Незважаючи на значний тиск від споживачів і влади, компанії приймають рішення продовжувати свою діяльність в Росії з різних мотивів.
Після широкомасштабного вторгнення Росії до України понад 10 тисяч компаній із закордонною участю припинили свою працю. Однак відзначається раптовий зростання кількості підприємств з співвласниками з Китаю та колишніх радянських республік в Росії.
Про це повідомляє видання Yahoo. За інформацією зазначеного джерела, після великих санкцій внаслідок вторгнення до України, Росія орієнтується на нові ринки на сході.
В загальному за 2022 рік і перші 10 місяців 2023 року з Росії виїхало 9600 компаній із закордонною філією. Про це повідомляє ділове видання “Ведомости” за оглядом офіційних даних служби професійної інформації “СПАРК-Інтерфакс”.
Проте протягом цих двох років кількість нових компаній в Росії зі співзасновниками із колишніх радянських республік та Китаю стрімко зросла.
Підприємства, засновані вихідцями з колишніх радянських республік, таких як Білорусь, Киргизстан і Казахстан, становлять 59% усіх нових компаній, які розпочали свою діяльність в Росії минулого року. Компанії зі співзасновниками з Туреччини та Індії складають відповідно 3% та 2% нових реєстрацій фірм за цей період.
Компанії зі співзасновниками з Китаю складають 25% або 1500 нових компаній в Росії за перші 10 місяців 2023 року. Проте, здається, що нові учасники не повністю компенсують відсутність тих, хто залишив ринок.
У той час як російські підприємства по всьому світу змушені репатріювати свої активи через тиск заходов та впливу режиму президента Володимира Путіна. Цей процес також відбувається в іншому напрямку. Незважаючи на напруженість між Росією та заходовим світом через конфлікт в Україні, близько 3% компаній, які зареєстровані в Росії минулого року, вже мають свої відносини з країнами, які Кремль розглядає як “недружелюбні”.
Сучасна влада Росії ускладнює вивід іноземних компаній. Встановлюючи серйозні бар’єри, такі як вимоги щодо сплати податків та продаж активів з великими знижками перед виїздом з країни. Компанії, які операціонують у стратегічно важливих секторах, повинні отримати згоду від Путіна перед продажем активів, зокрема у сферах енергетики та ресурсів.
Думки експертів
Розходження в думках експертів стосовно кількості компаній, які вирішили залишити Росію та що можна вважати “повним виходом”, залишається актуальним. За даними Інституту Київської школи економіки, близько 300 компаній вже перервали свої бізнес-зв’язки з РФ.
На початок грудня 2023 року 1232 компанії вирішили припинити свою діяльність в Росії і виразили намір покинути країну, водночас 1573 фірми поки що не мають наміру покидати російський ринок, працюючи без змін. Ще 547 компаній призупинили нові інвестиції і чекають подальших рішень.
Збитки західних компаній, які вийшли з Росії після початку вторгнення в Україну, за оцінками The New York Times сягнули принаймні $103 млрд. За даними видання, це призвело до збільшення фінансових ресурсів російської військової машини на $1,25 млрд за минулий рік.
Незважаючи на це, сотні іноземних компаній продовжують вести бізнес в Росії чи постачати свою продукцію туди. За даними Інституту Київської школи економіки, бізнес з РФ продовжують близько 1400 компаній, в той час як CELI оцінює це число на рівні близько 500 компаній.
Відома американська корпорація PepsiCo фігурує серед компаній, які залишають свої сліди в російському бізнесі, незважаючи на обвинувачення в адресу корупції з боку Національного агентства України. Інші гіганти, такі як китайська компанія Alibaba та британсько-шведська фармацевтична фірма AstraZeneca, також продовжують активність в Росії.
Навіть авіакомпанії, такі як Emirates, China Eastern та Air Serbia, не припиняють рекламувати рейси до Росії на своїх веб-сайтах, а індійська нафтопереробна корпорація Chennai Petroleum планує подвоїти обсяги переробки російської нафти.
Читайте також: Афера на 100 тисяч гривень та злочини, пов’язані з розкраданням грошей і зброї ЗСУ: розслідування Британії