Війна стомлює як тих, хто перебуває в нелегких умовах, так і тих, хто знаходиться у відносній безпеці. Психологи стверджують, що періодично нам потрібно давати собі відпочинок, оскільки це має позитивний вплив на наше фізичне та психічне здоров’я. Newsoboz підготував підбірку захоплюючих каньйонів України, де можна насолоджуватися відпочинком в одиночку, разом із друзями або з родиною, забезпечуючи при цьому безпеку та комфорт.
Якщо словосполучення “відпочинок в Україні” навіює спогади лише про Одесу та Херсон, ми йдемо на швидку туристичну допомогу!
Каньйони в Україні
Буцький каньйон
Його дійсно вважають одним із найкрасивіших місць Центральної України. Кам’яні береги, які вже відомі їх віком – 2 млрд. років, височать над стрімкою річкою Гірський Тікич. Це місце стало улюбленим серед альпіністів.
Каньйон має ще одну привабливу рису, крім його зручного розташування – це “компактність” (навіть якщо на фотографіях він може здатися величезним): його глибина складає 20 метрів, а ширина варіюється від 20 до 40 метрів. Тому основну частину каньйону можна легко обійти пішки менше ніж за пів години.
Це прекрасне місце для насолоди краєвидами можна насолоджуватися біля самої води, організувавши пікнік або залишившись тут з наметом на ніч.
Місцезнаходження: недалеко селища Буки Маньківського району, що в Черкаській області. Від Києва – 150 км.
Актовський каньйон
Малий Крим, відомий також як Актовський каньйон, знаходиться у Миколаївській області. Його унікальна геологічна формація, яка містить гранітні валуни, стрімкі скелі та величезні кам’яні брили, створює вражаючий пейзаж, де вони нависають над річкою Мертвовід. Ця ріка отримала свою назву за легендою, що скіфи використовували її для спуску своїх правителів в останню путь.
Єдиний у Європі з подібними геологічними показниками, схожими на знамениті каньйони Північної Америки, є саме Актовський каньйон. Його вражаюча глибина сягає близько 50 метрів, а площа становить 250 гектарів.
Найкращий час для відвідання Актовського каньйону – тепла пора року, така як весна або літо, коли дні стають довшими та теплішими.
Місцезнаходження: село Актове Вознесенського району, що у Миколаївській області.
Арбузинський каньйон
Це найстаріший та загадковий каньйон, який розташований на річці Арбузинці, притоці Мертвоводу, неподалік від Актовського каньйону, іноді його називають Малим Актовським каньйоном.
У порівнянні з Актовським, Арбузинський каньйон вражає своїми меншими розмірами та відсутністю гострих скель. На його дні розкидані величезні гранітні валуни, що то впритул до одного одного, то з проміжками, утворюючи велетенський кам’яний лабіринт.
Тут розкривається неймовірний краєвид, який включає панораму двох каньйонів – Арбузинського та Актовського – з найвищої скелі, що має назву “Пуп Землі”. Інші формації мають також цікаві назви, наприклад, “Тещин Язик”, “Сковорідка” і “Кам’яний Мішок”.
Це місце лише навесні, літом і восени дозволяє помилуватися своїми фантастичними краєвидами, оскільки взимку вулкан, який сформував каньйон, не застиг, і тому зимового часу тут не існує.
Місцезнаходження: неподалік від Актового і Трикратів Вознесенського району, що у Миколаївській області
Коростишівський “Гранітний кар’єр”
Мальовниче озеро, що утворилося на місці затопленого гранітного кар’єру, скелясті береги висотою до 10 м, синя вода. Пейзаж навколо каньйону незвичайний, береги покриті ялинами та березами, що нагадує Карелію. Глибина штучного озера до 20 м.
Де знаходиться: м. Коростишів (Житомирська область), вул. Червоних Партизан, 117.
Дністровський каньйон
Це найбільший каньйон в Україні, славиться своїми захоплюючими видами зверху, коли річка Дністер мандрує своїми поворотами, нагадуючи відомий Колорадський каньйон у США. Його краса та унікальні пейзажі заслужено визнають одним із семи чудес України.
Також, на вершині каньйону розташований знаменитий Заліщицький півострів, що входить до складу регіонального ландшафтного парку “Дністровський каньйон”. Звідси відкривається просто неймовірна панорама на вигини Дністра.
Місцезнаходження: місто Заліщики Тернопільської області.
Тетерівський каньйон
Мальовнича ущелина, яку прорізала річка Тетерів у гранітних скелях, хоч і невелика, але вражає своєю красою. Зараз вона затоплена водосховищем поблизу Житомира. Каньйон має змінну ширину: від 20 метрів у верхів’ях до 90 метрів у нижній течії. Незатоплені ділянки каньйону є улюбленим місцем для скелелазів, зокрема прямовисних скель у селі Дениші.
Сплав по Тетереву всередині каньйону не вимагає особливих навичок, але на інших ділянках річки можуть зустрічатися пороги, що викличуть тривогу у новачків.
Місцезнаходження: село Дениші, Житомирської області.
Смотрицький каньйон
Загальна довжина ущелини становить 9 кілометрів. У XV столітті Смотрицький каньйон активно використовувався для оборонних цілей, і тому в ньому були побудовані гідротехнічні фортифікаційні комплекси – Руська та Польська брами. Ці укріплення складалися з башт і мурів на березі, а також мурів, які перетинали річище та містили шлюзи. У разі небезпеки шлюзи нижче за течією закривалися, і рівень води у неглибокому в “мирний час” Смотричі піднімався, перетворюючи річку на неподоланну перешкоду.
Над Смотрицьким каньйоном у Кам’янець-Подільському пролягає 380-метровий автомобільний міст, який відомий як “Лань, що біжить”. Це найвищий міст в Україні, його висота перевищує 50 метрів.
Найкращий краєвид на каньйон можна насолоджуватися з високого правого берега, звертаючи більше уваги на огляд Кам’янець-Подільської та Старої фортеці.
Місцезнаходження: місто Кам’янець-Подільський. До Кам’янець-Подільського можна дістатися автомобілем чи рейсовими автобусами через Хмельницький або Чернівці, потягом – з Києва або Чернівців.
Каньйон річки Синюхи
Маловідоме місце в Україні – це каньйон річки Синюхи. Загальна довжина річки – понад 100 км, вона вважається однією з найчистіших річок, адже на ній не знайдеш жодного промислового підприємства. Сам каньйон займає лише малу частину водойми, але при цьому ця ділянка одна з найкрасивіших.
Місцезнаходження: поблизу села Тернівка Новоархангельського району Кіровоградської області.