмунда Фройда “З історії одного дитячого неврозу” написана на основі дослідження хвороби одного з улюблених пацієнтів лікаря – Сергія Панкеєва з Одещини, неподалік від Біляївки. Він називав його Der Wolfsmann або ж “Людина-вовк”.
- У місті Самбір, Львівській області у храмі вже 250 років зберігають мощі святого Валентина. Автентичність реліквії у 1759 році підтвердив Папа Римський.
- Українець Дмитро Яворницький створив найповніше дослідження життя українських вояків – козаків Запорізької січі. Завдяки йому створили колекцію з 75 тисяч експонатів, пов’язаних із Запоріжжям і Півднем України, які нині зберігаються в Дніпровському державному історичному музеї.
- Засновник поняття “геноцид” – українець Лемкі. Саме поняття “злочин проти людяності” ввів у міжнародне право Лаутерпрахт (також родом з України). Обидва навчалися у Львові на юридичному факультеті.
- В Україні сотні романтичних місць. Створених природою та руками людьми. Одне з них – тунель кохання, що на Рівненщині.
- Україна має декілька гірськолижних курортів, зокрема “Буковель”, які не поступаються красою всесвітнім курортам. “Буковель” має схили довжиною 55 км та 15 підйомників.
- Біля річки Ліпанки, недалеко від Нікополя, можна почути одне з найбільш рідкісних явищ у світі – співучі піски. Після дощу їх верхній шар утворює своєрідну скоринку. Вона дуже крихка, тому якщо на неї наступити, можна почути дивакуваті звуки.
- Ілля Рєпін народився на Харківщині. І хоча він вважається російським художником, створив чимало картин на українську тематику і намагався створити український стиль у мистецтві.
- Багато російських діячів культури походили саме з України і мали українські прізвища. Однак в ході русифікації Чехи перетворились у Чехових, Дейнеки – у Денікіних, Розуми стали Розумовськими, а Чайки – Чайковськими.
- Першу кав’ярню у Європі відкрив українець Юрій Кульчицький. Йому вдалося врятувати Відень від османської облоги, за що він отримав на знак подяки значні запаси кави та будинок, де згодом відкрив першу кав’ярню.
- Київська статуя “Батьківщина-мати” вдвічі вища, ніж нью-йоркська статуя Свободи та бразильська статуя “Христа-Спасителя”.
- Вважається, що одним з перших у світі демократичних утворень стала Запорізька Січ.
- У головному храмі госпітальєрів на Мальті є скульптура запорізького козака, яка розміщена на надгробку Великого магістра мальтійських кавалерів. Вона символізує братство по зброї і дружні зв’язки Мальтійського Ордену з православним братством козаків.
- В 1996 році почала діяти перша незалежна українська станція в Антарктиді “Академік Вернадський”.
- Перша олімпійська медаль Незалежної України була отримана взимку 1994 року. Її виборола фігуристка Оксана Баюл у Норвегії.
- Український футболіст отримав престижну нагороду футбольного світу “Золотий м’яч” — це Андрій Шевченко.
- У десятку найкрасивіших станцій метро світу входить станція “Золоті ворота”.
- Єдиний в світі музей тролейбусного талончика знаходиться в Києві на вулиці Прорізній. У музеї зібрана найбільша в світі колекція проїзних квитків.
- Єдиний в світі пам’ятник сміттєвозу знаходиться теж у Києві.
- Марина В’язовська – учений-математик з Києва, живе й працює у Німеччині. У 2016 році вона розв’язала задачу, над якою вчені ламали голову ще з 17 сторіччя. За це отримала премію Салема, котру вручають лише одному вченому-математику на рік за видатні результати досліджень.
- Українка Катерина Ющенко – науковець-кібернетик, яка першою у світі створила мову програмування для комп’ютера. І дарма, що згодом винайшли іншу мову, яка зараз і використовується в ІТ-індустрії, але саме Катерина увійшла в історію як жінка, винахід якої поклав початок абсолютно нежіночої сфери.
- Найбільша кількість монументів, встановлених культурному діячеві належить українцю, Пророку нації – Тарасу Шевченко. Всього їх 1384 у 35 країнах світу.
- Українець Платон Симиренко – збудував перший у Російській імперії паровий завод, обладнаний новітніми технологіями, а українцям, які працювали на підприємстві, забезпечив небачений для часів кріпацтва “соціальний пакет”. Він же збудував перші в Україні пароплави — Українець і Ярослав.
- Композитор Микола Лисенко, самоучка, манеру гри якого порівнювали з Ференцом Лістом і Фредеріком Шопеном, пропагував українську культуру на батьківщині і в Європі, роблячи власні обробки народних пісень.
- Богдан та Варвара Ханенки – люди, які витратили все життя, скуповуючи твори мистецтва, які подарували – Україні. Саме Богдан став головним ідеологом і “двигуном” створення Київського художньо-промислового і наукового музею — зараз це Національний художній музей України.
- Українець Владислав Городецький – спроєктував і побудував для столиці будівлі, які зробили місто неповторним. Серед його творів — Національний банк, Художній музей, костел Святого Миколая, Будинок з химерами.
- В Україні жила жінка, яка випередила свій час – перша українська феміністка Ольга Кобилянська, яка утверджувала жіночу гідність наперекір тотальному невизнанню прав жінки в тогочасному суспільстві.
- Українець Іван Піддубний, перший шестиразовий чемпіон світу з греко-римської боротьби, феноменальний атлет, який не програв жодного турніру в своєму житті, хоча завершив виступи в 70-річному віці. Коли в СРСР йому видали паспорт з національністю “русский” і написаним по-російськи прізвищем, власноруч змінив свої дані в документі на “Піддубний” і “українець”.
- Художник Каземир Малевич, автор всесвітньовідомого “Чорного квадрату” часто називав себе українцем, хоча народився в польській родині в Києві.
- Український школяр із Закарпаття Валентин Фречка придумав технологію, як із опалого листя можна виготовляти папір, презентував свій винахід на Міжнародній олімпіаді геніїв у США і отримав за нього золоту медаль.
- Єдиний регіон України, який не має власного рецепту борщу – це Закарпаття.
- Іван Мазепа – добився, щоб у Києво-Могилянській академії, єдиному на той час ВНЗ у православному світі, крім богослов’я, викладалися курси наук за зразком європейських університетів.
- У 2018 році збройні сили України посіли 8 місце в рейтингу найсильніших армій в Європі, зайнявши у рейтингу найвищу позицію серед усіх держав, які не входять до НАТО.
- А ще українцям притаманна єдність, згуртованість перед обличчям випробувань. Це демонструє вся наша історія. Ми на власні очі бачили, як вміють гуртуватися українці, як працюють волонтери, як захищають її добровольці, як готові вмерти за неї ті, чий патріотизм непоказний, а йде від серця…
Також вам може бути цікаво: Факти про Державний Герб України, які варто знати кожному