Висловившися у середу, 13 березня, Кремлівський лідер Володимир Путін попередив Захід про те, що Росія є технічно готовою до ядерної конфронтації. Він також заявив, що будь-який рух військ Сполучених Штатів у напрямку України буде розглядатися як серйозна ескалація конфлікту.
Newsoboz.org пропонує вашій увазі адаптований матеріал від Reuters, який розкриває ключові факти щодо ядерного арсеналу Росії.
“Ядерна держава”
Росія, яка успадкувала ядерну зброю колишнього Радянського Союзу, має найбільший запас ядерних боєголовок у світі. Згідно з даними Федерації американських вчених (FAS), у Путіна під контролем знаходиться близько 5580 ядерних боєголовок.
З них близько 1200 зняті з експлуатації, але залишаються в практично незіпсованому стані, а решта 4380 призначені для стратегічних ракет великої дальності та тактичних ядерних сил меншої дальності.
Загалом, 1710 стратегічних боєголовок знаходяться в готовності до використання: близько 870 розташовані на балістичних ракетах на земельних базах, близько 640 на балістичних ракетах підводних човнів і, можливо, 200 на базах важких бомбардувальників. Ці цифри свідчать про те, що Москва може завдати нищівних ударів множинними разами.
Під час Холодної війни пікова кількість ядерних боєголовок колишнього Радянського Союзу становила близько 40 000, тоді як у США — приблизно 30 000.
За яких обставин буде використана ядерна зброя
Ця питома позиція Росії до 2020 року визначає умови, при яких російській лідер може розглядати можливість використання ядерної зброї. Загалом, це може статися відповідно до нападу з використанням ядерної або іншої масової зброї або проти використання звичайної зброї проти Росії, “коли державний існування буде під загрозою”.
Нові розвитки у ядерних технологіях також викликають увагу
Згідно з Оглядом ядерної політики Сполучених Штатів за 2022 рік, Росія і Китай продовжують розширювати та модернізувати свої ядерні потужності. У зв’язку з цим, Вашингтон закликає до стримування збройної гонки шляхом контролю над озброєннями.
“Незважаючи на загрозливу позицію Росії та її риторику у сфері ядерної безпеки, російський ядерний арсенал і його функціонування залишаються майже незмінними з моменту останньої оцінки у 2023 році, за винятком процесу модернізації”, – стверджується в аналізі російських ядерних сил за 2024 рік, який підготувала FAS.
“У майбутньому, проте, можливе збільшення кількості боєголовок, призначених для стратегічних сил Росії, оскільки ракети з однією боєголовкою замінюються ракетами з кількома боєголовками”, – додає FAS.
Випробування
Путін також заявив, що Росія може розглянути можливість випробування ядерної зброї у відповідь на аналогічні дії з боку Сполучених Штатів. Минулого року він підписав закон про відкликання ратифікації Росією Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ).
Після розпаду Радянського Союзу у 1991 році лише кілька країн випробовували ядерну зброю. Зокрема, Сполучені Штати провели останні випробування у 1992 році, Китай і Франція – у 1996 році, Індія і Пакистан – у 1998 році, а Північна Корея – у 2017 році. Останній раз Радянський Союз випробовував ядерну зброю у 1990 році.
Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань був підписаний Росією у 1996 році та ратифікований у 2000 році. Хоча Сполучені Штати підписали цей документ у 1996 році, вони ще не ратифікували його.
Хто має право видачі наказу щодо запуску ракет від Росії
Цю функцію виконує президент Росії, який приймає остаточне рішення щодо використання ядерної зброї.
У нього є так звана “ядерна валіза”, або “Чегет” (названа на честь гори Чегет у Кавказьких горах), яка завжди перебуває при ньому. Вважається, що такі валізи також мають міністр оборони Росії, наразі це Сергій Шойгу, і начальник генерального штабу, наразі Валерій Герасимов.
По суті, ця валіза є засобом зв’язку, який з’єднує президента з вищим військовим керівництвом. А потім з ракетними військами через високосекретну електронну командно-контрольну мережу “Казбек”. “Казбек” підтримує ще одну систему, відому як “Кавказ”.
Зображення, які були представлені російським телеканалом “Звезда” у 2019 році, показують валізу з безліччю кнопок. У секції під назвою “команда” розміщені дві кнопки: біла кнопка “запуск” і червона кнопка “відміна”. Кейс активується за допомогою спеціальної флеш-карти, повідомляє “Звезда”.
У випадку, якщо Росія вважатиме, що їй загрожує стратегічна ядерна атака, президент через валізу видаватиме прямий наказ командуванню Генштабу і резервному командуванню, які володіють ядерними кодами. Такі накази швидко передаватимуться різними системами зв’язку до підрозділів стратегічних ракетних військ, які потім відкриватимуть вогонь по США і Європі.
Якщо ядерна атака підтвердиться, Путін може активувати так звану систему “Мертва рука” або “Периметр” як останній засіб. По суті, комп’ютери вирішуватимуть, коли настане кінець світу, і контрольна ракета видасть наказ про використання ядерних ударів з усього величезного арсеналу Росії.
Читайте таккож: Винищувачі F-16 для України: NYT розкриває кількість та дату отримання літаків