Сьогодні вийшла цікава стаття від CNN, в якій повідомляється про секретний план, складений російською службою безпеки, ФСБ докладно описує варіанти дестабілізації Молдови, включаючи підтримку проросійських груп, використання православної церкви та загрозу припинення постачання природного газу.
Зважаючи на все, документ було складено, щоб перешкодити ухилу Молдови у бік Заходу, що включає більш тісні відносини з НАТО і заявку на вступ до Європейського Союзу. У ньому неодноразово йдеться про важливість недопущення вступу Молдови до НАТО.
Він був отриманий та вперше оприлюднений консорціумом ЗМІ, до якого увійшли VSquare та Frontstory, RISE Moldova, Expressen у Швеції, Центр журналістських розслідувань «Досьє» та інші ЗМІ.
CNN ознайомився із повним документом, який, схоже, був написаний у 2021 році Управлінням прикордонного співробітництва ФСБ. Його назва – “Стратегічні цілі Російської Федерації в Республіці Молдова”.
У документі викладено 10-річну стратегію включення Молдови, колишньої радянської республіки, затиснутої між Україною та Румунією, у сферу впливу Росії.
П’ятисторінковий документ поділено на кілька заголовків з короткостроковими, середньостроковими та довгостроковими цілями. Серед найближчих цілей є «підтримка молдавських політичних сил, які виступають за конструктивні відносини з Російською Федерацією», та «нейтралізація ініціатив Республіки Молдова, спрямованих на ліквідацію російської військової присутності в Придністров’ї».
Середні цілі включають «протидія експансіоністській політиці Румунії в Республіці Молдова» та «протидія співпраці між Республікою Молдова та НАТО».
У документі ФСБ викладено довгострокові цілі, у тому числі створення стійких проросійських груп впливу в молдавських політичних та економічних елітах і формування негативного ставлення до НАТО.
На запитання про документ у четвер офіційний представник Кремля Дмитро Пєсков сказав: Ми нічого не знаємо про існування такого плану. Не виключаю, що це ще один фейк. Росія завжди була і залишається відкритою для побудови добросусідських, взаємовигідних відносин, у тому числі з Молдовою».
Пєсков додав: «Нам дуже шкода, що нинішнє керівництво Молдови відчуває абсолютно невиправдані та необґрунтовані забобони щодо Москви».
Росія звинуватила Україну у плануванні вторгнення та захоплення Придністров’я, яке межує з південним заходом України. Міноборони Росії минулого місяця заявило, що українці збирають бронетехніку у кількох прикордонних селах. Молдова та Україна відхилили позов.
Минулого місяця президент Росії Володимир Путін скасував указ 2012 року, який підтверджує суверенітет Молдови, заявивши, що цей крок був спрямований на «забезпечення національних інтересів Росії у зв’язку з глибокими змінами, що відбуваються у міжнародних відносинах».
В останні тижні молдавська влада заарештувала кількох передбачуваних проросійських активістів, а також передбачуваного співробітника приватної військової компанії Вагнера, які намагалися проникнути в країну.
Також було кілька акцій протесту, організованих проросійською партією у столиці Кишиневі.
Україна та Сполучені Штати попереджають про спроби Росії дестабілізувати молдавський уряд. Минулої п’ятниці Білий дім заявив, що «російські діячі, деякі з яких нині пов’язані з російською розвідкою, прагнуть організувати та використати протести в Молдові як основу для розпалювання сфабрикованого повстання проти молдавського уряду».
Представники західної розвідки кажуть, що російська стратегія сама по собі не дивна, але, можливо, вона прискорилася, оскільки молдавський уряд активізує зусилля щодо більш тісної співпраці зі США та європейськими державами.
Цьогорічний молдавський президент Майя Санду змінила близького до Кремля Ігоря Додона наприкінці 2020 року. Наступного року на парламентських виборах перемогла прозахідна партія ПАС.
Репортер Expressen Маттіас Карлссон, який перебуває у Кишиневі, повідомив CNN, що остання акція протесту, організована Шором у п’ятницю минулого тижня, призвела до кількох арештів. За його словами, серед представників ЗМІ, які були присутніми на заході, був репортер російського державного видання Sputnik.
Російські офіційні особи часто наголошували на важливості дружнього до Москви молдавського уряду, а також значення Придністров’я.
Незабаром після російського вторгнення в Україну в лютому минулого року тодішній командувач Центрального військового округу Росії генерал-майор Рустам Міннекаєв заявив, що однією з цілей так званої «спеціальної військової операції» було створення коридору через південну Україну в Придністров’ї.