У Великій Британії ведуться важливі дослідження першої у світі “персоналізованої” мРНК-вакцини від раку, а саме проти меланоми – найнебезпечнішої форми раку шкіри. Науковці перейшли до останнього етапу випробувань цієї вакцини, що має назву мРНК-4157 (V940), яка створюється індивідуально для кожного пацієнта.
Про це повідомляє BBC.
Стів Янг, 52-річний британець із міста Стівенідж, став одним із перших, хто спробував цю вакцину після того, як у нього у серпні 2023 року була видалена пухлина зі шкіри голови. Для нього цей діагноз був справжнім шоком, оскільки він довгий час не звертав уваги на шишку на голові, думаючи, що це не що інше, як звичайна проблема.
МРНК-вакцина спроектована таким чином, щоб допомогти імунній системі організму розпізнати та знищити будь-які залишкові ракові клітини. Вона використовує ту ж технологію, що й вакцини проти Covid-19, та знаходиться в останній фазі клінічних випробувань – III фазі.
Для індивідуалізації вакцини вчені використовують штучний інтелект для аналізу генів зразка пухлини пацієнта. Це дозволяє створити спеціальний ін’єкційний препарат, який відповідає унікальним особливостям пухлини кожного хворого. Після цього вакцину використовують у поєднанні з іншими методами лікування.
Докторка Хізер Шоу, дослідник Університетського коледжу Лондона, підкреслює, що цей підхід абсолютно індивідуалізований для кожного пацієнта. Адже одна і та ж вакцина не підходить для всіх. Вона відзначає, що ці технології вимагають високої технічної кваліфікації і точності у створенні лікувальних засобів.
Вакцина призначена для відповіді на унікальну генетичну сигнатуру пухлини кожного пацієнта, стимулюючи організм виробляти білки або антитіла, які атакують тільки ракові клітини.
У британській частині міжнародного дослідження планується залучення принаймні 60-70 пацієнтів у Лондоні, Манчестері, Единбурзі та Лідсі. Учасники дослідження повинні були видалити меланому високого ризику хірургічно не пізніше, ніж за останні 12 тижнів, щоб досягти найкращих результатів.
Також вам може бути цікаво: Чому важливо планувати вагітність: фактори, які вказує лікар-репродуктолог