30 вересня, святкують Всеукраїнський день бібліотек, і віряни вшановують пам’ять святителя Михаїла. До настання Нового року залишилося всього 92 дні. Ця дата випала на суботу, 30 вересня 2023 року, і це вже 584-й день тривалості війни в Україні.
Яке сьогодні, 30 вересня, церковне свято
30 вересня в церковному календарі відзначається день пам’яті святителя Михаїла. Згідно з церковними легендами, наприкінці X століття патріарх Микола II Константинопільський патріарх послав святителя Михаїла до Корсуні, що був із Сирії на посвячення князя Володимира у християнстві. Пізніше цей святитель відвідав Київ, де відбулася конверсія багатьох місцевих жителів до християнства. Його святі мощі зараз зберігаються у Києво-Печерській лаврі.
Що не можна робити цього дня
- Якщо погана погода краще триматися подалі від вулиці, залишатися вдома.
- Не варто розпивати алкогольні напої.
- Не можна сваритися, лаятися, лихословити.
Який сьогодні день в Україні і світі
30 вересня в Україні відзначають кілька важливих свят. Всеукраїнський день бібліотек відзначається як визнання важливої ролі бібліотек у збереженні культурної спадщини та забезпеченні доступу до знань. Ці установи є одними з найдавніших культурних досягнень людства та мають багатий історичний спадок. Вперше бібліотеки почали створюватися на території сучасної України під час Київської Русі у IX-XI століттях. Вони знаходилися переважно в монастирях, школах і церквах, а їх збереженням та розвитком займалися священики і князі. З часом з’явилася цензура з боку духівництва, і церковні книги активно переписувалися та популяризувалися, в той час як апокрифічні тексти часто були заборонені.
Також 30 вересня в Україні святкують День усиновлення, який був введений у 2008 році з метою підкреслити важливість виховання дітей в сім’ї та підтримати усиновлення. Цього дня вшановують батьків, які вирішили усиновити дитину, і нагадують про тих малят, які ще не мають батьківського піклування.
30 вересня також відзначається Міжнародний день перекладача, приурочений до святого Єроніма, який вважається покровителем перекладу та переклав Біблію з івриту на латину. Це свято було встановлено у 1953 році, а офіційно визнано лише у 1991 році.
30 вересня є також Міжнародним днем грязелікування, практика якого відома з XVI століття. Тоді лікарі часто використовували грязі для обмазування пацієнтів та їхнього лікування. У XIX і XX століттях ця процедура була допрацьована і вдосконалена.
Нарешті, 30 вересня відзначається Міжнародний день подкастів. Подкасти – це цифрові медіафайли, які розповсюджуються в мережі для подальшого прослуховування на мобільних пристроях або комп’ютерах. Зміст подкастів нагадує радіопередачу, але вони відрізняються можливістю слухати їх в будь-який зручний для вас час.
Також 30 вересня святкують Міжнародний день мережива, яке має велику історію та використовується для декорування одягу та інших виробів ще зі стародавніх часів. Воно стало особливо популярним у XVI столітті, завдяки чому жінки прикрашали свої сукні та створювали мереживні вироби для декорування інтер’єру.
Народні прикмети і традиції на 30 вересня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- дивилися, який сьогодні день: випав сніг — зима настане ще нескоро;
- журавлі вже відлетіли — чекайте на ранню і холодну зиму;
- білка вже повністю полиняла — зима буде теплою;
- випав сухий сніг — майбутнє літо буде врожайним;
- вранці мороз на вікнах — до приходу гостей.
Згідно з народними переказами, у цей період у лісі перебувають лісовики, які спричиняють паніку серед тварин, вирубують дерева та кущі разом з корінням. Тому подорожувати лісами не рекомендується, навіть у разі нагальної потреби. Для запобігання захворюванням взимку, в цей день звичайно спалювали стару солому з матрасів у стодолі і замінювали її свіжою.
Визначні дати 30 вересня:
Важливі події, які припадають на 30 вересня, в історії України та світу:
- У 1452 році відбулося видання першої в Європі друкованої книги, а саме Біблії, у друкарні Йогана Ґутенберґа.
- У 1614 році козацька старшина підписала угоду з комісарами Речі Посполитої, обмежуючи козацькі права і обов’язки, включаючи сторожову службу та місце проживання лише в Запорожжі.
- У 1791 році відбулася прем’єра останньої опери Вольфганга Амадея Моцарта “Чарівна флейта” у Відні.
- У 1876 році журнал “Київська старовина” вперше опублікував біографію Григорія Сковороди.
- У 1895 році Мадагаскар став протекторатом Французької республіки.
- У 1918 році під час Української революції повстанські сили під командуванням Нестора Махна перемогли Центральні держави в битві за Дібрівку.
- У 1919 році Рада народних міністрів УНР під керівництвом Ісаака Мазепи прийняла законопроєкт про скасування станів в Україні.
- У 1920 році армія УНР визволила Жмеринку.
- У 1929 році британська служба “Бі-бі-сі” вперше провела телетрансляцію.
- У 1929 році у Франкфурті-на-Майні німецький авіаконструктор Фрітц фон Опель вперше виконав політ на планері з ракетними двигунами.
- У 1938 році Велика Британія, Франція, Німеччина та Італія підписали Мюнхенську угоду, якою Німеччина анексувала Судетську область Чехословаччини.
- У 1938 році Ліга Націй оголосила поза законом “навмисні бомбардування цивільного населення”.
- У 1939 році в Парижі був утворений уряд Польщі у вигнанні, який пізніше переїхав до Лондона.
- У 1944 році було засновано агентство Франс Пресс (АФП), одне з провідних інформаційних агентств світу.
- У 1946 році на Нюрнберзькому процесі були оголошені перші вироки нацистським злочинцям.
- У 1947 році Пакистан приєднався до Організації Об’єднаних Націй.
- У 1954 році був спущений на воду перший атомний підводний човен США під назвою “Наутілус”.
- У 1980 році була опублікована перша специфікація Ethernet.
- У 1990 році в Києві відбувся масовий мітинг із гаслом “Ні — новому Союзному договору!”, який затвердила Київська міська рада.
- У 1992 році Міністерство юстиції України зареєструвало Асоціацію дослідників українського голоду-геноциду 1932—1933 років.
- У 1992 році прем’єр-міністр України Вітольд Фокін подав у відставку.
- У 1994 році Рада співробітництва країн Перської затоки оголосила про припинення економічного бойкоту Ізраїлю, який тривав 46 років.
- У 2005 році данська газета надрукувала суперечливі малюнки про Мухаммеда.
Читайте також: Коли перевести годинник на зимовий час 2023 в Україні