Реакція Росії на обставини смерті політика має бути вичерпною та забезпечувати відповіді на всі серйозні питання, що виникають щодо цього випадку.
У зв’язку з несподіваною смертю російського опозиціонера Олексія Навального, який помер у п’ятницю, 16 лютого, у колонії в Ямало-Ненецькому автономному окрузі РФ, західні лідери висувають звинувачення в адресу режиму президента Путіна.
Першим серед глав іноземних держав на смерть Навального відреагував президент Латвії Едгар Рінкевич.
“Незалежно від політичних переконань щодо Олексія Навального, очевидно, що його вбивство було жорстоким актом союзу Кремля. Цей факт свідчить про справжній характер нинішнього режиму в Росії”, – зазначив Рінкевич у соцмережі X.
Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак назвав смерть російського опозиціонера величезною трагедією.
“Олексій Навальний, який виступав за російську демократію, виявив неймовірну мужність протягом свого життя”, – йдеться в його заяві у соцмережі X.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц висловив думку,
що Навальний “заплатив своїм життям за мужність повернутися в Росію”.
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн назвала смерть Навального
“похмурим нагадуванням про те, яким є Путін та його режим”. Вона закликала до об’єднання у боротьбі “за свободу та безпеку тих, хто осмілився виступати проти автократії”.
Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг висловив думку, що необхідно детально вивчити всі обставини смерті Навального, та вимагав від Росії відповідей на всі серйозні питання щодо цього випадку.
“Поспішна реакція лідерів країн НАТО на смерть Навального у вигляді прямих обвинувачень Росії самозрозуміла. Судово-медичної експертизи поки що немає, але Захід вже готовий до висновків”, – зазначила офіційна речниця МЗС Росії Марія Захарова.
Наразі причина смерті Олексія Навального залишається невідомою. Адвокат політика Леонід Соловйов заявив, що у середу, 14 лютого, коли він був у в’язниці, здоров’я Навального було нормальним. Телеграм-канал SOTAvision опублікував відео Олексія Навального на засіданні Коврівського суду, де він виглядав здоровим та жартував.
Громадська наглядова комісія повідомила, що скарг на здоров’я від Навального не надходило.
Прокремлівський телеканал RT повідомив, що у Навального відірвався тромб. Представник Кремля Дмитро Пєсков підтвердив, що президент Путін в курсі події.
Як Путін протистояв Навальному
У 2020 році Олексія Навального отруїли в Росії. Він був евакуйований до Німеччини, де підтвердили, що отрутування сталося “новачком” – отруйною речовиною, яку, за ствердженням, використовували російські спецслужби для ліквідації непокірних осіб.
У січні 2021 року Навальний повернувся до Росії після лікування і вже в аеропорту був арештований.
Олексія Навального засудили у справі про шахрайство, а також за низкою інших звинувачень, у тому числі за створення екстремістської організації, якою в Росії визнано, зокрема, його “Фонд боротьби з корупцією”.
У колонії в Ямало-Ненецькому автономному окрузі Навальний відбував 19 років під особливим режимом. Опозиційний лідер вважав своє переслідування політичним, і цю точку зору підтримують правозахисники та представники країн Заходу.
На 14 лютого стало відомо, що вже в 27-й раз під час ув’язнення Навального відправили до штрафного ізолятора. Правозахисниця Єва Меркачова висловила припущення, що утримання політика у ШІЗО, де він перебував понад 300 днів, може призвести до його смерті.
Також вам може бути цікаво: Третя штурмова розкрила причини, чому в Авдіївці сутуація складніше, ніж в Бахмуті