Один із найяскравіших футболістів сучасності — Златан Ібрагімович — вирішив завершити кар’єру. За кілька місяців шведу виповниться 42. Проте здавалося, що він ніколи не піде з футболу і продовжить радувати вболівальників нескінченно. Так, він так жодного разу і не взяв «Золотий м’яч». Але точно не загубився в тіні Кріштіану Роналду чи Ліонеля Мессі. Останнім клубом великого форварда став Мілан, який він залишав зі сльозами на очах. Не могли стримати сліз і фанати Ібрагімовича.
«Нема за що», — цими трьома словами Ібрагімович обмежився у зверненні до вболівальників «Лос-Анджелес Гелаксі» одразу після переходу до клубу Головної ліги футболу. І так, для цього звернення він викупив першу смугу головної газети міста. Ті, кого такий зухвалий підхід міг образити, швидко переконалися, що шведі справді є за що дякувати. У 58 матчах у складі американської команди він набив 53 м’ячі. Зробив 15 гольових передач, викликавши божевільний сплеск інтересу до футболу не тільки в Лос-Анджелесі, а й у всій країні. Златан завжди вмів робити шоу, але виправдовував свою хамовувату поведінку подвигами на футбольному полі.
Море сліз
В останньому сезоні Ібрагімович грав зовсім мало, на його рахунку лише чотири матчі у чемпіонаті Італії, в яких він один раз відзначився з пенальті. Виною тому є постійні травми, які не дозволили шведу провести прощальний матч на професійному рівні. Хоча, напевно, щось подібне буде організовано найближчим часом. Сказати футболу “до побачення” Златан вирішив після закінчення матчу останнього туру чемпіонату Італії, в якому його “Мілан” на своєму полі розібрався з “Вероною” (3:1).
Форвард з’явився на полі, пройшов коридором зі співробітників, футболістів та керівників «Мілана», взяв мікрофон і відразу встиг у фірмовому стилі потролити вболівальників гостей, які зустріли його свистом. “Так-так, свистіть, адже зараз найкращий момент вашого сезону – ви побачили мене”, – заявив швед. Потім була емоційна промова, в якій Ібрагімович зі сльозами на очах повідомив про рішення піти. На трибунах було складно знайти тих, хто не плакав, цей момент — найзворушливіший у нинішньому європейському сезоні.
Я дякую сім’ї за терпіння. Дякую своїй другій родині — гравцям, тренеру, персоналу, менеджерам. Нарешті, від щирого серця я хочу подякувати вам, вболівальникам. Настав час попрощатися з футболом, але не з усіма вами.
Златан Ібрагімович
За словами Ібрагімовича, зараз у нього занадто багато емоцій, тому він не поспішатиме з рішенням щодо свого майбутнього. При цьому він вважав малоймовірним повний відхід з футболу. “Побачимо, в якій ролі я можу залишитися”, – заявив нападник.
Король чемпіонатів
Спостерігати за тим, як уболівальники «Мілана» по вуха закохані в Ібрагімовича, вдвічі цікавіше з огляду на його бекграунд. Справа в тому, що до першого приходу в клуб у 2010 році він кілька років виступав за «Інтер» — заклятого ворога россонері. Крім того, за плечима Златана кілька сезонів у «Ювентусі», до якого фанати «Мілана» теж не мають теплих почуттів. Проте магія, яку форвард творив на полі, двічі допомогла команді виграти чемпіонат Італії за часів, коли від «Мілану» цього ніхто не очікував, що стало для Ібрагімовича імунітетом від хейту фанатів.
Ібрагімович — головний спеціаліст із національних чемпіонатів у світовому футболі. Крім двох титулів із «Міланом», він стільки ж разів перемагав у серії А з «Ювентусом» (обидва трофеї пізніше анулювали) і тричі вигравав першість країни з «Інтером». У колекції Златана також чемпіонства в Нідерландах, Франції та Іспанії, лише в Англії з Манчестер Юнайтед йому не вдалося виграти АПЛ. Проте саме у складі «червоних дияволів» він здобув свою головну єврокубкову перемогу — взяв Лігу Європи.
Без головних трофеїв
Дивно, але Ібрагімович, граючи за кілька світових топ-клубів із різних країн, був суперуспішний у національних чемпіонатах та Кубках, але так жодного разу і не взяв найпрестижнішого трофею — Ліги чемпіонів. Як не дивно, він навіть жодного разу не грав у фіналі турніру, а клуби, з яких він йшов, двічі брали титул наступного сезону. Так сталося з «Інтером» 2010-го та з «Барселоною» 2011-го. Сам Ібрагімович до невдач у Лізі чемпіонів ставиться філософськи.
Як відношусь до того, що так і не виграв Лігу чемпіонів? Двояко. Виграти її було б чудово. Але якщо я не виграю її, це не змінить мене як гравця. Якщо виграю цей трофей, це не зробить мене краще як футболіста, бо я й так найкращий гравець. Доведено, що найкращі футболісти не виграють усі.
Златан Ібрагімович
Перерахування індивідуальних титулів Ібрагімовича потягне на окремий текст, проте й тут до головної нагороди — «Золотого м’яча» — він так і не дістався, хоча в його кар’єрі було кілька надрезультативних сезонів, за підсумками яких він міг претендувати на трофей. На думку Ібрагімовича, нагорода йому не дісталася з політичних причин, оскільки він надто багато говорить у пресі та не особливо фільтрує свої висловлювання.
