Щоб ваш сад завжди виглядав чудово та був наповнений квітами, важливо регулярно приділяти йому увагу. На початку весни розпочинайте процес обприскування, обрізування дерев та кущів, і, звісно, не забувайте про підживлення. Як правильно обрізати дерева та як належно доглядати за садом у ранню весну — детальні поради чекають вас у нашому матеріалі.
Обрізка плодових дерев, основні правила і принципи
Основне правило при обрізці, як і в усьому, – не завдати шкоди. Фахівці підкреслюють, що краще менше, ніж занадто. Навіть у тих випадках, коли плодові дерева поділяються на зерняткові (яблука, груша, айва і інші) та кісточкові (вишня, слива, абрикос, персик тощо), загальне правило обрізки залишається однаковим для всіх.
Обрізка може бути чотирьох видів:
- Санітарна: Проводиться, коли потрібно вилучити старі, хворі, сухі, пошкоджені або поламані гілки.
- Омолоджуюча: Як зазначено в назві, це видалення гілок віком від 5-7 років для омолодження дерева.
- Формуюча: Застосовується до молодих дерев, для яких необхідно створити правильну форму, що забезпечить і здоров’я, і врожайність.
- Сезонна: Проводиться в різний час року – восени, влітку, взимку – для певного типу обрізки, призначеної для підтримання дерева протягом всього року.
Є думка, що треба обрізати дерева і кущі переважно навесні - у березні і квітні. Але насправді обрізка в цей період лише провокує буйний ріст дерева і негативно впливає на врожайність. Найкращою для плодових вважається обрізка літня – травень, червень. Про це читайте далі
Формуюча
Почнемо з формування молодих фруктових дерев за допомогою обрізки.
Перший ярус повинен виступати як основна опора для дерева. Крона формується у вигляді ялинки, балеринки або веретена, замість того, щоб мати круглу чашу. Така форма дозволяє розмістити дерево у площині, не заважаючи іншим рослинам та залишаючи простір міжряддя. Цей метод формування підходить для всіх фруктових дерев, особливо ефективний для яблук і груш. Проте його можна використовувати і для інших фруктових дерев, таких як персики, черешні, сливи, абрикоси.
Схема виглядає наступним чином:
- Відміряйте від грунту 70-80 см і створіть перший ярус, в якому розташовані 4-6 гілок одна напроти одної. Довжина цих гілок приблизно 50 см.
- Другий ярус формується через 40-50 см, але вже без обрізки гілок, їхня довжина повинна бути близько 30 см.
Якщо це фруктові дерева з зернятками, важливо мати центральний провідник – лідер-гілку по стовбуру, яка є продовженням росту дерева.
Маленький секретик
- Купили саджанець, а він в один прутик та ще й високий – не печалимося. Головне, щоб здоровий і прижився. Всі саджанці прищеплені.
- Під час посадки висоту залишаємо 1-1,2 м., а от місце щеплення (місце, де прищепа до підщепи приєднується й окулірується) повертаємо на південь – це важливо.
- Садимо, щоб окуліровка була вище грунту на 10-15 см. Тоді не буде парослі, і дерево не буде хворіти.
- Посадили, і усі “бруньки- оченята”, що є на стовбурі до 70-80 см, осліплюємо, тобто обриваємо. А від цієї відстані над кожним 4-6 “бруньок-оченят” робимо невеликі поперечні надрізи глибиною 2-2,5 мл. Це прийом кебрування, він допомагає формувати гілки за один сезон. А коли дерево занадто жене у рості, допомагає його призупинити.
– Цей прийом можна використовувати на всіх великих деревах, навіть горіхах, тополях, і на абрикосах, жерделях тощо. Зробіть надруби (надсічки) пилкою по стовбурі над “оченятами”, і дерево почне давати бокові гілки та припинить стрімко рости вгору.
Сезонна обрізка
Враховуючи всі ці аспекти, важливо виконувати сезонну обрізку, і зараз ми звернемо увагу на літню обрізку.
Цей метод ідеально підходить для персиків, абрикосів та слив, які ростуть приблизно на 1,5-2,5 метри щороку. Якщо в червні-липні обрізати або ламати молоді зелені пагони на половину їх довжини, то наступного року вони стануть плодовитими гілками, що виростуть дуже великими і смачно привабливими. Цей метод відомий як пінціровка.
Яблуні та груші також мають щорічний приріст, але менший – близько 1-1,5 метра. Літня обрізка цих дерев гарантує 100% врожай наступного року.
Німці, чехи, італійці особливу увагу приділяють літній обрізці черешні, сливи, вишні. На цих трьох культурах обрізку можна проводити до 10 вересня. Також літня обрізка (в травні, червні) на вишні і черешні окрім закладки урожаю наступного року дає кращу окраску і смак плодів, збільшує їх розмір.
Омолоджуюча
Відзначаємо, на складниці фахівчині, що вирізання та формування дерева має надзвичайну важливість, з метою того, щоб сонячні промені здійснювали проникнення на відстань 1,2-1,5 метрів в густину крони. Це означає, що гілки, починаючи від стовбура, повинні залишатись не довше 1,5 метра, невиправдано випускати їх на відстань 2-2,5 метра, оскільки такий підхід може вести до неправильного формування врожаю, який зосередиться на кінцівках. Додатково важливо уникати паралельних гілок, які розташовані одна над іншою, оскільки верхня гілка тінить та утруднює доступ світла до нижньої. Також рекомендується утримувати від перехрещення гілок, оскільки це може завдати шкоди як гілкам, так і плодам.
Санітарна обрізка
Чи потрібно обрізати дерева в зимку? Звісно, треба, але це вже санітарна обрізка. В цей період видаляємо паралельні, перехресні гілки, ті, що зайві – вибраковуємо.
Як підживлювати плодові дерева та кущі навесні
Забезпечення належного догляду за садом є ключовим фактором для досягнення високої врожайності та плодючості. У цьому контексті розглянемо оптимальний спосіб весняного добрива для саду, сприяючи прокиданню рослин після зими, коли вони особливо потребують допомоги досвідчених садівників.
Перше добриво для дерев та кущів у весняний період повинно містити азотовмісні речовини. Це важливо, оскільки азотні сполуки найбільше виводяться з ґрунту під час танення снігу.
Другий варіант добрива може включати голубиний або курячий послід з сечовиною чи аміачною селітрою.
Для позакореневого внесення добрива ефективним методом є обприскування дерев сечовиною різної концентрації. Для підживлення ґрунту під плодовими деревами та кущами, рекомендується використовувати: 5 літрів розчину сечовини чи аміачної селітри на 1 літр води з додаванням 50 г засобу. Якщо ви вибираєте гноївкою, то для відра води додається 2,5 кг, а потім 2 літри витрачаються під кожне дерево.
Надання добрива рекомендується проводити за два-три тижні до початку цвітіння дерев та кущів. Крім того, концентрація сечовини для обприскування плодових дерев повинна бути оптимізованою:
- 0.3% для яблуневих,
- 0.2% для грушевих
- 0.5% для кісточкових (вишня, черешня, слива, абрикос).
Також вам може бути актуально: Правильний спосіб висадки цибулі весною: рекомендації та поради