Делегації Сполучених Штатів і Росії зустрілися в Саудівській Аравії для обговорення міжнародної ситуації, зокрема щодо України. Однак Київ не має наміру йти на поступки Кремлю. Президент Володимир Зеленський наголосив, що такі переговори не можуть відбуватися без участі України та її міжнародних партнерів, серед яких ЄС, Велика Британія та Туреччина.
Що обговорювали США та РФ у Саудівській Аравії
Зустріч стала першою офіційною дипломатичною взаємодією США та Росії після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. З американського боку у переговорах взяли участь держсекретар Марко Рубіо, радник з національної безпеки Майк Волц та спецпредставник Трампа з Близького Сходу Стів Віткофф. Російську сторону представляли глава МЗС Сергій Лавров, радник Путіна Юрій Ушаков та гендиректор Російського фонду прямих інвестицій Кіріл Дмітрієв.
Переговори тривали понад чотири години. Хоча сторони заперечують, що зустріч була початком мирних переговорів, головна мета полягала у підготовці можливого саміту між Дональдом Трампом та Володимиром Путіним. Водночас сторони домовилися про відновлення дипломатичних контактів і створення переговорних груп для врегулювання ситуації в Україні.
Вимоги Кремля щодо України
Російська сторона представила список вимог, які передбачають:
- Відмову України від вступу до НАТО.
- Скасування обіцянок, даних Києву на Бухарестському саміті 2008 року.
- Заборону розміщення європейського миротворчого контингенту в Україні.
Очільник МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що будь-яка військова присутність НАТО або його союзників в Україні, навіть під егідою ЄС, є неприйнятною для Росії. Окрім того, за даними американських журналістів, обговорювався триетапний план завершення війни, що передбачає припинення вогню, проведення виборів та підписання остаточної угоди. При цьому можливість виборів в Україні стала предметом окремих дискусій, що викликало занепокоєння у Києві.
Реакція України
Президент Володимир Зеленський, який перебував із візитом у Туреччині, різко відреагував на переговори, підкресливши, що рішення про майбутнє України не можуть ухвалюватися без її участі. Він нагадав, що Київ не приймав ультиматумів Кремля навіть у найскладніші перші дні вторгнення.
“Україна ніколи не визнавала і не визнаватиме жодних домовленостей, ухвалених за її спиною. Ми не приймали ультиматумів на початку війни, і не робитимемо цього зараз”, — заявив Зеленський.
Також у Туреччині українська делегація обговорила питання залучення Анкари до гарантій безпеки після завершення бойових дій. Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган запропонував свою країну як майданчик для потенційних переговорів і підтвердив підтримку територіальної цілісності України.
Подальші кроки
На тлі переговорів у Саудівській Аравії Зеленський відклав свій візит до цієї країни, однак очікує на зустріч із представниками США у Києві. Тим часом з Брюсселя до української столиці вирушив спецпредставник США Кіт Келлог, якого не було на переговорах у Саудівській Аравії.
Україна продовжує наполягати, що будь-які мирні ініціативи повинні узгоджуватися з нею, а спроби досягнути домовленостей за її спиною є неприйнятними.