Весною природа прокидається від зимової сплячки, світить сонце, співають птахи, стає тепло. Але не у всіх пробудження природи викликає радість, для когось весна — це закладеність носа, слизові виділення з носа, очі червоніють та починають свербіти, а часом і кашель зі свистячим диханням і навіть інколи людина починає задихатися.
Навесні загострюються деякі алергічні захворювання, наприклад сезонний алергічний риніт і кон’юнктивіт, бронхіальна астма. Розповідаємо, як із ними впоратися.
Алергічний риніт
«Алергічний риніт, який проявляється навесні (квітень-травень), викликаний, як правило, пиленням дерев, частіше берези та споріднених з нею деревами — вільхи та ліщини. Якщо прояви алергічного риніту починаються раніше, коли нічого ще не припадає пилом (лютий — початок квітня), але активно тане сніг і на вулиці висока вологість, то це привід обстежитися на алергію – грибкова пліснява» – розповідає лікар алерголог-імунолог
Алергічний риніт проявляється чотирма основними симптомами: закладеністю носа, слизовими виділеннями з носа, свербінням у порожнині носа, частим чханням. Симптоми зачіпають обидві половинки носа.
Додатково можуть відзначатися свербіж піднебіння, втома і сонливість, поганий сон, біль у вухах і головний біль.
Для діагностики алергічного риніту застосовують постановку шкірних проб (найбільш ефективно проводити методом прик-тест) з фабричними алергенами або аналіз крові на специфічні імуноглобуліни класу Е до алергенів. Але важливою складовою діагностики є грамотно і докладно зібраний анамнез захворювання.
Лікування сезонного алергічного риніту включає три основні напрямки дій:
- Елімінація алергену. Тобто. від’їзд із регіону на період цвітіння до іншої кліматичної зони з іншим календарем пилення. Таку тактику застосовують багато людей, які страждають від проявів риніту, і вона найчастіше має позитивний ефект.
«Однак це недостатньо ефективний метод, т.к. через глобальні зміни клімату період пилення може подовжуватися, а також пилок може долати значні відстані — сотні кілометрів, і опинятися в регіоні задовго до початку періоду пилення, тож складно алергіку сховатися від її впливу, — пояснює експерт. – Не можна не відзначити, що можуть виникнути труднощі зі щорічним від’їздом на сезон пилення».
- Симптоматична терапія. У період пилення алергенів призначаються антигістамінні препарати, інтраназальні антигістамінні та стероїдні препарати та інші препарати за показаннями;
- АСІТ: Алерген специфічна імунотерапія – це введення в організм зростаючих доз алергену, відповідального за прояви алергічного захворювання, для зменшення симптомів алергії на тривалий термін та покращення якості життя.
«АСІТ – високоефективний метод лікування риніту, що дозволяє знизити ризики подальшого розвитку алергії та зупинити або значно зменшити її прояви, – пояснюєлікар алерголог-імунолог. — Найбільш популярна в нашій країні сублінгвальна імунотерапія (СЛІТ), за якої алерген у вигляді крапель або таблеток вводиться під язик. СЛІТ має велику перевагу завдяки безпеці та можливості самостійного застосування в домашніх умовах. Оптимальна тривалість лікування три-п’ять років».
Алергічний кон’юнктивіт, що загострюється навесні, відноситься до сезонних алергічних кон’юнктивітів і викликається, як і алергічний риніт, алергенами пилку дерев, якщо симптоми з’являються у квітні-травні. Або грибковими алергенами, якщо симптоми з’являються в період танення снігу, а також посилюються у вологу погоду.
Нерідко сезонний алергічний риніт та сезонний алергічний кон’юнктивіт протікають разом. Часто симптоми посилюються на вулиці в сонячну безвітряну погоду при алергії на пилок дерев.
Клінічні прояви: сльозотеча і свербіж повік, почервоніння та набряк слизових очей. Симптоми торкаються обох очей. У діагностиці важливо вивчити особистий та сімейний анамнез з алергії, оцінити час появи симптомів, їх закономірність та тривалість. Також застосовується шкірно-алергологічне тестування, визначення алерген-специфічних IgE.
Принципи терапії такі ж, як і при сезонному алергічному риніті: елімінація алергену, симптоматична медикаментозна терапія та АСІТ. Слід зазначити, що проведення АСІТ рекомендовано, якщо кон’юнктивіт протікає не ізольовано, а разом із ринітом. У симптоматичному лікуванні застосовуються місцеві антигістамінні та препарати кромогліцієвої кислоти у вигляді очних крапель, системні антигістамінні препарати.
Загострення симптомів бронхіальної астми навесні пов’язані з пиленням дерев, також може бути спричинене спорами грибкової цвілі, як і при риніті чи кон’юнктивіті. Тоді це алергічна бронхіальна астма.
Клінічні симптоми: свистяче дихання, задишка, кашель, ускладнене дихання. Ці симптоми варіюють за тривалістю та інтенсивністю залежно від ступеня обструкції бронхів та впливу алергену. Симптоми бронхіальної астми можуть зникати спонтанно чи під дією лікарських засобів.
У діагностиці сезонної бронхіальної астми важливим є ретельний збір анамнезу, клінічне обстеження: оцінка дихання, аускультація легень, проведення алергологічного обстеження. Потрібно провести спірометрію.
Підходи до лікування ті ж, що і при риніті та кон’юнктивіті. Як лікарська терапія застосовують інгаляційні бронхорозширювальні препарати, інгаляційні глюкокортикостероїдні препарати та деякі інші за показаннями.
АСИТ респіраторними алергенами показана при сезонній бронхіальній астмі та алергічному риніті для покращення контролю за перебігом астми.