Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко навряд чи ризикне на війну з Україною. Яка може загрожувати його режиму або посилити внутрішню напругу в країні.
Збільшення військової присутності Білорусі уздовж українського кордону, скоріш за все, спрямоване на відволікання і розтягування сил ЗСУ вздовж ширшої лінії фронту. Проте, згідно з аналітиками Інституту вивчення війни (ISW), Лукашенко навряд чи наважиться на пряме вторгнення.
У звіті ISW нагадується, що Україна вже висловила своє занепокоєння через нарощування білоруських сил у прикордонній Гомельській області. Українське Міністерство закордонних справ закликало Білорусь відвести свої війська від кордону. Попередивши, що будь-яке порушення державного кордону буде розцінюватися як акт агресії. Це вимагатиме відповідної реакції з боку Києва згідно з міжнародним правом.
Водночас, 26 серпня представник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко заявив, що українські війська також зміцнюють свої позиції на кордоні з Білоруссю.
ISW відзначає, що нинішнє нарощування білоруських військ має на меті відволікти увагу та змусити Україну розподілити свої сили на більш широкій лінії фронту. Проте, аналітики вважають, що білоруські війська навряд чи здійснять вторгнення через внутрішні обмеження Лукашенка.
Окрім цього, фахівці ISW наголошують, що участь Білорусі у війні проти України або навіть просте втручання погіршить здатність Лукашенка утримувати владу в країні. Також буде дуже непопулярною серед білоруського населення.
У звіті також згадується, що президентські вибори в Білорусі заплановані на лютий 2025 року. Тому Лукашенко, скоріш за все, прагне зберегти контроль над суспільними настроями та забезпечити лояльність військових. Щоб уникнути протестів, подібних до тих, які відбулися наприкінці 2020 року.
Читайте також: Ситуація на передовій: Генштаб розповів про напрямок з найінтенсивнішими боями