Росія наполягає на тому, що Крим є «ісконно російською» територією і вважає його сакральним місцем. Проте, російська присутність на півострові налічує менше трьохсот років, і розпочалася вона з грандіозної афери. Росія створила безліч фейків, щоб сховати правду. Насправді, російський Крим – це замок з піску, який розвалюється під тиском фактів. У документальному фільмі ми розкриємо, навіщо Росії потрібен Крим і чому вони так довго йшли до цього.
Історію Криму
Історію Криму варто почати з Туреччини, адже справжня історія півострова тісно пов’язана саме з цією країною. До приходу «руського міра» на території Криму існувала могутня держава – Кримське ханство, правителями якого були Ґераї.
У 11 столітті Кримський півострів та причорноморські степи були заселені половцями, відомими також як кипчаки. Вони зустріли тут місцеве, переважно тюркське населення, а також десятки інших народів, які жили на цих землях раніше: алани, гуни, вірмени, греки, візантійці, італійці, євреї та караїми.
Пізніше, в 13 столітті, до Криму прибули ще більше тюркських кочівників, а також турки-сельджуки з іншого боку Чорного моря. Всі вони асимілювалися з місцевими жителями, і десь наприкінці 13 – початку 14 століття внаслідок цих змішувань утворилися кримські татари – корінний народ Криму.
Історик Гульнара Абдулаєва, автор книг з історії кримських татар, зазначає: “Кримські татари дуже різні між собою. Це свідчить про те, що на нас вплинули різні народи, які в різний час приходили до Криму, асимілювалися і залишалися. Це і елліни, і таври, і кипчаки, та інші народи. Але можна впевнено сказати, що кримські татари – це корінний народ Криму, який сформувався виключно на його території”.
Крим не належить Росії, правда полягає в тому, що українців і кримських татар поєднує спільна історія. І це не лише історія взаємних набігів. Вони жили поруч на півострові протягом століть. Документальні докази цього зберігаються у Швеції. Шведська дослідниця українського походження Марина Траттнер знайшла у військовому архіві карту Кримського ханства, створену голландським адміралом Яном Хендриком ван Кінсбергеном у 1772 році. Ця карта протягом майже півстоліття вважалася найточнішою і найкращою для зображення цих територій.
Ознайомтеся з документальним фільмом, щоб дізнатися, чому ця карта настільки важлива і яку справжню історію Криму вона розкриває.
Читайте також: Що подивитися на Netflix: 3 довгоочікувані фільми, які варто переглянути у березні