У цьому напої міститься велика кількість вітамінів і мінералів, які є необхідними для оптимального функціонування всіх систем організму.
Науковці з США провели ряд досліджень ще в сімдесятих роках XX століття та виявили, що регулярне вживання соку з моркви сприяє зміцненню серця та судин. Також зниженню рівня “поганого” холестерину та запобіганню серцевим захворюванням. Найкорисніший сік у світі – цей напій також позитивно впливає на роботу всіх систем організму, запобігає онкології, ожирінню та розвитку деменції. Морквяний сік рекомендують пити всім без винятку.
Яка користь морквяного соку для організму
Користь морквяного соку для організму полягає в його насиченості калієм, вітамінами A, B, K і C, а також каротиноїдами, лютеїном і зеаксином, які мають потужні антиоксидантні властивості. Ці компоненти борються з раком, старінням та серцевими захворюваннями, роблячи морквяний сік корисним для здоров’я.
- Пришвидшує метаболізм. Сік з моркви сприяє прискоренню обміну речовин в організмі. Оскільки стимулює виділення жовчі, що сприяє розщепленню жирів і полегшує втрату ваги.
- Поліпшує зір. Бета-каротин у складі морквяного фрешу покращує зір, захищаючи клітини сітківки від хвороб очей, таких як дегенерація жовтої плями, катаракта та сліпота. Морква також містить лютеїн, який запобігає повній втраті зору.
- Відновлює стан шкіри. У разі проблем із шкірою чи псоріазом рекомендується включити морквяний сік до раціону, оскільки вітамін C і бета-каротин сприяють відновленню шкіри і зменшенню висипів та зморшок.
- Знижує розвиток онкології. Наукові дослідження підтверджують, що морквяний сік може зупинити дію ракових клітин в організмі, роблячи його ефективним засобом у профілактиці онкології.
- Корисний для вагітних жінок. Вагітним жінкам рекомендується вживати морквяний сік після пологів, оскільки він містить кальцій, фолієву кислоту, калій, магній та вітамін A, які сприяють оновленню організму. Вітаміни A і C захищають від внутрішньоутробних інфекцій та підтримують імунітет матері та дитини.
- Поліпшує роботу мозку. Бета-каротин, який міститься у великій кількості в морквяному фреші, знижує ризики вікових захворювань, пов’язаних із втратою пам’яті та деменцією, поліпшуючи когнітивні функції та провідність нервових закінчень.
Незважаючи на всі ці корисні властивості, важливо вживати морквяний сік у помірних кількостях, оскільки фреши мають низький вміст клітковини і не можуть повноцінно замінити різноманітне харчування. Щоб уникнути непотрібних побічних ефектів, рекомендується пити не більше однієї склянки морквяного соку на день.
Читайте також: Яке молоко корисніше: дієтолог розкриває всі секрети