Після того, як Православна Церква України (ПЦУ) та Українська Греко-Католицька Церква (УГКЦ) перейшли на новоюліанський календар з 1 вересня 2023 року, багато вірян зацікавлені, чому дата Великодня в Україні не була змінена.
Про причину того, що українці продовжують святкувати Великдень та всі пов’язані з ним свята без змін, розповів протоієрей, голова інформаційно-видавничого центру Волинської єпархії ПЦУ, Віталій Собко.
Чому християни святкують Великдень у різні дні
Виявилося, що різниця виникла через те, що християни східного та західного обрядів використовують різні методи обчислення та різні календарі для цього. Панотець Віталій пояснив, що загальний принцип розрахунку дати святкування Великодня у обох обрядах схожий. Як для християн східного, так і для християн західного обрядів, визначення часу святкування Світлого Христового Воскресіння базується на специфічних показниках, таких як сонячне весняне рівнодення, місячний календар (перший повний місяць весни), обов’язковою умовою є неділя та врахування святкування Песаха (Великодня) у юдеїв.
Ситуацію з розрахунком дати Великодня значно ускладнила календарна реформа, проведена Римо-католицькою церквою ще в XVI столітті. Ця реформа мала на меті введення нового методу обчислення великодніх свят.
Християни східного обряду (ПЦУ та УГКЦ) в Україні використовують новоюліанський календар (юліанський до 1 вересня 2023 року), визначаючи рівнодення згідно з ним. Це було встановлено ще на I Вселенському соборі. З іншого боку, християни західного обряду (римо-католики) користуються григоріанським календарем. І саме через це виникли ці розбіжності в датах святкування.
Як розрахувати дату святкування Великодня: чому не збігаються дні
Одне з важливих правил, за яким вираховують дату Великодня — це повинна бути неділя після повного весняного місяця. Тому за юліанським та новоюліанським календарями Великодень може припадати на період між 22 березня до 25 квітня за старим стилем (тобто від 4 квітня до 8 травня), а різниця між датами Великодня за східною і західною традиціями зумовлена різницею в даті церковних місяців і різницею між сонячними календарями, яка складає 13 днів.
За григоріанським календарем Великдень може випасти на тиждень раніше (45%), в 4% випадків різниця може становити 4 тижні, а у 20% — п’ять тижнів. Також дати можуть і збігатися (30%). А ось різниці у 2-3 тижні не буває.
Чи можлива єдина дата святкування Великодня
Також отець Віталій розповів, чи можливе узгодження спільної дати святкування найближчим часом. Він відповів, що перший Нікейський собор відбувся 325 року і наближається важлива дата, ювілей (2025 року), принагідно можна вирішити і це запитання. Однак важливо, щоб не постраждала традиція вирахування Христового Воскресіння.
Тому потрібно шукати “золоту серединку”, адже свої аргументи є і у католиків, і у православних.
Вкотре, отець наголосив, що Великдень — це не про дату. Найважливіше — святкування важливого дня, головної події у християнському світі. Духівник пояснив, що події, які зараз відбуваються в Україні, повномасштабна війна, багато в чому співзвучні з духовним життям. Адже кожна людина веде свою боротьбу зі злом всередині. І цей шлях дуже перегукується з великим постом, що йде перед Великоднем.
Читайте також: Вербна неділя 2024 року: зміна дати через новий календар, традиції святкування