Воздвиження Хреста Господнього – одне з найвизначніших церковних свят осіннього періоду, яке вшановує подію віднайдення Хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос.
У народі цей день відомий як Здвиження. Він символізує початок підготовки природи до зими. В давнину наші предки вірили, що з цього дня земля починає свій шлях до зимового періоду: птахи відлітають у теплі краї, звірі готуються до сплячки, а листя поступово жовтіє і опадає, готуючись до наступного весняного оновлення.
Коли відзначають Воздвиження Хреста Господнього у 2024 році?
Після переходу ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар, святкування Воздвиження Хреста Господнього тепер відзначається на 13 днів раніше. Тобто, якщо раніше це свято відзначалося 27 вересня, то у 2024 році Воздвиження припаде на 14 вересня.
Що означає Воздвиження: значення свята
Це свято належить до числа дванадесятих і є одним із найважливіших у християнському світі. У цей день вшановуються дві події: віднайдення Хреста, на якому розіп’яли Ісуса Христа, та його повернення з Персії. Хрест був віднайдений матір’ю імператора Костянтина Великого, царицею Оленою. На місці віднайдення імператор наказав збудувати храм, де урочисто підняли Хрест Господній. Цей храм назвали на честь Вознесіння.
Пізніше Хрест був вивезений до Персії перським царем, але після перемоги візантійського імператора Іраклія над персами, його було повернуто до Єрусалиму. Згідно з легендою, саме 14 вересня імператор особисто заніс Хрест до храму Вознесіння.
Традиції та заборони на Воздвиження Хреста Господнього
У цей день існує кілька важливих заборон. Зокрема, не можна вживати м’ясні та молочні продукти, адже необхідно дотримуватися посту. Також слід уникати сварок, лихослів’я та лихих думок. Не рекомендується позичати гроші, вирушати у далеку дорогу чи починати нові справи.
Оскільки Воздвиження Хреста Господнього – одне з найбільших дванадесятих свят року, суворо забороняється фізична праця, прибирання в будинку, ремонтні роботи, а також заняття городніми справами, шиттям, вишиванням і пранням.
Згідно з традицією, віряни йдуть до храму, де моляться і беруть участь у богослужіннях. На середину церкви з вівтаря обов’язково виносять Хрест, який залишають там на сім днів.
Якщо ви не маєте можливості відвідати церкву, можна помолитися вдома. Наші предки вірили, що в цей день можна “очистити” оселю від злих духів та нечистої сили за допомогою запалених свічок.
Читайте також: Піст 2024 рік: запишіть дати, щоб не пропустити