Однак здається, що йому просто не пощастило з епохою, адже найкращий період кар’єри шведа припав на розквіт Кріштіану Роналду та Ліонелю Мессі. У 2013 році Златан пожартував над кількістю «Золотих м’ячів» у аргентинця, зазначивши, що не має такої колекції, зате може купити собі в автоматі шоколад, не встаючи на коробку. У тому ж інтерв’ю дісталося і португальцю: Ібрагімович заявив, що у світі є щонайменше десять гравців, які перевершують Роналду.
Легенда Швеції
Ібрагімович не досяг значних успіхів і зі збірною Швеції, де він довгі роки був головною зіркою. Натомість недоліку у яскравих перформансах на великих турнірах у форварда точно немає: він зіграв на двох чемпіонатах світу та чотирьох Євро. Нападник кілька разів припиняв міжнародну кар’єру та кілька разів повертався. Останній камбек відбувся нинішнього березня: Златан вийшов на заміну у грі кваліфікації Євро-2024 проти Бельгії (0:3).
Усього на рахунку Ібрагімовича 122 матчі у футболці національної команди, в яких він забив рекордні для Швеції 62 голи. На батьківщині заслуги форварда оцінили у 12 місцевих «Золотих м’ячів» — саме так називається нагорода найкращому гравцю року в країні. Крім того, Златану поставили прижиттєву пам’ятку у його рідному місті Мальмі.
62 м’яча забив Ібрагімович за збірну Швеції
Роби красиво
Саме у складі збірної Швеції Ібрагімович забив гол, який ФІФА визнала найкращим у 2013 році. Премії Пушкаша був удостоєний м’яча, який форвард відправив у ворота збірної Англії у товариському матчі. Наприкінці зустрічі шведи вибили м’яч у напрямку Златана, першим на ньому опинився воротар англійців Джо Харт, який вибіг за межі штрафного майданчика і зіграв головою. Акцентовано пробити по м’ячу голкіперу не вдалося: він завис у повітрі, а Ібрагімович миттєво зорієнтувався та ножицями вдарив по порожніх воротах метрів із 25. Захисники збірної Англії підстрахувати воротаря та перешкодити оформленню шедевра не змогли.
Ібрагімович не раз забивав і бічними, і стандартними ножицями
При зростанні за 190 сантиметрів швед мав феноменальну пластику, домогтися якої йому допомогли заняття тхеквондо в юності. Ібрагімович чудово підлаштовувався під будь-які м’ячі, а його фішкою став «удар скорпіона» – технічно складний елемент, коли голи забиваються п’ятою, при цьому нога високо піднімається над газоном. У такий спосіб забивав не тільки Златан, але щоразу, коли хтось успішно виконує цей елемент, насамперед згадують саме його.
558 голів на рахунку Ібрагімовича у професійній кар’єрі
Ібрагімович був футболістом без слабких місць. Ідеально складений височенний форвард не мав проблем ні зі швидкістю, ні з технікою, мав гарматний удар і, само собою, здорово грав головою. Златан чудово почував себе і в підіграші: не дарма в його активі більше 200 результативних передач на професійному рівні.
Хлопець із характером
Дивно, але цим набором якостей не зміг скористатися сповна один із найкращих тренерів сучасності Хосеп Гвардіола. Зараз його «Манчестер Сіті» приносить величезну користь Ерлінг Холланд, який за ігровими характеристиками дуже схожий на Ібрагімовича на піку форми, однак у 2009 році іспанець очолював «Барселону» і так і не придумав, як реалізувати потенціал шведського форварда, за якого каталонці заплатили шалену на той час 70 мільйонів євро. У «Барселоні» гра будувалась навколо Мессі, якого Гвардіола зробив головною фігурою атаки, Златан же опинився на других ролях і став отримувати менше часу. Спроба шведа поговорити з тренером призвела до різкого погіршення відносин, гравець згадував, що Пеп просто перестав його помічати. Зрештою, Ібрагімович попросився в оренду в «Мілан».
Гвардіола був цегляним муром. Він не подавав жодних ознак життя. З кожною годиною, проведеною в «Барселоні», я хотів покинути команду дедалі більше
Златан Ібрагімович
Ібрагімович ніколи не був янголом на полі. Він постійно провокував суперників, іноді справа мало не доходила до бійки. Наприклад, у 2021 році під час матчу з «Інтером» форвард пожартував над матір’ю форварда нерадзуррі Ромелу Лукаку, і уникнути бійки вдалося лише завдяки втручанню інших гравців. А ось у 2010-му справа до кулачного бою все ж таки дійшла: на тренуванні «Мілана» Ібрагімович влаштував бійку з одноклубником Огучі Оньєву, який, на думку шведа, зіграв проти нього невиправдано жорстко. Тоді обох вивели зі складу клубу, але незабаром спустили справу на гальмах.
На Златана в принципі ніхто ніколи довго зла не тримав, хоча він часто переходив на особистості і чи то жартома, чи всерйоз міркував про власну велич. При цьому швед завжди був командним гравцем і не дозволяв своєму его шкодити колективу. Ібри дуже не вистачатиме на полі, проте є відчуття, що футбол як індустрію без своєї присутності він точно не залишить.