Однак альтернативи практично відсутні, а інструменти впливу нового президента США все ще зберігаються.
У травні 2023 року Дональд Трамп заявив, що здатен завершити війну в Україні лише за 24 години. Ця обіцянка стала однією з центральних у його передвиборчій кампанії.
Про це написав колишній посол США в Росії Майкл Макфол у статті для видання Foreign Affairs.
З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році українська влада та її західні союзники з обережністю ставилися до можливості переговорів, аби це не виглядало як ознака слабкості. Водночас перемога Трампа на президентських виборах у США створює для Володимира Зеленського певний простір для маневру. Тепер він може аргументувати свою участь у переговорах зовнішнім політичним тиском. У недавньому інтерв’ю Зеленський дав зрозуміти, що готовий до обговорення можливих шляхів завершення війни.
Поточна ситуація на фронті
Нині обставини не сприяють швидкому укладенню мирної угоди. Для завершення війни потрібна або повна перемога однієї зі сторін, або патова ситуація. На цей час жодна сторона не має вирішальної переваги, хоча війна ще не досягла стану повного тупика.
“Якщо Трамп почне скорочувати допомогу Україні, це може лише підштовхнути Путіна до продовження агресії. Армії, що наступають, рідко зупиняються, коли відчувають, що супротивник слабшає. Якщо Путін побачить, що Трампова адміністрація прагне йому догодити, це лише додасть йому рішучості, а не змусить піти на поступки”, – йдеться у статті.
Уроки Афганістану
Під час першого президентського терміну Трампа США уклали угоду з Талібаном, сподіваючись завершити конфлікт в Афганістані. Однак ця стратегія призвела до краху: Талібан використав домовленості для зміцнення позицій і повернув контроль над країною.
Спроба задобрити Росію може мати аналогічні наслідки.
“Умиротворення Путіна теж не спрацює. Замість того, щоб просто йти на поступки Кремлю – що навряд чи можна назвати прикладом майстерності в переговорах, – Трамп має розробити складніший план. Він може включати номінальну відмову України від частини територій в обмін на гарантії безпеки”, – зазначається в матеріалі.
Членство України в НАТО
Офіційне запрошення України до НАТО може стати вирішальним фактором для стабілізації ситуації. Запрошення до Альянсу у день підписання мирної угоди гарантуватиме Україні чіткі перспективи безпеки та запобігатиме затягуванню процесу.
Водночас деякі члени НАТО, як-от Німеччина та Угорщина, побоюються, що це спровокує ескалацію. Однак, як зазначає Foreign Affairs, після трьох років війни Росія не має ресурсів для прямого протистояння НАТО. Україна ж, завдяки своїй армії, може стати ключовим гравцем Альянсу, що дозволить перерозподілити військові обов’язки між його членами.
“Переконати і Зеленського, і Путіна сісти за стіл переговорів буде непросто. Трамп, імовірно, буде невдоволений необхідністю продовжувати або навіть посилювати підтримку України, щоб досягти компромісу. Однак нескінченна війна чи поступки Путіну – значно гірший варіант”, – підсумовує видання.
Читайте також: Росія може завдати удару ракетою «Орешник» по Україні вже на вихідних — Financial Times