Білорусь готується до чергового політичного випробування – президентських виборів, які пройдуть 26 січня 2025 року. Це рішення було прийнято на засіданні Палати представників, про що активно повідомляють місцеві засоби масової інформації. Ця дата стане ще однією віхою в політичному житті країни, де вже понад три десятиліття біля керма залишається незмінний лідер — Олександр Лукашенко.
Шлях Лукашенка до влади: короткий екскурс
Олександр Лукашенко став президентом у 1994 році, після чого залишився на цій посаді на довгі роки, перетворившись на одного з найдовше правлячих лідерів у сучасній Європі. Його політична кар’єра почалася ще в Радянському Союзі, де він обіймав посаду директора одного з радгоспів. Однак головною подією його життя стало обрання на посаду президента, де він незмінно залишається вже понад 30 років.
З моменту свого першого обрання Лукашенко шість разів брав участь у президентських виборах, кожного разу здобуваючи, за офіційними даними Центральної виборчої комісії, значну підтримку виборців. У 1994, 2001, 2006, 2010, 2015 та 2020 роках Лукашенко отримував понад 80% голосів, що викликало неоднозначні реакції як усередині країни, так і за її межами. Незважаючи на високу офіційну підтримку, багато міжнародних організацій, а також опозиційні сили неодноразово висловлювали сумніви щодо прозорості та справедливості виборчого процесу.
Останні вибори і політична криза 2020 року
Найбільш резонансною стала кампанія 2020 року. Вибори, які відбулися 9 серпня 2020 року, стали каталізатором для масових протестів, що охопили всю країну. Результати голосування, за якими Лукашенко нібито знову здобув понад 80% підтримки, були категорично відкинуті як опозицією, так і багатьма країнами світу. Представники опозиційних сил і незалежні спостерігачі вказували на численні порушення під час голосування, що призвело до масових акцій непокори.
Протести тривали декілька місяців і мали значний вплив на політичну ситуацію в Білорусі. Тисячі людей виходили на вулиці Мінська та інших міст, висловлюючи своє невдоволення результатами виборів і вимагали змін у керівництві країни. Влада відповіла на це жорсткими заходами, що спричинило погіршення міжнародних відносин Білорусі з низкою країн. Багато урядів ввели санкції проти представників білоруської влади, що ще більше ізолювало режим Лукашенка на міжнародній арені.
Чого очікувати від виборів 2025 року
Вибори 2025 року відбудуться на фоні політичної та економічної ізоляції Білорусі, що створює багато питань щодо майбутнього політичного курсу країни. Багато експертів вже зараз прогнозують повторення напруженості, подібної до тієї, що виникла після виборів 2020 року. Однак, зважаючи на досвід попередніх років, можна очікувати жорстку реакцію з боку держави на будь-які спроби організувати масові протести.
Не менш важливим питанням є те, хто з опозиційних лідерів наважиться знову кинути виклик Лукашенку, адже багато з них або перебувають за ґратами, або були змушені покинути країну через переслідування. Важко передбачити, чи зможе хтось із них повернутися до політичної арени і зібрати достатню підтримку для участі у виборах.
Попереду для Білорусі стоїть новий політичний виклик. Вибори 2025 року стануть черговим випробуванням для країни та її народу. Попри стабільність влади Лукашенка, невдоволення частини населення залишається потужним фактором, що може вплинути на ситуацію в країні. У найближчі місяці стане зрозуміло, чи повториться сценарій протестів 2020 року, чи Лукашенко знову безперешкодно утримає свою владу на черговий термін.
Читайте також: Зеленський реагує на скандал з фальшивими інвалідностями серед прокурорів: РНБО розгляне питання