Фрази, які ми використовуємо, спілкуючись із дітьми, відображають наші уявлення про світ та впливають на формування переконань малюка. У процесі виховання усі батьки інколи говорять своїм дітям речі, якими не дуже пишаються. Сказати дитині, що за нею приїде поліція і заарештує, якщо вона негайно не прибере за собою, – не педагогічна фраза. Але хто з нас її не вимовляв? Експерти вважають, що дорослим не потрібно відчувати сором чи провину з цього приводу: усі ми час від часу говоримо «неправильні» речі, і в цьому немає нічого страшного.
Що дійсно важливо – так це бути впевненим, що діти почуваються у безпеці та знають, що їх люблять.
додає експерт
Тим не менш, є деякі фрази, які дорослі використовують за звичкою. Токсичні установки, що повторюються, можуть завдати більше шкоди, ніж здається. Нижче ви знайдете 5 фраз, яких слід уникати у розмові з дитиною.
“Ти в порядку!” або «Це все неважливо, це нісенітниця!»
Коли дитина падає на дитячому майданчику, кидає морозиво, ламає іграшку, здебільшого перше, що вона чує: «Нічого страшного, ти гаразд!». Дорослі часто кажуть це, щоб заспокоїти малюка. Нам здається, що якщо ми не надамо цьому великого значення, то й дітям теж зрозуміло, що це не має значення. Однак у цей момент дитина почувається непочутою і перестає довіряти своїм власним почуттям.
Якщо говорити це досить часто, є небезпека, що дитина відчує, що не може довіритись нам у важкі моменти або поділитися емоціями. Альтернатива цій фразі – запитати, що з ним, чи все гаразд?
повідомляє експерт
«Ти завжди…» або «Ти ніколи…»
Насамперед, «завжди» і «ніколи» рідко бувають правдою. Постарайтеся бути об’єктивними і помічайте, коли дитина поводиться так, як ви вважаєте за належне. Позначте це вголос або навіть хваліть його за інших, щоб він це чув. А коли діти демонструють поведінку, яка вам не подобається, запропонуйте їм спробувати вирішити проблему разом. Запитайте: Що ми можемо зробити, щоб цього більше не сталося?
«Мене засмучує/я злий/я щасливий, коли ти робиш це»
Багато батьків вважають, що вони вчать своїх дітей емпатії, коли використовують такі фрази. Але насправді ці слова надсилають їм повідомлення про те, що вони є причиною наших почуттів, і що вони несуть відповідальність і керують ними. Звичайно, ми всі живі люди, і бувають моменти, коли ми не можемо не втратити спокій. Якщо це станеться і ви зрештою наговорили того, про що потім пошкодували, почніть із вибачень.
Подібні слова можуть призвести до того, що діти почнуть щось приховувати від дорослих, боячись їх засмутити. Дорослим важливо зберігати спокій і чинити опір бажанню звинуватити інших у своїх емоціях. Просто скажіть: «Мені не подобається, коли ти так робиш», а потім поясніть чому. Дітям важливо розуміти, як їхня поведінка може вплинути на інших.
повідомляє експерт
«Не будь грубим. Обійми/поцілуй/дай»
Це часто відбувається під час свят, коли сім’я збирається разом і кожна бабуся, тітонька та інші родички бажають обіймів. Не заохочуйте це, якщо бачите, що дитина проти. Такі фрази показують дитині, що її особисті межі немає значення. Батьки повинні пояснити дітям і велелюбним дорослим, що виявляти повагу і симпатію можна й іншими способами. А дитині важливо не ігнорувати сигнали свого тіла. Помахати рукою, послати повітряний поцілунок, потриматися за руки – є безліч варіантів, які влаштують усіх.
“Це не правда!”
Коли діти говорять про те, що їх турбує, наш батьківський інстинкт негайно спрацьовує і видає: «Це неправда, це не так!». Якщо дівчинка виглядає в дзеркало і нарікає на те, що вона негарна, нам здається це дурним, але насправді це її реальність у даний момент. Подібні фрази показують дитині, що їй не вірять чи вона не може довіряти собі. Завдання дорослого – вислухати та дізнатися, чому дитина так думає.
Наше завдання полягає не в тому, щоб все виправити та запропонувати ідеальний сценарій (його немає!). Ми повинні робити все, щоб діти відчували себе комфортно і знали, що вони у безпеці і завжди можуть отримати нашу підтримку, навіть коли вони зляться чи не в настрої!
повідомляє експерт
Читай ткож: Як видалити колючку самостійно?