Польща готується активізувати тиск на Україну у справі Волинської трагедії, скориставшись своїм піврічним головуванням у Європейському Союзі, яке розпочнеться в січні 2025 року. Попри це, представники польського МЗС запевняють, що оборонні питання не стануть предметом торгу в переговорах між країнами.
Як повідомив польський журналіст Марцін Терлік у своїй публікації для видання Onet, між президентом України Володимиром Зеленським і очільником польського МЗС Радославом Сікорським у вересні відбулися складні переговори на тему ексгумації жертв Волинської трагедії. За даними журналіста, це питання викликало обурення в Польщі, і польські дипломати висловлюють сподівання, що вони зможуть домогтися поступок від України в цьому напрямі під час головування в ЄС.
Про що свідчить публікація
Публікація зазначає, що польська сторона була здивована тоном спілкування Зеленського під час переговорів у Києві. Зокрема, польські дипломати залишилися незадоволені позицією українського керівництва стосовно ексгумаційних робіт, що стало приводом для планування подальших дій. Польське МЗС вже розробляє стратегію, як використати майбутню дипломатичну платформу для впливу на українську сторону.
За інформацією Терліка, один із польських дипломатів, ознайомлений із ситуацією, підкреслив, що Україна зайняла вимогливу позицію в питаннях, не пов’язаних із оборонною співпрацею. Він додав, що Польща розуміє складність ситуації, в якій перебуває Україна, але очікує, що компроміси мають бути двосторонніми.
Одне з ключових питань для Польщі – це ексгумація жертв Волинської трагедії. За словами анонімного джерела в МЗС Польщі, це питання залишається пріоритетним у двосторонніх відносинах. Польща планує використати свої можливості під час головування в ЄС для того, щоб привернути увагу до цієї проблеми. Вважається, що Польща може вплинути на процес євроінтеграції України, використовуючи цю тему як інструмент впливу.
Під час переговорів Радослав Сікорський закликав Зеленського врегулювати історичні питання вже зараз. Підкреслюючи, що в майбутньому ціна для України може бути вищою. Однак, за словами джерел, ці аргументи не були сприйняті українською стороною.
Крім того, після цих переговорів стало відомо, що Україна висловила бажання, щоб Польща під час свого головування в ЄС допомогла відкрити всі переговорні секції щодо вступу одночасно. Це б стало безпрецедентним кроком і було б надзвичайно складним для реалізації.
Однак польські дипломати зазначають, що оборонні питання, які є вкрай важливими для України в умовах війни, не стануть предметом торгу під час переговорів між країнами. Польща наголошує, що її підтримка в оборонній сфері не буде залежати від позиції України щодо історичних питань.