Святкування Стрітення Господнього входить до списку дводесятих свят, які приурочені важливим подіям у житті Ісуса Христа. За оновленим календарем це свято отримало нову дату.
Коли Стрітення Господнє 2024 року
У 2024 році, згідно з новим календарем, який УГКЦ та ПЦУ прийняли з 1 вересня 2023 року, деякі церковні свята тепер святкують на нові дати (на 13 днів раніше). Зокрема, Стрітення Господнє тепер відзначається 2 лютого (за старим календарем — 15 лютого).
Стрітення Господнє: історія свята
Це особливий день, коли віряни вшановують зустріч Ісуса Христа, Сина Божого, з народом. Вірогідно, саме в цей день, за церковними переказами, Діва Марія та Йосип привели новонародженого до храму, виявивши вдячність Господу. У храмі їх вже очікував Симеон Богоприємець, який символізував народ. Чекаючи зустрічі з Ісусом, він прожив практично 300 років. Після того, як він підняв дитину на руки, він миттєво помер, визнавши в Христі Спасителя, про якого згадувалося у пророцтві.
Чому це свято називається Стрітенням Господнім? У старослов’янській мові “стрітення” перекладається як “радість” чи “зустріч”. Це через те, що саме в цей день Ісус зустрівся з Симеоном, і це призвело до радості.
Історія свята має своє коріння ще у III-IV столітті. Тоді вперше можна знайти згадки про відзначення Стрітення. Офіційно свято було визнане в Візантійській імперії у 542 році за правління імператора Юстиніана.
Як інакше можна назвати Стрітення Господнє і чи існувало це свято в дохристиянські часи
Ще до настання християнської ери, на території України відзначали свято, яке тоді мало назви Громовиця, Стріщення чи Зимобір. Народ вважав, що цього дня зима відступає, а літо починає своє панування. Дорогою вони зустрічаються і сперечаються між собою, тому часто в цей період може різко змінюватися погода. Існувало повір’я, якщо ввечері потепліло, отже, виграло літо і воно залишиться вже до наступної зими.
З приходом християнства Стрітення Господнє 2024 вписалося в народні традиції, отримавши новий сенс та зміст. З’явилися релігійні обряди, зокрема обов’язковий візит вірян до церкви у цей день.
Традиційно під час Стрітення Господнього відбувається освячення води та свічок, які іноді називають “громичними”. Ці свічки зазвичай запалюються під час грози, сподіваючись на захист свого життя та худоби. Освячену воду збирають у новий посуд, який ще не використовувався, і приносять додому. Вважається, що ця вода має цілющі властивості і здатна вилікувати будь-яку хворобу.
Масниця та Масляний тиждень 2024 року: історія, обряди та особливі традиції цього святкового дня
Великдень 2024 року в Україні: дата, основні звичаї та обмеження святкування