Юристи прогнозують суттєве збільшення судових справ через новий порядок вручення повісток через пошту та активізацію силових методів мобілізації.
З середини вересня військовозобов’язані українці почали отримувати повістки, згенеровані в електронному реєстрі, за допомогою “Укрпошти”. Вже відомо, що з 17 вересня було надіслано близько 6 тисяч таких документів.
Newsoboz.org дізнався, хто саме стане першим отримувачем повісток – чи це будуть всі військовозобов’язані, чи лише ті, хто актуалізував свої дані в реєстрах. Також юристи поділилися своїми думками щодо можливих проблем з врученням повісток.
Хто отримає повістки у першу чергу
Адвокатка Таміла Алексик зазначає, що для генерації повісток, найімовірніше, використовувалися відкриті реєстри та дані з “Дії”, доступ до яких має Міністерство оборони.
За її словами, першими отримають повістки ті, хто оновив свої облікові дані до 16 липня. Це пов’язано з тим, що їхні дані вже є в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), тож їх не потрібно шукати.
“Ймовірно, першими будуть ті, хто актуалізував дані. Їхні дані вже наявні в ТЦК та СП, тому їх легко знайти. А от тих, хто не оновлював свої дані, доведеться шукати через систему “Дія” або інші реєстри. Тому пошук таких осіб вимагатиме більше зусиль”, – пояснює адвокатка Таміла Алексик
Нова система доставки повісток: без підпису і вручення в руки
Багато українців досі вважають, що повістка має бути вручена особисто під розпис. Проте цей порядок більше не актуальний.
“Цей підхід уже в минулому. Порядок вручення повісток суттєво змінено Постановою Кабміну №560, де з’явилися нові правила. Зокрема, якщо особа не отримала повістку особисто або не була на місці реєстрації, вважається, що вона все одно отримала документ. Це може призвести до серйозних проблем у майбутньому”, – зазначає адвокатка Таміла Алексик.
Серед нових умов підтвердження отримання повістки тепер враховуються:
- отримання поштового відправлення з підтвердженням цього факту;
- відмова від отримання відправлення з відповідною відміткою;
- відмітка про відсутність особи за місцем проживання, вказаним під час уточнення облікових даних у ТЦК;
- відмітка про відсутність за зареєстрованим місцем проживання, якщо особа не надала іншу адресу.
Вручення повісток: без стуку в двері
Юристи вважають, що надсилання повісток рекомендованими листами через “Укрпошту” може спричинити багато труднощів.
“Малоймовірно, що хтось буде ходити по домівках і вручати листи з повістками або стукати у двері. Не вірю також у повідомлення через телефон, адже це вимагає наявності контактів усіх військовозобов’язаних чоловіків віком від 18 до 60 років. Швидше за все, це буде процедура “Укрпошти” – повідомлення про лист з повісткою, яке зберігатиметься певний час у відділенні, і людина повинна буде його забрати”, – пояснює адвокатка.
Проблеми при відрядженнях: повернення додому і статус ухилянта
Адвокатка також звертає увагу на ситуації, коли громадяни не можуть отримати повістку через об’єктивні причини, такі як службові відрядження.
“Наприклад, чоловіку надсилають повістку за місцем реєстрації, де він проживає, і він не відмовляється її отримати. Проте на момент прибуття листа він може бути у відрядженні з офіційним документом, що це підтверджує. Деякі міжнародні відрядження тривають місяць і більше. Повернувшись додому, людина може дізнатися, що її вже внесли в списки ухилянтів, що викличе масу проблем. Хоча службове відрядження – це зовсім інша ситуація, ніж тимчасова зміна місця проживання”, – додає юристка.
Наслідки нових процедур вручення повісток: перспективи хаосу
Юристка зазначає, що законодавці не врахували важливого моменту при створенні закону про мобілізацію — необхідності ефективнішого механізму доставки повісток.
“Складається враження, що єдина мета — розіслати якомога більше повісток, а подальший процес не має значення. Громадяни часто не отримують повісток, адже їх змушують робити кілька кроків: спочатку йти до поштової скриньки, де має бути повідомлення про рекомендований лист, а потім і до поштового відділення, щоб забрати його. Якщо ж цього не зробити, людина автоматично вважається ухилянтом з усіма правовими наслідками,” — пояснює Таміла Алексик.
Проблеми зі судовими оскарженнями та примусова мобілізація
Експерт прогнозує, що після масового розсилання повісток адвокати зіткнуться з хвилею справ, де громадяни оскаржуватимуть рішення через фізичну неможливість отримати повістку, перебуваючи у відрядженні чи лікарні.
“Як можна забрати лист із повісткою, перебуваючи на стаціонарному лікуванні? Людина навіть не знає про існування цього листа. Якщо людина після операції перебуває в лікарні, вона не відмовляється від отримання повістки, але буде змушена витрачати багато часу та зусиль на судові процеси. І питання в тому, чи принесе це реальний результат, адже мета, скоріше за все, полягає в посиленні примусової мобілізації. Однак користь від цього залишається під питанням,” — підсумовує Таміла Алексик.
Позиція народних депутатів щодо проблем з повістками
Проблема вручення повісток через поштові служби стала предметом обговорення й у Верховній Раді. Народний депутат Ігор Фріс поділився особистим досвідом: його донька отримала податкове повідомлення за іншою адресою, хоча справно сплачувала податок.
“Повідомлення надіслали за моєю адресою, де донька не проживає вже кілька років. Виявилося, що “Укрпошта” зазначила, що донька не отримала листа через те, що не прописана там. Це створює ризики в мобілізаційній системі, коли людина може не знати про отримання повістки, а процедура вважатиметься виконаною,” — зазначає Фріс.
Наслідки для військовозобов’язаних
Депутат також пояснив, що через подібні дії пошти, можуть бути застосовані санкції до осіб, які не отримували повісток. Військкомати отримають право звертатися до суду для примусового приведення громадян, а також для обмеження їх прав на керування транспортом. В разі неспроможності оплатити штраф, можуть бути накладені арешти на банківські рахунки та майно.
“Людина може навіть не підозрювати, що її викликають, оскільки повістки більше не вручаються під розпис, а пошта фіксує їх як неотримані. Це дозволяє військкоматам застосовувати примусові заходи,” — додає Фріс.
Зростання навантаження на судову систему
Депутат прогнозує, що незабаром судова система буде перевантажена через велику кількість звернень від військкоматів та громадян, які не отримали повістки. Це призведе до хаосу у правовій системі.
“Навантаження на суди буде величезним, адже військкомати повинні діяти за законом у випадку неотримання повісток. Людей можуть навіть привозити до військкоматів примусово. Також, якщо велика кількість повісток не буде вручена або повернена, це ще більше посилить напругу,” — підсумував Ігор Фріс.