Чи було у вас таке, що ви купували якусь річ, але не могли її носити? Не тому, що фасон застарів, ні. Просто обновка зовсім не поєднувалася за кольором з рештою гардеробу. Пара таких помилок – і ви володар виключно чорно-сірих речей, “бо вони до всього підходять”. Але що робити, якщо хочеться додати кольори? Давайте подивимося це питання з погляду теорії кольору.
Що таке теорія кольору?
Теорія кольору – це всі наявні на сьогодні знання про колір та його природу. У різних науках та професіях їй дають різні визначення: наприклад, дизайнери називають теорією кольору принципи змішування кольорів, завдяки яким можна отримати гармонійні поєднання кольорів.
Колір – це відчуття, яке виникає в органі зору людини при попаданні на неї світла. Ахроматичні кольори – це білий, чорний і всі відтінки сірого кольору, а хроматичні – решта спектра, який здатний вловити людське око.
Є основні характеристики кольору – це кольоровий тон, насиченість та світло.
Кольоровий тон- це положення кольору в спектрі, яке ми співвідносимо з його назвою. Це ті сім кольорів веселки видимого спектру, а також всі інші існуючі природні кольори.
Насиченість – це відчуття, наскільки колір чистий та інтенсивний візуально. Якщо додати до яскраво-червоного кольору спектра трохи сірого, білого чи чорного, він стане менш насиченим.
Світлота – ступінь відмінності кольору від білого. Наприклад, легкий салатовий колір буде вище світлоті, ніж колір густого зеленого листя.
Базові варіанти поєднань кольорів
Є кілька стандартних колірних схем, які можна використовувати у одязі. Розуміння гармонії цих поєднань допомагає легко змішувати відтінки у своєму гардеробі. Давайте розглянемо кожну з них.
Компліментарна схема
Зазвичай під такою схемою мають на увазі кольори, які розташовані на протилежних сторонах кольору, вони дають максимальний контраст. Компліментарність часто використовується в дизайні та живописі, мода теж не виняток.
Протилежне розташування кольорів – не обов’язкова умова, якщо ви підбираєте відтінки для свого гардеробу. Невеликі рухи в сторони можуть відкрити цікаві поєднання кольорів.
Якщо трохи розширити відтінки компліментарної схеми, ми отримаємо спліт-компліментарне поєднання. У цьому випадку у нас присутній контраст, але одна зі сторін цього контрасту включає кілька кольорів. Така схема робить образ складнішим та різноманітнішим, при цьому не позбавляючи гармонії.
Послідовна чи аналогічна схема
Аналогічні кольори розташовані в безпосередній близькості один до одного на колірному колі. Споріднені відтінки створюють просту, приємну, комфортну і розслаблюючу гармонію. Якщо ви хочете використовувати таке поєднання, виберіть відтінок, який буде основним, і кілька довколишніх кольорів на колі як доповнення до нього.
Монохромна схема
Монохромна схема використовує всього один колір варіюючи відтінками (освітленням, додаванням білого), тінями (затемненістю, додаванням чорного) та тональністю (насиченістю, додаванням сірого). Монохроматична гармонія чудово поєднується з одним протилежним кольором, але добре працює і самостійно.
Трикутне поєднання
У трикутній схемі є три кольори, рівномірно розташовані на колірному колі. Трикутна гармонія вважається класичною, часто використовується художниками та дизайнерами.
Трикутна колірна схема менш контрастна, ніж компліментарна, але виграє різноманіттям кольорів та загальною збалансованістю.
Квадратне поєднання
Квадратне поєднання кольорів складається із двох комплементарних пар, рівномірно розташованих на колірному колі. У поєднанні таких протилежних кольорів є власний баланс. Ви можете спробувати рівномірно використовувати їх в одязі або вибрати один основний тон, а іншими доповнити його.
Колірне коло може допомогти нам у поєднання кольорів, але потрібно пам’ятати ще й про насиченість відтінків і фактуру тканин. Характеристики матеріалу теж повинні добре поєднуватись між собою.
Використання колірного кола та знання про колірну теорію допоможуть уникнути помилок у підборі кольорів при складанні гардеробу. Якщо ви новачок у цьому, виберіть один основний колір, який буде домінуючим у вашому образі, а потім доповніть вбрання аксесуарами за однією зі схем. Ви побачите, як усі вони гармонійно доповнюватимуть один одного.
Читайте також: Базовий гардероб на травень 2023: 18 речей, які мають бути у шафі кожної стильної дівчини