З 1 вересня 2023 року Православна Церква України та Українська Греко-Католицька Церква офіційно перейшли на новоюліанський календар. Це призвело до того, що більшість церковних свят тепер відзначаються на 13 днів раніше, ніж раніше. Зміни стосуються і свята Покрови Пресвятої Богородиці, яке має особливе значення для українського народу.
Раніше святкування Покрови припадало на 14 жовтня, однак у 2024 році, відповідно до нового календаря, ця дата переноситься на 1 жовтня. Разом із цим перенесенням, на 1 жовтня тепер відзначатимуть і День захисників та захисниць України, а також День українського козацтва, які традиційно були пов’язані з Покровою Пресвятої Богородиці.
Історія свята Покрови Пресвятої Богородиці
Святкування Покрови розпочалося на теренах Київської Русі одразу після прийняття християнства у Х столітті. За однією з версій, це свято пов’язане з подіями, що відбулися в Константинополі під час облоги міста військами князя Аскольда. Місцеві жителі, рятуючись від загарбників, сховалися у Влахернському храмі, де зберігалася риза Діви Марії. Зібравшись у храмі, вони звернулися до Богородиці з молитвами про порятунок.
Несподівано, над містом у небі з’явився образ Діви Марії, яка покрила людей своїм омофором, також відомим як покрова. Ворогам стало неможливо побачити людей, і всі вони залишилися неушкодженими. За деякими свідченнями, навіть дружина князя Аскольда побачила це диво, що призвело до її навернення у християнство.
Існує ще одна версія походження свята, за якою Богородиця захистила місто під час облоги сарацинами. У цей час святий Андрій Блаженний молився за збереження віруючих і побачив Діву Марію близько 4-ї ранку.
Традиції та заборони на Покрову
Покрова Пресвятої Богородиці хоч і не входить до числа дванадцяти найбільших церковних свят, але з давніх часів має особливе значення в Україні. Цей день символізує завершення осінніх святкувань і початок підготовки до зими. Наші пращури вважали, що з Покрови розпочинається зазим’я — період, коли селяни готуються до зимових холодів. Зокрема, худобу переводили з пасовищ до хлівів на зимове харчування.
Також з Покрови традиційно розпочинався осінній період весіль. Після завершення всіх робіт на полях, наставав час для святкування одружень, і для цього вже було вдосталь продуктів. Нареченій часто на цей день пов’язували фату, яка асоціювалася з покровом Богородиці, що вважалося доброю прикметою для шлюбу.