Третій Спас, або Горіховий Спас, є завершальним святом серед літніх Спасів. Це свято має глибоке духовне та культурне значення для українського народу, відоме як День пам’яті Нерукотворного Образа Спасителя. У 2024 році Горіховий Спас буде відзначатися за новим календарем 16 серпня, на 13 днів раніше, ніж за старою традицією.
Історія та значення свята
Горіховий Спас носить кілька назв у народній традиції. В церковному календарі він відомий як День пам’яті Нерукотворного Образа Спасителя, що нагадує про перенесення святого образу з міста Едеси до Константинополя. Згідно з церковним переказом, Ісус Христос одного разу витер обличчя рушником, на якому залишився його божественний лик. Цей рушник став основою для написання ікон Спаса Нерукотворного, а саме полотно вважалося цілющим.
Назва “Горіховий Спас” походить від народної традиції, адже в цей період починають збирати волоські та лісові горіхи, які зберігають на зиму. Також цей час відзначається завершенням жнив, коли з нового врожаю печуть свіжий хліб. Тому свято має ще одну назву – Хлібний Спас.
Традиції святкування
Горіховий Спас вважається періодом, коли літо поступово поступається місцем осені. В цей час в українських селах завершують збирання врожаю зернових культур та сіють озимі. Церква не забороняла працювати на Горіховий Спас, оскільки багато селян були зайняті збором фруктів, овочів, ягід та горіхів для зимових запасів.
Однією з цікавих традицій було обирати найстаршу жінку в селі та посилати її до лісу збирати горіхи. Вважалося, що скільки горіхів вона принесе, стільки ж повинні зібрати всі мешканці села.
Традиційно на Горіховий Спас пекли свіжий хліб і робили горіхову настоянку, яка, за віруваннями, мала цілющі властивості, допомагаючи лікувати застуду та хвороби суглобів.
Що потрібно нести до церкви
На Горіховий Спас 2024 року віряни, як правило, святкують скромніше, ніж Медовий та Яблучний Спас. Проте, цей день також важливий для духовного життя. 16 серпня прийнято відвідувати церкву, брати участь у богослужінні та освячувати кошики з дарами нового врожаю.
До церкви на освячення варто нести:
- горіхи (волоські або лісові з нового врожаю);
- мед;
- воду;
- свіжоспечений хліб із зерна нового врожаю;
- фрукти серпня, зокрема яблука та груші;
- букети з квітів та лікувальних трав.
Традиційно також освячують воду в криницях і джерелах питної води.
Заборони та прикмети на Горіховий Спас
Існували певні заборони, яких дотримувалися віряни на Горіховий Спас. Не можна було пліткувати, сваритися, лінуватися та відмовляти в допомозі тим, хто просив. Без натільного хрестика не варто було йти до лісу, щоб не зустріти нечисту силу.
Серед народних прикмет цього дня існувало чимало, наприклад:
- Багато горіхів на Спас – наступного року буде добрий врожай.
- Третій Спас запитає у вас: чи жнивували, чи в холодку пролежали.
- Журавлі відлітають до третього Спаса – зима буде морозною.
Ці традиції та прикмети зберігають своє значення й сьогодні, підтримуючи зв’язок поколінь та глибоке духовне сприйняття життя.
Читайте також: Новий церковний календар на серпень 2024 року: святкуємо Медовий, Яблучний та Горіховий спас