Поточні “вибори” для Володимира Путіна стали його п’ятими за рахунком.
Президент Російської Федерації, Володимир Путін, здобув перемогу на президентських “виборах”, отримавши підтримку 87,29% виборців.
Таку інформацію надав екзит-пол Всеросійського центру вивчення громадської думки. На цей раз “вибори” тривали протягом трьох днів. За результатами онлайн-голосування в Москві нинішній президент здобув 89,1% голосів. Комуніст Микола Харитонов набрав 3,8% голосів, Владислав Даванков від партії “Нові люди” — 3,73%, а Леонід Слуцький з ЛДПР — 2,96% голосів. “Високі показники” підтримки Путіна відзначені навіть на тимчасово окупованих територіях України на сході (до 95%), у Херсонській області (88,12%). У Севастополі Путін здобув 90,9% голосів, а в Криму — 93,27%.
Центральна виборча комісія повідомила, що явка на “виборах” стала рекордною в історії сучасної Росії: до дільниць прийшли понад 87,1 мільйонів росіян, що становить 77,44% від загальної кількості виборців.
Проте не обійшлося без інцидентів під час “голосування”. У деяких містах Росії виборчі скриньки були підпалені, залили чорнилом, йодом та зеленкою. За даними ЦВК, було зіпсовано 214 бюлетенів. Міністерство внутрішніх справ Росії склали 155 протоколів про адміністративні порушення та порушили 61 кримінальну справу, 23 з яких через свідомо неправдиві повідомлення про вчинення терактів.
За даними “ОВД-інфо”, на момент закінчення виборів у 21 місті Росії було затримано 86 осіб. На виборчій дільниці в Москві затримали сімейну пару через шарф із цитатою Джорджа Оруелла, а в Саратовській області – спостерігача від КПРФ за фразу “Путін за 250 тисяч на місяць людей під танки кидає”.
Світова реація на “вибори” у РФ
Першим, хто привітав президента Росії Володимира Путіна з “перемогою”, став очільник Європейської Ради Шарль Мішель. Його привітання було опубліковано в соцмережах вже в перший день, 15 березня, коли відкрилися дільниці.
“Сьогодні я хочу привітати Володимира Путіна з переконливою перемогою на виборах, що починаються сьогодні. Без свободи. Без опозиції. Без виборів”, — зазначив Мішель.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон також приєднався до політиків усього світу, які заявили, що фальсифіковане голосування не може бути визнане “вільним та справедливим”.
“Незаконним проведенням виборів на території України Росія демонструє, що вона не зацікавлена у досягненні миру. Велика Британія продовжить надавати гуманітарну, економічну та військову допомогу українцям, які захищають свою демократію”, — написав Кемерон.
МЗС Німеччини заявило, що “псевдовибори в Росії не є ні вільними, ні чесними”, а їхній результат не вражатиме.
МЗС Польщі нагадало, що “голосування відбувалося в умовах крайніх репресій проти суспільства, що унеможливлюють зробити вільний, демократичний вибір”.
Олександр Лукашенко також привітав Путіна з перемогою на “виборах”, наголосивши, що вони відбулися відповідно до національного законодавства, на конкурентній основі та забезпечили вільне волевиявлення громадян.
МЗС Китаю також висловило привітання Путіну з перемогою на “виборах”, виражаючи впевненість у подальшому розвитку відносин між Росією та КНР.
З радістю за Володимира Путіна також відреагували в Гондурасі, де президентка країни Сіомара Кастро надіслала йому вітання, так само як і уряд Куби.
Лідер Нікарагуа Даніель Ортега назвав Путіна “дорогим товаришем, братом і переобраним президентом” і заявив, що його перемогу на виборах слід розцінювати як важливий внесок у стабільність для всього світу.
Зеленський прокоментував псевдовибори в Росії
Зеленський висловив своє ставлення до фальшивих “виборів”, що відбулися в Росії, у вечірньому зверненні 17 березня.
Він зазначив, що російський лідер, якого він називає диктатором, лише захворів на владу і зробить все можливе, щоб триматися при владі назавжди. Зеленський вважає, що немає злочину, якого б він не скоїв, щоб зберегти свою владу.
Президент подякував країнам, лідерам та міжнародним організаціям за те, що вони визнають справжню ситуацію. Він наголосив, що будь-яка дія Росії на окупованій території України є злочином, і за це повинна бути справедлива відплата. Зеленський закликав до справедливості, що, на його думку, є головним страхом російського лідера.
Тимоті Ґартон Еш, британський історик, політичний аналітик та колумніст The Guardian, зазначив, що перемога України може визначити майбутнє Росії. Він вважає, що політика Заходу щодо України безпосередньо впливає на ситуацію в Росії.
Путін, після закриття виборчих дільниць 17 березня, заявив перед росіянами, що під час його нового президентського терміну він продовжить війну в Україні. Також він висловив співчуття у зв’язку зі смертю російського опозиціонера Олексія Навального.
Також ми раніше повідомляли: Кремль планує використати Придністров’я і Гагаузію для дестабілізації Молдови: розгляд деталей від ISW