Очікується, що до літа цього року готовність до бойових місій на винищувачах F-16 будуть 12 українських пілотів. Проте, коли пілоти повернуться в Україну, країні буде передано лише шість літаків із обіцяних 45 європейськими союзниками, повідомляє The New York Times.
Згідно із джерелами видання, реактивні літаки готові до експлуатації. А льотні інструктори чекають в новому навчальному центрі на авіабазі Фетешті в Румунії, спеціально створеному для навчання українських пілотів управлінню літаками F-16. Однак українські пілоти наразі ще не прибули.
Не встановлено точно, коли українські пілоти розпочнуть навчання в центрі, але це не означає, що готування не триває. Прогнозується, що 12 пілотів, хоча це менше, ніж повна ескадрилья, будуть готові до бойових польотів на F-16 до кінця літа. Після 10 місяців навчання в Данії, Британії та США.
“Але на момент повернення пілотів до України, лише шість F-16 буде поставлено із приблизно 45 винищувачів, обіцяних європейськими союзниками”, – зазначається у статті.
Незважаючи на це, їх очікуване прибуття на передову відбудеться невдовзі. Зазначається, що F-16, ймовірно, будуть оснащені ракетами малої та середньої дальності, а також бомбами, що частково компенсує дефіцит боєприпасів наземного базування для України.
Однак офіційні особи визнають, що залишається значна невизначеність стосовно того, коли і скільки літаків буде надіслано кожною країною, як довго триватиме навчання пілотів, та як Україна зможе забезпечити достатньо кваліфікованих спеціалістів для обслуговування F-16.
Навчання українських пілотів на F-16 рухається повільно
Навчання українських пілотів на сучасних західних реактивних літаках прогресує не так швидко, як очікувалося з боку України та її союзників. Це пов’язано з тим, що пілотам, які вивчали літаки та тактику в часи Радянського Союзу, довелося здобувати вміння в англійській мові та ознайомлюватися з заходними військовими практиками для ефективного використання літаків F-16.
Міністр оборони Данії, Троелс Лунд Поульсен, повідомив, що “процес підготовки йде успішно” і відзначив, що українські пілоти вже здійснюють польоти над повітряним простором Данії. Він також зауважив, що крива навчання їхнього переходу “врешті-решт вирішить тривалість навчання”.
Американські офіційні особи попередили, що самі по собі літаки F-16 не будуть вирішальними в ході війни. І навчання займе значний час, як стверджує радник з національної безпеки Білого дому, Джейк Салліван. Він в лютому відзначив, що не так багато українських пілотів можуть володіти цими літаками, і виправдовуючи затримку адміністрації у схваленні планів відправлення F-16 на передову.
Салліван додав, що Сполучені Штати та їх союзники активно намагаються забезпечити Україні “усі необхідні інструменти та можливості. Щоб вона могла вести боротьбу якнайшвидше та ефективніше, наскільки це можливо.
Чому був сповільнений процес навчання на F-16
У публікації вказано, що підготовка українських пілотів розпочалася в серпні 2023 року на авіабазі Скрідструп на півдні Данії. Проте процес навчання зазнав затримок через недоліки у мовних навичках та знаннях західних технік польоту українських пілотів. За інформацією представників Данії, лише в січні вони повідомили, що українські пілоти готові до виконання польотів.
Спочатку, згідно з висловленням чиновників, українці були направлені до Данії замість навчального центру в Румунії, оскільки останній ще не був відкритий тоді, коли українські пілоти були готові розпочати навчання.
Наступний клас, що складається із восьми українських пілотів, планує прибути до Данії наприкінці літа. Проте точна дата, коли буде розпочато їх навчання у Фетешті, залишається невизначеною.
Полковник Білл Томас, офіцер ВПС США у відставці, який відповідає за навчальну програму румунських пілотів у Фетешті, наголосив, що час початку навчання залежить від узгодження урядів та контрактів, які підтримують цей процес.
Коли і скільки F-16 отримає Україна
Також виникає питання щодо постачання літаків винищувачі F-16 для України. Наразі Данія, Нідерланди, Норвегія та Бельгія обіцяли вислати близько 45 літаків F-16, достатньо для формування трьох невеликих ескадриль. Перші шість винищувачів Данія планує передати наприкінці весни, ще 13 – протягом решти 2024 року, а також до 2025 року.
Інші країни поки не встановили конкретні дати поставок своїх F-16. Речник Міноборони Нідерландів Юрріан Ессер заявив, що його країна, яка обіцяла Україні 24 літаки, буде утримувати їх, доки Київ не буде готовий прийняти ці винищувачі.
У статті також вказується, що приблизно 50 українських техніків зазнають навчання в Данії з обслуговування та ремонту літаків, а також з роботи з їхнім озброєнням. Літаки F-16 настільки складні, що для обслуговування кожного з них зазвичай потрібно від восьми до 14 фахівців.
Офіційні особи повідомили, що західні підрядники з оборони будуть супроводжувати літаки до України та залишатися з ними. Поки не буде достатньо українських екіпажів для їх ефективного обслуговування. Цей процес може зайняти кілька років.
Потреба у відновленні застарілих і пошкоджених злітно-посадкових смуг на території України може подовжити введення літаків F-16 в експлуатацію. В лютому Foreign Policy повідомило, з посиланням на європейських чиновників, що Україна може отримати винищувачі F-16 найближчим часом, можливо, в червні.