Більшість людей хоч раз у житті стикалися з висипаннями на шкірі обличчя. У когось прищі з’являються та проходять самостійно, а хтось безуспішно бореться з ними протягом довгих місяців чи навіть років. “Newsoboz.org” поговорила з лікарем-дерматологом і з’ясувала, в чому відмінність прищів від акне, які причини сприяють розвитку цих явищ і як лікувати акне.
У чому різниця між прищами та акне?
Під словом “прищі” часто мають на увазі різні запалення шкіри обличчя і тіла – білі вугри, чорні крапки (комедони), маленькі червоні горбки (папули), великі підшкірні шишки або болючі гнійні утворення.
- До першої категорії відносяться епізодичні запальні елементи, нерегулярні проблеми зі шкірою, які виникають, наприклад, перед менструацією. Такі прищі норма, вони не є патологією.
- Друга категорія – акне. Це хронічне захворювання шкіри, яке займає своє важливе місце в міжнародній класифікації хвороб. Воно має кілька ступенів важкості. Універсальної причини акне не існує – є безліч факторів, які підвищують ймовірність розвитку цієї хвороби у конкретної людини. Найчастіше під словом «прищі» мають на увазі саме акне.
Що відбувається зі шкірою під час акне?
Сальні залози, розташовані поблизу поверхні шкіри, прикріплені до волосяних фолікулів – невеликих отворів у шкірі, з яких виростає окреме волосся. Сальні залози виробляють шкірне сало — маслянисту речовину, яка змащує волосся та шкіру, запобігаючи її висиханню.
Надлишок шкірного сала поєднується з мертвими клітинами шкіри, і обидві речовини утворюють пробку у фолікулі. Якщо закупорений фолікул знаходиться близько до поверхні шкіри, він виштовхується назовні – так утворюються білі вугри. Найпоширеніші місця, на яких з’являються прищі, – обличчя, спина та груди.
Propionibacterium acnes – зазвичай нешкідливі бактерії, які живуть на шкірі, через занадто велику кількість шкірного сала змінюють свою активність. Вони стають більш агресивними та провокують запалення та появу гною у закупорених фолікулах.
Причини появи прищів
У більшості випадків акне виникає у підлітків через підвищення рівня гормону тестостерону в період статевого дозрівання, однак у деяких випадках запалення на шкірі можуть з’явитися у дорослих людей і лікувати акне в цьому випадку складніше.
У розмові з Newsoboz лікар-дерматолог зазначає, що на появу акне впливають як генетичні фактори (спадковість), так і негенетичні – вплив зовнішнього середовища, неправильного догляду за шкірою, способу життя, дієт, стресу тощо.
Однак навіть наявність всіх негативних факторів зовнішнього середовища, таких як неправильне харчування, відсутність хорошого домашнього догляду та регулярний стрес, не гарантує розвитку акне у людини.
Цікаво, що у дорослому віці жінки схильні до розвитку акне, ніж чоловіки.
Основні фактори ризику виникнення акне у жінок
- Генетична схильність. Якщо у батьків жінки було акне у дорослому віці, то й у неї швидше за все буде.
- Вагітність. У багатьох жінок у перші три місяці вагітності з’являються акне симптоми.
- Синдром полікістозних яєчників. Це поширене захворювання, яке може викликати акне, утворення невеликих кісток усередині яєчників, а також призводити до набору ваги.
Інші можливі тригери, що провокують спалахи акне:
- деякі косметичні продукти;
- деякі ліки, такі як стероїдні препарати, літій (використовується для лікування депресії та біполярного розладу) та деякі препарати, що використовуються для лікування епілепсії;
- куріння;
- вплив ультрафіолетових променів;
- стрес та порушення сну;
- вживання великої кількості продуктів із високим глікемічним індексом.
Міфи про акне
Незважаючи на те, що акне – одне з найпоширеніших шкірних захворювань, воно досі не дуже добре вивчене. Це одна з причин, через яку з темою акне пов’язано так багато міфів та помилок. Нижче наводиться список найпопулярніших із них.
Міф перший: прищі виникають через брудну шкіру та погану гігієну
Більшість біологічних реакцій, що провокують акне, відбувається в глибоких шарах шкіри, а не на її поверхні, тому чистота шкіри не впливає на розвиток акне на обличчі та інших частинах тіла. Умивання більше двох разів на день може лише посилити стан шкіри.
Міф другий: видавлювання вугрів і прищів допоможе швидше їх позбутися
Насправді, кожен видавлений прищ — це мікротравма шкірного покриву. Якщо його не чіпати, запалення проходить самостійно за кілька днів. На загоєння видавленого прищу потрібно більше часу – від 14 днів і більше. У деяких випадках на місці розриву може залишитися рубець або темна пляма (постакне).
3-7 днів потрібно прищу, щоб пройти самостійно
Крім того, при видавлюванні прища є можливість поширення бактерії Cutibacterium acnes на пори навколо. Це, у свою чергу, може призвести до запалення та появи нових прищів.
Міф третій: сексуальна активність впливає на появу прищів
Немає жодних доказів того, що дієта, погана гігієна чи сексуальна активність відіграють роль у виникненні акне.
