Тестостерон – головний гормон визначальний чоловічі риси. Він відповідає за перетворення хлопчика на чоловіка. Виробляється тестостерон яєчками та наднирниками.
У жінок він теж є, але виробляють його лише надниркові залози і в меншій кількості. Але після 30 років рівень чоловічого гормону починає повільно, але неухильно знижуватись — щороку приблизно на один відсоток.
Чому знижується тестостерон?
У середній віковій категорії деяких чоловіків зустрічається низький рівень тестостерону. Цей стан називається гіпогонадизм. Однак є серйозніші ситуації, в яких без медичної допомоги не обійтися. Так, синтез тестостерону може бути порушений через проблеми в роботі яєчок, хронічні захворювання печінки, нирок, контролює головний мозок, зокрема гіпофіз, тому його дисфункція теж веде до зниження рівня гормону. До того ж причиною подібних порушень можуть бути генетичні захворювання.
Буває, що гормональний рівень тимчасово знижується. Причиною можуть стати надмірні фізичні навантаження, погане харчування, захворювання, проблеми зі сном, прийом лікарських засобів та анаболічних стероїдів. Ожиріння може спричинити низький рівень тестостерону. Вплив цих факторів за бажання можна зменшити або виключити зовсім.
Симптоми низького тестостерону
При зниженні концентрації уваги, порушенні сну, збільшенні жирових відкладень, дратівливості, стомлюваності – не кожен замислиться про проблеми з чоловічим гормоном. Здебільшого такі думки бувають, коли вже очевидна еректильна дисфункція.
Чоловіки звертають увагу на зниження сексуального потягу, погану ерекцію. Можливе також збільшення грудних залоз, зменшення волосся на тілі. Іноді навіть спостерігається зниження мінеральної густини кісток, що може призвести до переломів. З часом починається втрата і м’язової маси.
Як здавати аналізи на тестостерон?
Якщо є підозри, що із тестостероном, щось не так — є сенс здати аналізи, — розповідає експерт. — І тут треба врахувати таке: протягом дня рівень чоловічого гормону у крові відчутно відрізняється».
Найвищий рівень тестостерону зазвичай буває вранці, а вночі найнижчі показники. Тому для отримання точного результату кров необхідно здавати з 7 до 10 ранку. Рекомендується зробити це двічі, особливо, якщо перший результат виходить межі норми. Дослідження проводиться натще, т.к. їжа, особливо глюкоза, пригнічує концентрацію тестостерону.
Як підвищити рівень тестостерону?
У випадках, коли чоловік може самостійно підтримати тестостерон на належному рівні,
непогано розпочати із фізіології, тобто. вести здоровий спосіб життя і, зокрема, правильно харчуватися», – зазначає фахівець.
Ось низка рекомендацій, яких варто дотримуватися:
- Необхідні регулярні розумні фізичні навантаження: кардіо(аеробні), силові тренування
- За наявності зайвої ваги постарайтеся зменшити добовий
- калораж раціону.
- Харчуйте різноманітно та збалансовано. На жаль, спеціальних продуктів, здатних підвищувати рівень тестостерону, немає.
- Включайте у звичне меню продукти тваринного та рослинного походження, вживайте щодня близько 600 грамів овочів та фруктів.
- Кількість швидких вуглеводів слід обмежити та замінити їх повільними цільнозерновими продуктами.
- Білки мають бути не тільки тваринного, а й рослинного походження, наприклад, горіхи, бобові.
- Не забувайте про молочні продукти.
- Рибу оптимально включати до раціону не менше двох разів на тиждень. Рекомендується прийом вітаміну D у профілактичних дозах.
- Додавати інші макро- та мікронутрієнти додатково можна лише після підтвердженого дефіциту. І тому проводяться спеціальні лабораторні дослідження.
- І, звичайно, шкідливі звички — куріння та алкоголь, геть!
Якщо ви турбуєтеся про своє здоров’я, звертайтесь до фахівця. Кваліфікований лікар допоможе вчасно визначити причини низького рівня тестостерону.
Читайте також:
Читайте також: Як зміниться ваш організмом, якщо ви кинете вживати алкоголь?