Зупиніть аритмію, перш ніж вона зупинить ваше серце!
Нормальний ритм серця у дорослої людини у стані спокою становить 70-75 ударів на хвилину. Відхилення від цього показника можуть свідчити про порушення в роботі серцево-судинної системи. Що пити коли серце б’ється з перебоями, та що робити, якщо ваш пульс занадто швидкий або повільний, це може бути ознакою аритмії.
Аритмія – підступне захворювання, яке може мати багато різновидів. Кожен з них потребує особливого підходу до лікування. Самолікування може призвести до серйозних наслідків, таких як інфаркт або інсульт. Тому важливо звертатися за допомогою до лікаря!
Причини розвитку аритмії
Аритмія може бути викликана різноманітними причинами, зокрема серцевими захворюваннями, дисфункцією вегетативної нервової системи, артеріальною гіпертензією, змінами гормонального фону, проблемами з щитовидною залозою, а також шкідливими звичками, такими як куріння та вживання алкоголю. Додаткові чинники включають переохолодження і навіть постійний стрес.
Постійний стрес запускає в організмі запальні процеси, що можуть пошкодити серцеву тканину і призвести до порушення серцевого ритму або синдрому емоційного вигорання. Відчуття невдоволення життям у поєднанні з перевтомою та дратівливістю також може негативно вплинути на серцевий ритм. Тому важливо підтримувати позитивний настрій, вести активний спосіб життя, щоденно гуляти на свіжому повітрі щонайменше 45 хвилин, відмовитися від паління та контролювати артеріальний тиск.
Різновиди аритмії та їх лікування
Люди зазвичай знають лише про три види аритмій: тахіаритмію (коли серце б’ється з частотою 120-150 ударів на хвилину), брадиаритмію (коли пульс становить менше 55 ударів на хвилину) та миготливу аритмію. Однак, різновидів аритмій набагато більше, і кожна з них потребує свого підходу до лікування.
Окрім тахікардії та брадикардії, аритмії поділяються на надшлуночкові та шлуночкові – залежно від того, в якій частині серця вони виникають. За іншою класифікацією аритмія може бути пароксизмальною (приступоподібною) або постійною (хронічною).
Серед найпоширеніших аритмій – екстрасистолічна (передчасне скорочення серця або його окремих частин) та миготлива (хаотичне скорочення окремих м’язових волокон, коли пульс може досягати 100-150 ударів на хвилину). Миготлива аритмія є однією з найсерйозніших і потребує негайної медичної допомоги.
Наскільки небезпечна аритмія
Миготлива аритмія підвищує ризик утворення тромбів, які можуть переміщатися по судинах, створюючи загрозу інфаркту або інсульту. Якщо порушення ритму пов’язані з рідким пульсом, існує ризик короткочасної зупинки серця, що може призвести до втрати свідомості.
Деякі види аритмій не є небезпечними і не викликають серйозних наслідків. Проте підступність аритмії полягає в тому, що вона може протікати безсимптомно. Тому, навіть за хорошого самопочуття, нерегулярний ритм, виявлений домашнім тонометром, є приводом для звернення до кардіолога.
Консультація з лікарем необхідна, навіть якщо згодом не буде потрібно ніякого лікування. Наприклад, іноді пацієнти відчувають перебої в серці або завмирання з подальшим різким поштовхом. Такий стан часто виникає під час фізичного навантаження або в стані хвилювання і може бути пов’язаний з екстрасистолією. У таких випадках корисно прийняти заспокійливе.
Чи можна вилікувати миготливу аритмію
Для того, щоб позбутися миготливої аритмії, необхідно почати з лікування основного захворювання, яке спричинило порушення ритму (наприклад, високий артеріальний тиск). Існує також медикаментозне лікування. Якщо лікар діагностував миготливу аритмію, він призначить відповідні препарати.
Рекомендації для профілактики аритмії
Експерти рекомендують:
- Включити до раціону апельсини, груші, малину, смородину, червоний перець, помідори, буряк, петрушку, яблука, кукурудзу. Зимою варто споживати заморожені ягоди, оскільки вони також корисні.
- Вживати суміш з меду, волоських горіхів, лимона, кураги та родзинок, багату на калій, магній і кальцій, що необхідні для здоров’я серця.
- Вживати чай із м’ятою, що знімає роздратування та заспокоює, або м’ятні льодяники перед сном.
- Корисним є настій з ягід калини, який містить вітамін К, що нормалізує серцеву діяльність, а також вітаміни С і Р, які зміцнюють імунітет та сприяють засвоєнню аскорбінової кислоти.
Тож, не відкладайте звернення до лікаря при перших симптомах. Якісна і своєчасна діагностика – це запорука вашого здоров’я в майбутньому!
Читайте також: Чому виникає синусит: приховані симптоми та можливі ускладнення