Росія розгорнула в Криму нову експериментальну систему протиповітряної оборони С-500, щоб захиститися від активізації атак з боку України. Цей крок свідчить про спробу Росії зміцнити свою обороноздатність у відповідь на численні удари по окупованому півострові.
Про це повідомляє Business Insider з посиланням на слова очільника української розвідки Кирила Буданова. За його словами, Росія перекинула єдину доступну систему С-500 в Крим, щоб захистити Керченський міст і посилити загальну мережу протиповітряної оборони на півострові. Керченський міст, окрім своєї стратегічної важливості для пересування російських військ, є також символом контролю Росії над цим регіоном.
Особливості системи С-500
С-500 “Прометей” – це мобільна система протиповітряної оборони класу “земля-повітря”, яка призначена для перехоплення балістичних ракет і далекобійної зброї. Інститут вивчення війни (ISW) відзначає, що С-500 є значно модернізованою версією попередньої системи С-300. Хоча нову систему неодноразово випробовували, вона ніколи раніше не використовувалася в бойових умовах.
Росія заявляє, що С-500 здатна перехоплювати навіть гіперзвукові ракети, які відрізняються високою швидкістю та непередбачуваними траєкторіями польоту на низьких висотах. Проте, ці заяви залишаються непідтвердженими.
Виробництво та розвиток С-500
Розробка С-500 супроводжувалася численними проблемами та затримками з моменту початку проєкту у 2010 році. Внаслідок цього життєздатність системи була поставлена під сумнів. Лише у 2021 році комплекс був офіційно прийнятий на озброєння російської армії, проте в обмеженому вигляді, який не повністю відповідав початковим вимогам.
У квітні 2024 року тодішній міністр оборони Росії Сергій Шойгу оголосив, що С-500 може функціонувати як протиракетна, так і протиповітряна система оборони.
Українські атаки на Крим та російські заходи
З кінця травня 2024 року українські атаки на Крим значно посилилися, включаючи удари по російських системах протиповітряної оборони. Генеральний штаб Збройних сил України повідомив про масштабні удари по системах С-300 і С-400, це вплинуло на те, що Росія використовує експериментальну ППО. Росія вимушено перекинула в регіон нову систему С-500.
Україну підозрюють у використанні тактичних ракетних систем (ATACMS), наданих США, для здійснення цих атак. Це змусило Росію збільшити кількість своїх засобів протиповітряної оборони в Криму, що, у свою чергу, може зробити їх уразливими для нових українських ударів.
Підтримка України з боку Заходу
Удари України по Криму протягом тривалого часу підтримувалися США та західними союзниками. Після схвалення використання зброї великої дальності для ударів по російських цілях на окупованих територіях президентом США Джо Байденом та іншими лідерами НАТО, українські сили змогли завдавати ще активніших ударів.
Аналітики ISW зазначають, що Україна може повторити свої успіхи в інших окупованих районах за умови схвалення таких дій західними союзниками. Це створює нові можливості для українських військ та погіршує обороноздатність Росії.