7 березня Нацбанк відкликав ліцензію у Айбокс Банку (iBox Bank) і поставив його на ліквідацію без можливості знайти нових інвесторів та відновлення. При тому, що Банк не втратив платоспроможність, збільшив капітал та отримав хороший прибуток за підсумками 2022 року.
Що трапилося?
Як повідомляє Мінфін, Айбокс Банк належить двом фізособам: Олені Шевцової (24,98% акцій), яка донедавна очолювала його спостережну раду, та Володимиру Дроботу (73,92% акцій). Це другий банк, який втратив ліцензію вже цього року.
Платоспроможності банку нічого не загрожувало і колеги відзначали високу ліквідність фінустанови. Нацбанк звинуватив його у порушенні вимог щодо фінансового моніторингу. Можливо, саме цим можна пояснити, що регулятор не дав йому шансу вижити і відразу поставив на ліквідацію.
Чому ж НБУ ухвалив таке жорстке рішення щодо Айбоксу?
У своєму рішенні НБУ наголосив, що відібрав у Айбокс Банку ліцензію не за поодиноку провину, а на підставі численних, систематичних порушень за останні два роки щодо фінансового моніторингу, у тому числі з нарахуванням штрафу у 10 млн грн у жовтні 2021 року. Це дозволено регулятору профільним законодавством.
Основні факти з рішення Нацбанку щодо iBox Bank:
Виїзна перевірка НБУ виявила з 21 лютого по 1 грудня 2022 року прийом платежів на користь 7-ми організацій, які займаються проведенням змагань (турнірів) з кіберспорту та спортивного покеру, на загальну суму 3,5 млрд грн.
7 структур, за висновком регулятора, мали ознаки пов’язаності одна з одною, але ці ознаки не були визначені Айбокс Банком.
Усі 7 компаній були новоствореними та розпочали діяльність лише у 2022 році, їх веб-сайти були фактично створені за кілька днів до підписання партнерських договорів з Айбокс Банком. Немає жодної рекламної інформації щодо організації турнірів та залучення людей до участі. Проте обсяги операцій у перші ж дні діяльності компаній сягали мільйонів гривень.
До обов’язків кожного банку при фінмоніторингу входить незалежна оцінка кожного партнера, проте регулятор у своєму рішенні № 89-рш запевняє, що Айбокс Банк не провів її належним чином. А саме, не встановив наявність у компаній відповідного матеріально-технічного, професійного персоналу (суддів, технічних та обслуговуючих фахівців), порядку реєстрації учасників/спортсменів, створення облікових записів на веб-сайтах. Що було необхідне для прийому платежів на користь підприємств.
КРАЇЛ (Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей) та громадська організація «Всеукраїнська організація «Федерація кіберспорту (електронного спорту) України» (має статус національної спортивної федерації з виду спорту «кіберспорт») підтвердила Нацбанку, що діяльність вищезгаданих компаній містить усі елементи азартної гри, зокрема, покеру в мережі та/або букмекерській діяльності.
Всім вкладникам Ibox банку залишиться лише чекати. Виплати для цієї категорії постраждалих розпочнуться лише після продажу майна банку. Ці люди перебувають у 6 черзі постраждалих із 11-ти, тож залишається сподівається, що майно продадуть на велику суму і всім грошей вистачить.
Читайте також: Гривня укріплюється. Що відбувається на валютному ринку?