Неприємний запах з рота стосується як дорослих, так і дітей і є третьою найпоширенішою причиною звернення пацієнтів до стоматологів, після карієсу і захворювань пародонту.
Галітоз, відомий також як неприємний запах з рота, є станом, при якому людина відчуває неприємний запах з рота, який може бути помічений оточенням. Ця проблема може мати різні причини. Наприклад, вона може бути пов’язана з фізіологічними факторами, такими як зниження виділення слини, особливо вночі, куріння або вживання певних продуктів. Крім того, галітоз може бути також патологічним проявом, спричиненим різними захворюваннями.
Лікар сімейної медицини докладно розповість про причини виникнення неприємного запаху з рота і поділиться порадами щодо того, як з ним боротися.
Галітоз — проблема неприємного запаху з рота
Галітоз – це сталий неприємний запах з рота, який неодноразово вказують як хронічний запах з рота. Цю проблему можуть зазнати приблизно одна четверта дорослої популяції, незалежно від віку та статі. Важливо відрізняти галітоз від “ранкового дихання”, тобто неприємного запаху з рота, який виникає рано вранці, ще до першого чищення зубів. У відмінність від тимчасового “ранкового дихання”, галітоз є постійним і не зникає після гігієнічних процедур, таких як чищення зубів щіткою, використання зубної нитки, очищення язика чи використання засобів для освіження дихання.
Хоча багатьом здається, що проблема неприємного запаху з рота не є серйозною, хронічний галітоз може суттєво позначитися на здатності установлювати й підтримувати соціальні контакти. Крім того, він призводить до дискомфорту та може викликати серйозні комплекси у людини.
Головним симптомом галітозу є стійкий неприємний запах з рота, який перевищує припустимий соціальний рівень. Цей запах може підсилюватися зранку, після куріння або споживання кави, а також після споживання деяких продуктів, таких як цибуля чи часник.
Причини неприємного запаху з рота — де джерело проблеми
Неприємний аромат з рота може виникати з різних причин. Їх розмаїття настільки велике, що іноді необхідно провести повне обстеження здоров’я, щоб встановити кореневе джерело даної незручності.
Причинами галітозу можуть слугувати такі захворювання та порушення:
Причини в роті або горлі
- недостатня гігієна порожнини рота, зокрема затримка залишків їжі під зубними протезами або ортодонтичними пристосуваннями;
- наліт на спинці язика;
- захворювання пародонту і ясен;
- стоматологічні захворювання (наприклад, карієс);
- захворювання слизової оболонки порожнини рота;
- зниження слиновиділення, наприклад у разі синдрому Шегрена, променевого або медикаментозного ураження слинних залоз;
- запалення мигдалин
Причини в носовій порожнині
- запалення навколоносових пазух (гайморит, фронтит);
- чужорідне тіло в носовому ході (особливо в дітей)
- пухлини носоглотки та навколоносових пазух
Причини в нижніх дихальних шляхах
- бронхоектази із затримкою гною, грибкова суперінфекція;
- абсцес легені;
- некроз і розпад пухлинних тканин у разі раку легені
Причини в травному тракті
- дивертикул Ценкера, рідше інші дивертикули стравохода;
- ахалазія;
- рак стравохода, рак шлунка;
- закидання їжі зі шлунка в порожнину рота (наприклад, у разі гастроезофагеальної рефлюксної хвороби)
Інші причини
- уремія (запах аміаку);
- печінкова недостатність (запах тухлих яєць, риби, затхлості);
- кетоацидоз (запах ацетону);
- триметиламінурія (синдром рибного запаху);
- гіперметіонінемія (запах вареної капусти)
Неприємний запах із рота також може бути спричинений неправильним харчуванням і голодуванням, підвищеною температурою тіла, вживанням певних продуктів (наприклад, часнику) і ліків (наприклад, сечогінних), зловживанням алкоголем або курінням.
Лікування неприємного запаху з рота
Незважаючи на те, що неприємний аромат з рота може мати різноманітне походження, у 90% випадків його джерелом є порожнина рота. У зв’язку з недостатньою гігієною порожнини рота залишки їжі та зубний бактеріальний наліт збираються на зубах та язиці, що може призвести до карієсу та захворювань пародонту. З цієї причини часто рекомендується проведення симптоматичного лікування:
- Поліпшення гігієни порожнини рота: ретельне чищення зубів, бажано після кожного приймання їжі, чищення міжзубних проміжків зубною ниткою, зняття нальоту з язика.
- Полоскання: рідина для полоскання рота забезпечує додатковий захист, позбавляючи від бактерій. Ви також можете допомогти своєму диханню, якщо будете полоскати рот простою водою після кожного приймання їжі.
- Вживання більшої кількості овочів і фруктів: яблука, морква, селера та інші тверді фрукти й овочі допомагають очистити рот від нальоту, а також частинок їжі, що спричиняють неприємний запах.
Варто відзначити, що в більшості випадків лише стоматолог може усунути джерело неприємного запаху з рота. Рекомендовано регулярно відвідувати стоматолога, оскільки періодичні консультації можуть виявити різноманітні проблеми, такі як захворювання ясен, інфекції та сухість у роті.