Вербна неділя, одне з найзначущих християнських свят, тісно пов’язане зі святкуванням Великодня. Це цікаво тим, що в минулому це було народне язичницьке свято, яке поступово об’єдналося з християнською подією – входом Ісуса Христа до Єрусалиму.
Ще з дитинства багато хто знає веселу приказку “Не я б’ю, верба б’є, за тиждень – Великдень”. Це одна з основних традицій Вербної неділі, яка супроводжує світле Христове Воскресіння.
Наші предки також називали Вербну неділю Вербицею. Це популярне народне язичницьке свято поступово злилося з важливою християнською подією – входом Господнім до Єрусалиму, під час якого вербові гілочки освячувалися в храмі і потім використовувалися для жартівливого “побиття” родичів та друзів. У нашій країні верба виступила заміною пальмових гілочок, які іудеї використовували для вітання Ісуса Христа в Єрусалимі. Віра у те, що верба, перша квітуча рослина весною, символізує пробудження природи, була поширеною серед наших предків.
Коли буде Вербна неділя 2024 року
Вербна неділя у 2024 році, від 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар, змінивши дати багатьох церковних свят. Вербна неділя за Юліанським календарем випадає на 28 квітня, за Григоріанським – на 24 березня.
Вербна неділя колись була популярним святом, під час якого віряни відвідували храм, слухали богослужіння і освячували вербові гілочки. Гілочки потім використовувалися у різних обрядах: саджали в саду чи городі, або ставили поруч із іконами в хаті.
У 2024 році православні віруючі відзначатимуть Великдень 5 травня, а християни західного обряду — 31 березня. Відповідно, Вербна неділя за Юліанським календарем припаде на 28 квітня, а за Григоріанським — на 24 березня.
Що треба робити у Вербну неділю
Традиції Вербної неділі включають відвідування храму, освячення вербових гілочок та їхнє розміщення у домі. Деякі молоді веселощі також пов’язані із “биттям” гілками тих, хто залишився вдома. Віруючі вірять, що освячена верба захищає оселю від лиха та приносить міцне здоров’я.
Свято супроводжується традиціями побажань, здоров’я та достатку, а також обмеженнями у важкій фізичній праці, шитті, в’язанні та сварці. Це час тиші та покликання до внутрішнього очищення під час Великого пісту.
Читайте також:Великий піст 2024 року: початку і завершення,заборони та традиції, особливості харчування