Польська служба безпеки дала певні гарантії, що члени української делегації повернуться неушкодженими. Також поляки супроводжували посередника, що виступав у ролі, на переговорах Романа Абрамовича, – про це повідомляє польське видання gazetaprawna.
Українська делегація на чолі з міністром оборони Олексієм Резніковим вилетіла до Білорусі з Бяла-Подляська на гелікоптері S-70i Black Hawk, що належить авіаційній групі військової частини ГРОМ. Солдати цієї команди стояли за штурвалом. За словами джерел DGP у польському уряді, охороною українців на шляху до Білорусі вже займалися оператори військового коммандування із Любліна, які задовго до війни співпрацювали з українським спецназом. Вони вважаються найкраще обізнаними у східних питаннях. Після 2014 року спільно зі США та Великобританією вони співпрацювали у выдбудовы сил спеціального призначення як окремого виду збройних сил в Україні. У Кропивницькому команда із Любліна тренували спеціальні підрозділи морської піхоти. Обидві сторони виграли від цього. Поляки черпали знання та досвід із війни проти сепаратистів на Донбасі, яка ведеться з весни 2014 року. В ЗСУ була можливість навчання та організація за західними зразками.
Польоти українських високопосадовців до Бресту з польського боку курирували тодішній глава канцелярії прем’єр-міністра Міхал Дворчик та заступник глави МЗС Марцін Пжидач. У свою чергу, польоти української делегації та російського олігарха Романа Абрамовича для переговорів із Ясенки під Жешувом до Анкари – тодішній міністр у канцелярії президента Анджея Дуди – Якуб Кумоч. Двірчик та Пжидач у Брест не поїхали. Кумоч, який вільно володіє турецькою мовою і колишній посол у цій країні, супроводжував українців та Абрамовича до Анкари. У рамках переговорів він також зустрівся зі своїм колегою Ібрагімом Калином у палаці Реджепа Тайіпа Ердогана.
– На початку березня було незрозуміло, чи українці, які летять у Білорусь на переговори, зможуть повернутися. Польська служба безпеки давала певні гарантії, що вони повернуться цілими та неушкодженими, розповідає DGP один із учасників тих подій. Військовослужбовці, які брали участь у польотах, підтверджують, що ризик інцидентів було прораховано під час операції. Проаналізовано, як реагувати на сценарій, де існує загроза солдатам з країни НАТО.
Польоти української делегації
Із Туреччиною було інакше. Кумоч літав на свій страх та ризик. В Анкарі його супроводжував полковник Управління зовнішньої розвідки і водночас голова посту в цій країні Роберт Тшечак (до вступу на посаду він був офіційним зв’язком між польськими спецслужбами та турецькими службами).
За безпеку українців та Абрамовича на борту турецького урядового літака TR010 з Ясенки до Анкари та під час переговорів відповідала служба турецького MİT (Національна розвідувальна організація, Millî İstihbarat Teşkilatı). Проте, його офіцер представився співробітником Міністерства закордонних справ. Польоти до Бреста були дуже ризикованими. Джерело DGP стверджує, що під час цих зустрічей росіяни запропонували Рєзнікову капітуляцію України. Глава українського Міністерства національної оборони відреагував посиланням на знаменитий діалог із острова Зміїний. — Він відправив їх на х*й, — каже співрозмовник. Суперечки виникли у випадку з рейсами до Туреччини.
На маршруті Ясенка-Анкара з’ясувалося, що українські посланці та Абрамович мали симптоми сильного отруєння. У березні минулого року – коли йшли переговори – українці цього не викривали інформацію, щоб не псувати атмосферу переговорів. Через кілька місяців один із учасників польотів Володимира Зеленського в Анкару Рустем Умеров (він теж літав до Бреста) підтвердив, що результати його аналізів показали отруєння невідомою хімічною речовиною. Аналіз проводили турки після висадки в Анкарі та українці у Львові. Було встановлено, що його вводили у кількостях, які не були небезпечними для життя. Це мало бути попередженням росіян про те, що ми в межах їхньої досяжності, — сказав учасник тих переговорів.