Міф четвертий: сонячні ванни, солярії та лампи для засмаги допомагають полегшити симптоми акне
Немає переконливих доказів того, що тривале перебування на сонці та в солярії або використання ламп для засмаги може покращити стан шкіри під час акне. Навпаки, багато ліків, що використовуються при лікуванні акне, роблять шкіру більш чутливою до ультрафіолетових променів, тому їх вплив може спричинити хворобливі ушкодження шкіри, а також збільшити ризик розвитку пігментних плям та раку шкіри.
Міф п’ятий: вугри при акні заразні
Акне не можна передати іншим людям.
Типи прищів
- Білі крапки. Ці запалення схожі на чорні точки (відкриті комедони), але можуть бути щільнішими і не спустошуються при здавлюванні.
- Папули – маленькі червоні шишки, які можуть бути чутливими та болючими.
- Пустули – схожі на папули, але мають білий кінчик у центрі, викликаний скупченням гною. Вузлики – великі тверді шишки, які накопичуються під поверхнею шкіри і можуть бути болючими.
- Кісти – найважчий вид плям, викликаних акне. Це великі, заповнені гноєм освіти, схожі на фурункули і несуть найбільший ризик утворення незворотних рубців.
Прищ, він запальний елемент, має всі ознаки запалення, а саме: біль, припухлість, почервоніння і, якщо він великий, локальне збільшення температури
говорить лікар-дерматолог
Які аналізи здають під час акне
Акне часто супроводжують різні захворювання ШКТ, статевої системи та інших внутрішніх органів. Щоб виявити їх, лікарі призначають клінічний аналіз крові. Деяких пацієнтів також можуть направити на аналізи гормонів та взяти у них зішкріб зі шкіри для визначення патогенних мікроорганізмів.
Лікування прищів
Лікування акне залежить від ступеня тяжкості захворювання і потребує комплексного підходу. У деяких випадках знадобиться кілька місяців терапії, перш ніж симптоми акне на обличчі зникнуть.
Лікувати акне при легкому ступені тяжкості захворювання: найчастіше буває досить безрецептурних гелів або кремів, що містять бензоїлпероксид. Перекис бензоїлу діє як антисептик, зменшуючи кількість бактерій на поверхні шкіри, а також допомагає зменшити кількість білих та чорних крапок та чинить протизапальну дію. Перекис бензоїлу зазвичай доступний у вигляді крему або гелю, який потрібно використовувати один або два рази на день.
Лікувати акне помірної тяжкості: зазвичай починається з комбінації місцевого лікування або таблеток з антибіотиками у поєднанні з місцевим лікуванням.
У важких випадках лікар-дерматолог призначає ліки, що відпускаються за рецептом. До списку таких препаратів можуть входити засоби як зовнішнього, так внутрішнього застосування.
Рецептурні препарати для лікування важкого ступеня акне на обличчі:
- місцеві ретиноїди – відлущують шкіру, що допомагає запобігти скупченню мертвих клітин шкіри у волосяних фолікулах;
- місцеві антибіотики – допомагають знищувати бактерії на поверхні шкіри, які можуть інфікувати закупорені волосяні фолікули;
- азелаїнова кислота – допомагає позбутися від омертвілої шкіри і вбиває бактерії;
- гормональні контрацептиви – знижують вироблення андрогенів у жінок;
- антибіотики у таблетках.
Як правильно доглядати шкіру, щоб запобігти появі прищів
1. Підберіть правильний домашній догляд
Використовуйте засоби, які підходять для конкретного типу шкіри. Відмовтеся від використання масел – гідрофільного масла для очищення шкіри, жирних кремів, масажів обличчя на оліях. Людям із жирним типом шкіри рекомендується з обережністю застосовувати кислоти у догляді. Також важливо використовувати якісну косметику, мити кісточки для макіяжу, відмовитися від щільних тональних засобів, повністю видаляти макіяж перед сном, уважно ставитися до термінів придатності косметики та кремів.
2. Уникайте сильних миючих засобів, тертя та травм шкіри
Не рекомендується мити уражені ділянки шкіри частіше двох разів на день. Часте очищення шкіри може лише дратувати її та посилювати симптоми. Вмивайтеся теплою водою – занадто гаряча або холодна вода також може погіршити стан шкіри. Не намагайтеся «вичищати» вугрі або видавлювати прищі – це може призвести до утворення рубців.
3. Своєчасно звертайтеся до лікаря при появі п’яти та більше запалень
Якщо на шкірі спостерігається велика кількість висипань або вони з’являються на грудях та спині, можливо, доведеться лікувати акне сильними засобами, які доступні лише за рецептом лікаря. У будь-якому випадку важливо звернутися до фахівця для уточнення діагнозу. Крім того, у людей похилого віку раптова поява важкої форми акне може сигналізувати про основне захворювання, що вимагає медичної допомоги.
4. Дотримуйтесь здорового способу життя
Дотримуйтесь режиму сну та неспання, вживайте достатню кількість води, стежте за харчуванням. Регулярні фізичні вправи не здатні допомогти позбутися прищів, але можуть підняти настрій та підвищити самооцінку.
Читайте також: Який вид родимок вважається найнебезпечнішим: думка лікаря